| CostinAlamariu a întrebat:

Ce parere aveti de urmatorul citat? As vrea sa stiu mai ales parerea ateilor fiindca pe ei îi vad facand greseala asta. Citatul nu are neaparat legatura cu religia cat are legatura cu Logica. Pentru cine nu stie "fallacy" inseamna eroare de logica.

"Religions are culturally relative would say some. If you had been born in Pakistan you would likely be a muslim. But if you'd been born in Ireland you probably would be a catholic.
Because religious beliefs are culturally relative, they are not objectively true.
This is an example of the Genetic Fallacy, trying to invalidate a view by showing how a person came to hold that view. This is a fallacy because the truth of a view is independent on how a person came to believe it. For example: if you had been born in ancient Greece you would had believed that the sun goes around the earth. Does that make your current belief that the earth goes around the sun false or unjustified? No."

Deci?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E adevărat ca adevarul unei perspective e independent de modul în care o persoana a ajuns sa o creadă.
Insã faptul ca religiile difera de la o cultura la alta nu insesmna automat ca toate sunt false, una poate fi adevàrată si restul false in masura in care sustin lucruri contradictorii
Toate conceptiile desore lume si viata sunt exclusiviste adica sustin ca numai ele sunt adevarate si restul false:crestinismul, islamul, ateismul etc

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Comparatia cu soarele e foarte deplasata. E dovedit stiintific treaba aia, deci e irelevant ce se credea acum 1000 ani.
Pe cand religia e clar ca e impusa de mediul in care te nasti si esti educat.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Oricine isi poate alege orice religie vrea, mai ales acum in epoca internetului deci nu, n-are nicio relevanta unde te nasti. Daca eu vreau sa fiu budist, hindus sau musulman nu ma opreste absolut nimic. Si daca una dintre religiile astes ar fi adevarata as si adopta-o

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Doar ca realitatea te contrazice.
Religia e bagata pe gat la 99.999% din populatie.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Doar fiindca e "bagata pe gat" nu inseamna ca in mod necesar oamenii vor crede in acea religie tot restul vietii lor. Exista o gramada de cazuri de convertire sau apostazie in lume deci ce spui e pur si simplu invalid si paralel cu realitatea.

Plus ca si daca ar fi asa cum zici tu tot e o eroare logica numita genetic fallacy.
Nu poti sa judeci valoarea de adevar a unei afirmatii bazate pe originea ei. Daca ti se baga pe gat ca 2+2=4 nu inseamna ca e fals.

2+2=4 e adevarat indiferent daca ti-e bagata pe gat de mic sau esti invatat rational la o varsta inaintata lucrul asta.

Ai fi stiut asta daca sistemul de invatamant ar invata logica de baza si erorile logice de baza, dar nu le invata si acum eu trebuie sa am rabdare cu oameni ca voi care preferati genetic fallacy sau alte erori de logica in pofida rationalizarii corecte.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Oricine isi poate alege orice religie vrea"asa crezi tu?
"Doar fiindca e "bagata pe gat" nu inseamna ca in mod necesar oamenii vor crede in acea religie tot restul vietii lor."si tu crezi ca nu?
Cred ca nu stii ce spui.Cum alegi tu nou nascut,copil o religie? Asa ziceam si eu laughing deci nu ai nici o alegere nimic,totu iti este impus,esti copil nu ai nici un cuvant de zis,parintii,societatea unde esti nascut asta face,te indoctrineaza de mic,apoi cand ai crescut mare esti deja oaie de turma,putini is aia care incep sa gandeasca altceva, dar ce zic eu aici, nu stiu daca se mai poate gandi altfel decat cum ai fost indoctrinat.
Doara daca parintii nu tiau impus nimic, atunci da mai poti gandi si altfel, dar majoritatea tot ce le-au fost bagat pe gat sau au zis sa creada si ei ca restul, or sa fie.
Daca ti se baga pe gat de copil ca 2+2= 3 atunci asta vei crede laughing
Cand tu ai 3-5 ani vrei sa spui ca alegi tu sa fii budist si ce mai spui? Eu cred ca dormi,visezi si apoi scrii pe aici.
Si chestii stiintifice care vorba aia nu te indoctrineaza nimeni,dar ti se repeta raman si tot le spui,chiar de nu-s adevarate,chiar daca se vine si se spune da uite teoria aia era gresita, sa demosntrat acum ca e altfel, trebuie sa treaca ceva multi ani pana oamenii sa isi insuseasca adevarul cum spui tu.
Uite alta indoctrinare a stiintei, virusu lu peste prajit, au speriat oamenii cu bau bau, cu ceva ce nimeni nu poate vedea.Aici e si mai de coma laughing indoctrinarea adultilor, asta da, se pare ca bau bau este mai tare decat isus si alte povestiri religioase, daca in cazul religiei trebuie sa te ia de mic sa te toace la cap, cu bau bau bagi groaza in adulti laughing

