| mastadont a întrebat:

Ce părere aveți de panpsichism? Mie mi se pare o credință mult mai ușor de explicat științific decât aberațiile biblice, ba chiar există și studii care dovedesc această teorie. În filosofie, panpsichismul este concepția că mintea sau sufletul este o caracteristică universală a tuturor lucrurilor și caracteristica primordială din care derivă toate celelalte. Panpsychist-ul se vede ca pe o minte într-o lume a minții. Panpsichismul este una dintre cele mai vechi teorii filosofice și poate fi atribuită filozofilor precum Thales, Plato, Spinoza, Leibniz și William James. Panpsichismul poate fi văzut și în filosofiile estice, cum ar fi Buddhismul Vedanta și Mahayana. În timpul secolului al XIX-lea, Panpsychismul a fost teoria implicită în filosofia minții, dar a înregistrat un declin în ultimii ani ai secolului al XX-lea, odată cu apariția pozitivismului logic. Interesul recent față de problema grea a conștiinței a făcut încă o dată panpsihismul o teorie de masă.
Pentru cei interesați de subiect, puteți citi mai multe aici: https://plato.stanford.edu/entries/panpsychism/
Pentru sceptici am pregătit și câteva studii și articole foarte interesante. Sumarizând, s-a descoperit că plantele au un fel de conștiință, ba chiar și materia la cel mai de bază nivel, cum este electronul, ar avea un fel de minte, de conștiință. Puteți citi mai multe la linkurile următoare, aștept cu nerăbdare părerile voastre despre acest subiect.
https://www.journals.uchicago.edu/doi/a … 086/200061
https://theconversation.com/pavlovs-pla … ence-69794https://aeon.co/ideas/panpsychism-is-cr … bably-true

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e credinta,religie,e filozofie, o filozofie este o anumita viziuna despre realitate, dar, nu sunt argumente care o invalideaza, asa e filozofia, mereu evolueaza

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sunt argumente care o invalideaza, asa e filozofia, mereu evolueaza

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca e explicata stiintific atunci nu mai e o credinta. E pur si simplu un fenomen natural.

| Eisenheim a răspuns:

Imediat vor apărea răspunsurile gen eu sânt domnul sa nu ai alți dumnezei afara de mine, in biblie scrie, etc laughing eu personal cred că e bine să gândim, daca pe un bloc scrie domnul este sus iar când mergi pe bloc scrie domnul te așteaptă pe celălalt bloc sări, nu înseamnă că e fix așa happy

| ZacheuN a răspuns:

Psalmul 148:1-12 Lăudaţi pe Domnul! Lăudaţi pe Domnul din înălţimea cerurilor, lăudaţi-L în locurile cele înalte!
Lăudaţi-L, toţi îngerii Lui! Lăudaţi-L, toate oștirile Lui!
Lăudaţi-L, soare și lună! Lăudaţi-L, toate stelele luminoase!
Lăudaţi-L, cerurile cerurilor și voi, ape, care sunteţi mai presus de ceruri!
Să laude Numele Domnului, căci El a poruncit și au fost făcute,
le-a întărit pe veci de veci, le-a dat legi și nu le va călca.
Lăudaţi pe Domnul de jos, de pe pământ, balauri de mare și adâncuri toate,
foc și grindină, zăpadă și ceaţă, vânturi năprasnice, care împliniţi poruncile Lui,
fiare și vite, toate, târâtoare și păsări înaripate,
împăraţi ai pământului și popoare toate, voievozi și toţi judecătorii pământului,
tineri și tinere, bătrâni și copii!

Iată Panpsichichismul Scripturii!
Toate fapturile și toate elementele naturii, care au conștiința lor individuală, îL laudă pe Yahve.