| Stell99 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste versete?

De astazi, voi incepe sa studiez biblia foarte atent!
Voi posta absolut fiecare verset, ce mi-se pare ciudat pentru a-l decodifica alaturi de voi.

Am inceput acum cateva minute, si am dat de ceva ciudat. happy

Genesa (Facerea) 5, 6

Stricaciune oamenilor.

6.(1)

Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului, si li's-au nascut fete,

2.fii lui dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din ele si-au luat de neveste pe acelea pe cari si le-au ales

Ce sa intelegem din asta? Va spun eu!

Acei "fii lui dumnezeu" erau extraterestrii, care s-au imperecheat cu pamantence!

Oamenii nu aveau capacitatea de intelegere, pentru a-si da seama ce se intampla.
Aceste lucruri s-au intamplat acum mii de ani! Oamenii erau primitivi si nu intelegeau fenomenul!

3.Atunci domnul a zis "Duhul" Meu nu va ramanea pururea in om caci si omil nu va avea decat carne pacatoasa : totusi zilele lui vor fi de o suta douzeci de ani.

Cum se face ca oamenii traiesc maxim 120 de ani, cu toate mijloacele medicale puse la dispozitie? Mai sunt cazuri extrem de rare, in care cineva a trait, peste varsta de 120 de ani.

Dar este foarte probabil, ca extraterestrii sa ne fi programat genetic, ca sa nu traim mai mult de 120 de ani!

4. Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea, si chiar si dupa ce sau impreunat fii lui dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nascut ele copii; acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.

O rasa de oameni giganti, a fost rezultatul imperecherii, dintre oameni si extraterestrii. Giganti, care cel mai probabil au fost pusi de extraterestrii, sa construiasca piramidele, si alte structuri antice enorme, folosinduse de forta lor bruta imensa!

Daca aveti alte variante astept raspuns.

Voi decodifica si (5, 6,7) Noe 8, 9, 10, 11, etc.

42 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine si eu am citit multa literatura in domeniu care asa explica lucrurile.

| martzian a răspuns:

Ce tare! Mai intai intrebam... apoi dam cu presupusul, nu-i asa? happy

Explicația nu este deloc grea și contradicția este doar aparentă.

Biblia se referă la descendenții lui Set ca fiind "fiii lui Dumnezeu". "Fiicele oamenilor" sunt urmașe ale lui Cain, descendenți al aceluia care se depărtase de Dumnezeu. Înțelegem de aici că Dumnezeu semnalează ca pe o problemă relația ce s-a creat dintre cele două linii de urmași, una cu implicații morale și spirituale.

Încă din vremurile acelea putem vedea cum alegerile i-au separat pe oameni de Dumnezeu dar și pe oameni între ei. Unii au rămas alături de Dumnezeu iar alții nu. Cain, odată cu uciderea fratelui său, a dat naștere unei generații de urmași intrând în a doua categorie, care s-a separat de familia lui Adam. În prima categorie îi avem pe cei care au rămas lângă Dumnezeu, lângă familie – cei ce sunt urmași ai lui Set.

Mai târziu vei vedea că Dumnezeu le cere în mod expres și repetat bărbaților poporului evreu să nu își ia neveste din țările pe care le cuceresc. Principiile lor diferite nu se por potrivi cu cele divine și exista pericolul ca, prin acest compromis, ei înșiși să se depărteze de Dumnezeu.

Cum putem ști că este așa? În ebraică, termenul folosit pentru "fiu" este bên, care se traduce prin fiu (ca cel ce pune bazele unei familii de urmași) dar și prin națiune, condiție. Prin urmare este vorba de un grup de oameni aparținând unei familii (în cazul de față se face clar mențiunea că ei îi aparțin lui Dumnezeu). Termenul face referire la oameni, nu la îngeri sau extratereștri. Termenul "fiice" este bath și se traduce prin fiice dar și prin comunitate (sat, etc.) – referindu-se tot la o generație de urmași, mai exact la reprezentantele acelei generații care s-au căsătorit cu "fiii lui Dumnezeu".

De ce oare ar fi menționat în mod expres Dumnezeu aici faptul că unii erau duhovnicești (fiii lui Dumnezeu) și ceilalți nu (fiicele oamenilor)? Este oare ilogic și contradictoriu? Nicidecum, ci e simplu și are drept scop să ne facă să înțelegem, având un exemplu personal ce ne ajută în propria viață. Compromisul acesta a dus la decăderea morală care l-a mâhnit pe Dumnezeu (vezi versetul 6 si 7). Învățăm o lecție utilă până în ziua de astăzi și care ne poate ajuta la a ne forma familii fericite și la a rămâne aproape de Dumnezeu.

