| Nilsson a întrebat:

Ce parere aveti despre acest clip?

``That Time It Rained for Two Million Years``

https://www.youtube.com/watch?v=_1LdMWlNYS4

E surprinzator ca stiinta confirma ceea ce parea o fabulatie biblica faptul ca a existat o perioada pluviala intensa pe intreaga planeta?

5 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la potop.
Ce legatura are potopul cu biblia? Evreii doar au furat potopul de la sumerieni si l-au transformat intr-o versiune evreiasca in biblie. Pana si Noe are un corespondent in versiunea pagana care a precedat crestinismul cu mii de ani.
Si da, ceva s-a intamplat cu adevarat iar stiinta de care zici tu confirma existenta acelui eveniment, nu al basmului biblic care n-are nicio legatura cu lumea reala.

| Nilsson explică (pentru Mclaren12):

Si civilizatiile precolumbiene au furat relatarile despre potop de la sumerieni? happy
https://en.wikipedia.org/wiki/Mesoamerican_flood_myths

Mai sunt astfel de relatari si in alte civilizatii, nu sunt toate exacte dar majoritatea pastreaza elementul comun: distrugerea pamantului prin inundatie si salvarea unui grup restrans de oameni si animale.
Nu s-a furat nicio povestire, pur si simplu civilizatiile s-au desprins dintr-una comuna si fiecare a dus mai departe povestiri despre acel eveniment, cu un grad mai mare sau mai redus de acuratete.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Ce legatura au civilizatiile precolumbiene? Aici era vorba de crestinism si modul in care evreii au furat un mit pagan si l-au integrat in biblie, asa cum au facut de altfel cu o gramada de alte lucruri. De vreme de crestinismul nu este o religie pagana si nu are nicio legatura cu cultura si personajele pagane, cat de incuiat la minte sa fie cineva sa creada un basm biblic corupt dintr-o religie pagana care l-a precedat cu mii de ani? Evident ca este un mit furat si corupt pentru ca orice s-ar fi intamplat cu adevarat, este mai mult decat evident ca nu are nicio legatura cu ce zice biblia.

| Nilsson explică (pentru Mclaren12):

"Ce legatura au civilizatiile precolumbiene?"
Are legatura. Daca potopul era doar un mit sumerian trebuia sa fie intalnit cel mult in regiunea Orientului Mijlociu, dar versiuni ale acestuia se intalnesc aproape in orice cultura.
Parca ai ceva personal cu evreii, de fiecare data faci referire la acestia, sunt oameni si ei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Am zis sumerieni pentru ca de acolo l-au furat evreii pe Noe daca imi aduc bine aminte. Evident ca mitul a existat in mai toate culturile pagane. Ideea aici este ca religia crestina nu este pagana deci de unde pana unde vin jîdanii sa corupa mituri pagane in programele lor de spalare pe creier?