| Exilee a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste cuvinte?

"Spiritualitatea ortodoxa a reusit sa mentina, mai ales prin familie, un anumit prestigiu, o anumita prezenta in gandirea oamenilor,chiar si a tinerilor. Ortodoxia isi indeplineste misiunea. Sigur ca misiunea nu trebuie sa fie numai de ordin pur spiritual si cultic, ortodoxia trebuie sa se implice si in aspectul social" (Acadmeician COnstantin Balaceanu Stolnici

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da asa e asta se vede cel mai bine in Romania

| Exilee explică (pentru RAY):

Poftim?

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

"Spiritualitatea ortodoxa a reusit sa mentina, mai ales prin familie, un anumit prestigiu, o anumita prezenta in gandirea oamenilor, chiar si a tinerilor. Ortodoxia isi indeplineste misiunea. Sigur ca misiunea nu trebuie sa fie numai de ordin pur spiritual si cultic, ortodoxia trebuie sa se implice si in aspectul social" (Acadmeician COnstantin Balaceanu Stolnici

| Exilee explică (pentru RAY):

Dar nu trebuie sa-i etichetezi pe toti conform perspectivei tale. Incearca sa-i privesti mai pe "interior". Comportamentul nostru tine de educatie, cumpatare, asta ne invata ortodoxia in primul rand pentru a duce o viata linistita in societate. Pe masura ce persoana doreste sa le inmulteasca, o poate face cu ajutorul Bisericii care nu ofera decat un sprijin. un sprijin moral :d

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Sa stii ca minciuna e pacat, eu n-am spus ca toti sunt la fel, eu ti-am dat citatul tau

| Exilee explică (pentru RAY):

Citatul pe care l-am expus mai sus?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se implica dar contestatarii vad si cauta numai raul

| oprescudorin11 a răspuns:

Are perfecta dreptate! Fara ORTODOXIE, nu existau nici alte 'variante ale crestinismului', ca de exemplu catolicismul. Veneratul meu academician, poate singurul care-si merita rangul, voia sa spuna ca, fara religie nu exista nici vestigii culturale, nici istorie, poate tu nu stiai sa scrii sa citesti.Asta voia sa spuna. Ce treaba are cu altele? Ca ortodocsii v-au invatat reguli de morala, adica :cum sa va comportati decent cu semenii, ca nu trebuie sa faceti sex, ca sa fiu mai dur, spre intelegerea ta si a altora, cu mama cu sora, cu vara, uneori. Ca trebuie sa va respectati parintii.Ca biserica uneori sare 'peste cal'abuzeaza, face 'lucruri' reprobabile....Asta nu face parte din ortodoxie!
Daca esti ortodox, cunosti cele 10 porunci, ai tot dreptul sa-i tragi de par pe abuzori. E atat de simplu! Nu confunda, deci, ortodoxia cu falsii preoti, uneori cu decaderile bisericii, atunci cand o face. Stolnici a spus foarte finut, cum este caracterizat de mine, ca ortodoxia obliga la ce a zis, s-a ferit de biserica, a ocolit cuvantul, desi adevarul este ca ortodoxia este un concept care trebuie aplicat de biserica ortodoxa. Daca biserica nu-si face treaba, e treaba iarasi a ei. Nu ortodoxia e vinovata. Stolnici, de aia e academician, considerat destept, pentru ca stie sa se spele ca Pillat din Pont pe maini, totusi sa sugereze, pastrand scaunul (de academician ) ca biserica e responsabila de respectarea ortodoxiei.A gasit formula enuntata de tine.
cu drag
dorin

| M25M a răspuns:

Pe de o parte ortodoxismul prezinta niste valori pozitive insa da rateuri prin reprezentanti si prin faptul ca nu este adaptabil la schimbare.

| Alphawolf a răspuns:

Subiectivism. Prin familie? "Pestele de la cap se impute". Prestigiu? As vrea sa-i cunosc si eu meritele(reale)... Ce fel de misiune indeplineste ortodoxia, imparte iluzii(sa nu zic si altele)? Ortodoxia ar trebui sa ne scuteaca de ideile ei preconcepute, de subiectivism si aberatii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant bune parerile lui pentru cei ce le accepta si pentru ceilalti nu sant decat niste pietre de poticnire in plus, sa poata face pe dasteptii si sa fie alde gica contra, aici pe tpumnu fata in fata cu insusi academicianul.fistecare dupa cata gandire are.

| Zamolxe777 a răspuns:

Are dreptate intr-un fel sau altul.Sunt de acord cu el, intr-o oarecare masura.Dar ce facem atunci cand ortodoxia depaseste limitele si devine o religie de rahat, o institutie care mananca banii statului si ai nostri? Ce facem atunci cand ortodoxia nu este in stare sa accepte anumite teorii stiintifice cu incapatanare si aroganta?