| CostinAlamariu explică (pentru relian):

Exista o gramada de oameni in lumea asta care se convertesc la alta religie sau apostazeaza. Cunosc personal o gramada de oameni care au crescut intr-un mediu ateist cu parinti atei, iar la 18-19 ani devin cei mai credinciosi oameni ca rezultat al propriei lor cautari.

Nu ma refer la faptul ca-ti alegi religia cand esti copil ci cand esti adult, dupa 18 ani incolo tu alegi ce religie vrei sa adopti.

Ce spui tu ca ramai asa cum esti invatat de copil e complet fals. Stiu o tona de oameni care au fost invatati sa fie crestini cand erau mici si pe la 20 de ani deja erau atei. Si am intalnit si invers dupa cum am zis mai sus.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aha ala era ateu,dar arata cazuri de religiosi de mici coipii indoctrinati care la maturitate nu stiu ce au facut.
Deci ateul ala n-a fost indoctrinat de parinti de biserica,a putut el sa aleaga cand a devenit matur,de fapt aia si vrea sa arate in Biblie prin botezul ala aia ceau bagt acolo chestia aia,ca omu trebuie sa aleaga singur pentru el,nu sa il indoctrinezi tu de mic,deci il lasi liber nu-i bagi prostii si idei in cap ce vrei tu,iar cand e matur alege el ce vrea sa faca.
Aia ce spui tu de tone ca e rau crestini,pai asa am fost si eu crestin,dar parintii niciodata nu mau obligat la nimic,niciodata nu au zis hai la biserica,dar in conceptia oamenilor eram crestin.
Eu vorbesc aici de copii dusi la biserica si indoctrinati. Ortodocsii inainte nu prea erau asa inebuniti cu biserica,sa isi mai duca si plozii sau sai oblige, dar alte religii, mai ales astia aventisti, penticostali si etc nu ai tu idee, nu comentezi ca nu vrei.
Acum mai nou la ortodocsi se duc copii de buna voie, mai le baga la scoala de mici deci ii indoctrineaza de mici.
deci ce arati tu nu prea se potriveste laughing

| CostinAlamariu explică (pentru relian):

Cuvantul "indoctrinare" este un cuvant fals si ipocrit. Totul e doctrina, totul e indoctrinare. Cand iti inveti copiii sa spuna "multumesc" sau sa se poarte frumos îi indoctrinezi, ca si asta tot doctrina e.

Probabil tu te referi la invatatul doctrinelor false, dar crestinismul nu e o doctrina falsa ci una adevarata. Si cand te duci la scoala tot indoctrinare este ca doar inveti diverse doctrine

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ma refeream la religie, parca asa se dicuta nu? E ok lasa ca e bun si asa rau laughing

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai traduce, n-ar fi rău: nu toți știm franceza așa bine...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mi-aș dori sa stiu si eu ce întrebi. Nu cunosc decât l romana.

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca nu are legatura cu religia trebuia sa pui la alta rubrica.

| CostinAlamariu explică (pentru LupusDei1993):

Si facand abstractie de asta ce parere ai de citat?