| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre acest citat?

"Trăiește o viață bună. Dacă există zei și sunt drepți atunci nu o să le pese cât de devotat ai fost, ci te vor primi pe baza virtuților după care ai trăit. Dacă există zei și sunt nedrepți, atunci nu ar trebui să îți dorești a-i venera. Dacă nu există zei, atunci tu nu vei mai fii, dar ai fi trăit o viață nobilă ce va continua să dăinuiască prin amintirile celor dragi."

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Evident ca este corect sa fii judecat candva dupa faptele pe care le-ai facut, nu pentru cat de devotat esti ca nu rezolvi nimic,, dar indiferent de religie trebuie sa fii om si sa oferi ajutor indiferent persoanei in cauza, fie ca e de alt sex, alta religie, alta orientare sexuala si alte criterii de departajare.

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Acest citat te indeamna sa-ti traiesti viata dupa bunul plac, in spiritul normalitatii si al ratiunii + al bunului simt!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu e un lucru bun man?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Evident ca este corect sa fii judecat candva dupa faptele pe care le-ai facut, nu pentru cat de devotat esti ca nu rezolvi nimic,, dar indiferent de religie trebuie sa fii om si sa oferi ajutor indiferent persoanei in cauza, fie ca e de alt sex, alta religie, alta orientare sexuala si alte criterii de departajare.

| SG1995 a răspuns:

Păi nu e adnecotă la pariu lui Pascal deoarece nu se impune concepția unui iad, iar pluralul zei îmi indică că autorul citatului e un roman, ceea ce explică inexistența conceptului de iad.

| RAY explică (pentru SG1995):

Tu chiar esti un baiat inteligent, marc aureliu

| Clorox a răspuns:

Justitia va exista mereu, indiferent ca este justitia unei Divinitati sau a unui om.
Imi place acest citat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seamana cu pariul lui Pascal. Doar un pariu:cap sau pajura.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De fapt e un contra argument la acel pariu

| Florin9Florin9 a răspuns:

Chiar dacă ești ateu, te gândești în interiorul tău,, s-ar putea totuși ca Dumnezeu să existe "? Întreb așa de curiozitate.

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Exact cum ma gandesc daca exista zeus,afrodita,eu daca as crede intr-un creator as da acelasi posibilitate de existenta la orice zeitate,aparitia unui zeu din nimic si care creaza din nimic este imposibil,tu ai impresia ca sunt o persoana dogmatica? tu crezi ca eu nu as vrea sa bag un zeu in orice curiozitate care o am si gata mai ales la chesti mai mari gen aparitia acelui big bang,vieti,nu consider ca un zeu rezolva vreo problema din contra o complica,singura ipoteza este multiuniversul care rezolva problema asta sau traim intr-un univers virtual si totul e o iluzie cine stie,eu nu cred ca din nimic o aparut ceva fie ca e un creator sau un big bang, eu nu am dogme, credinte, religie, credinte, e greu de inteles stiu dar cand incepi sa te indoiesti incepi sa te indoiesti de toate asa cu incetul

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Am înțeles...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca scrie nicaieri ca Zeii au aparut din nimic precum Yehova.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred ca ceva a aparut din nimic si s-a trezit in nimic ca nu era nici spatiu, timp nici nimic, sa fim seriosi e imposibil asa ceva, stiinta mai are multe de rezolvat categoric dar un creator nu e rezolvarea din contra incurca mai mult problema, eu cred intr-un univers aparut prin simplitate spre complexitate

| JesseH a răspuns:

Dacă nu știi unde vrei să ajungi, orice drum te duce acolo. happy