| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de tipul de ideologie și de filosofia lui Iisus?
(Nu neapărat ca religie ci ca idei, ideologie)

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

E o fantezie irationala.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Domnul Iisus Hristos nu a fost filosof, ci El este Dumnezeu veșnic, Atotputernic, Atotțiitorul, prin care toate s-au făcut. Nu-l poți pune în rând cu filosofii cunoscuți, fiindcă El este Creatorul lor. Cuvintele lui Hristos sunt Duh și Viață; deci ele nu sunt concepte filosofice. Iar filosofia care nu te învață să-ți ridici mintea de la cele create la Necreat, adică la Dumnezeu, este o filosofie care nu-și îndeplinește menirea și sfârșește în aporie, adica într-o fundătură logică.
Adevărata filosofie este credința creștină în Dumnezeul Cel în Treime slăvit și închinat, din care Unul Iisus Hristos s-a întrupat și ne-a mântuit prin jertfa Sa de pe Sfânta Cruce, și a înviat a treia zi, după Scripturi, că pârgă a învierii noastre.