Principiul îl găsim reluat în Noul Testament, în 2 Corinteni 6:14 (Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?)

Sper că ți-am putut fi de folos.

| martzian a răspuns:

Ideea cu extraterestrii este total absurda si nestiintifica.

| Stell99 explică (pentru martzian):

Ai scris mult, prost si fara rost :))
Pura demagogie.

Eu am dovezi! O carte intreaga.

https://www.google.ro/......https?/url

Tu ce ai? Niste vorbe in vant despre stiinta si alte ineptii!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

Bun, hai sa o luam pe rand. Cu ce nu esti de acord din ce am scris? Si de unde stii ca sunt ineptii... daca nu le-ai citit? happy

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Eu am dovezi! O carte intreaga." - Facepalm. Pe bune? Ce anume te-a convins din cartea aia? happy

| Stell99 explică (pentru martzian):

Am citit tot!
Esti un crestin convins!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

Dar tu nu pari convins. De nimic. happy

| Stell99 explică (pentru martzian):

Pentru ca nu sunt!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Esti un crestin convins!" - Misto. Ce observatie inteligenta! Nu discutai pe marginea Bibliei si aveai impresia ca o poti interpreta corect fara ca macar sa o termini de citit? Nu mai zic sa fi deschis, macar o data in viata ta, un manual de teologie...

| Stell99 explică (pentru martzian):

Uite..Nu mai imi scrie decat dupa ce citesti cartea aia din link in totalitate!
Sunt obosit si ma culc!
Nu imi apar mesajele tale!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

Nu ai raspuns la intrebari. De ce? Asa-i ca nu ai inteles nimic din salata de cuvinte a lui nenea doctorul? happy

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Ce ai spus tu sunt argumente slabe" - Nu am "spus" nici un argument slab. Este doar traducerea corecta, fie ca iti place fie ca nu. Inca o data, pentru a doua oara repet: cu ce nu esti de acord din ceea ce am scris? E usor sa spui ca "nu ie bune, ie proaste" dar sa nu fii capabil sa articulezi o explicatie pentru refuzul acceptarii argumentelor, nu-i asa?

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Nu mai imi scrie decat dupa ce citesti cartea aia din link in totalitate!" - Imi pare rau, dar cartea porneste de la premize tampite si total neargumentate stiintific. Nimeni, niciodata, nu a dat nas in nas cu un extraterestru. Si studiate, toate cazurile celebre s-au dovedit a fi "hoaxes".

| martzian a răspuns:

Eu am mai raspuns, in trecut, si la problema uriasilor...

Sintagma aceasta – "fiii lui Dumnezeu" - de fiecare data cand este folosita la plural, se refera la fiinte umane sau la ingeri. Este o singura exceptie, in Luca, unde se refera la Adam, dar el este identificat, ca sa nu existe dubii. In rest, singularul este rezervat pentru Hristos, FIUL lui Dumnezeu. Pentru ca este singurul "nascut" si nu "creat", de aceea se face aceasta diferenta. Nicaieri nu avem nici o dovada ca sintagma (la plural) se refera la fiinte fizice rationale de pe alte PLANETE (extraterestri cum ii numim noi). La asta ma refeream cand iti spuneam ca nu ai dovezi, in afara de speculatii.

In Geneza 6:2-4, "fiii lui Dumnezeu" se foloseste cu referire la oameni, cat se poate de pamanteni. "Fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales. Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururi în om, căci şi omul nu este decât carne păcătoasă: totuşi zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani." Uriaşii erau pe pământ în vremurile acelea şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume."

In Osea, fiii lui Dumnezeu se refera de asemenea la oameni, pentru a ilustra relatia speciala cu ei: "Totuşi numărul copiilor lui Israel va fi ca nisipul mării care nu se poate nici măsura, nici număra; şi de unde li se zicea: „Nu sunteţi poporul Meu", li se va zice: „Copiii Dumnezeului celui Viu"!" (Osea 1:10)

In Iov 38:7 se vorbeste despre niste fii ai lui Dumnezeu care au fost martori la creatia pamantului. Interpretarea logica si majoritar acceptata este ca se refera la ingeri. Asta in afara situatiei in care vei zice ca au fost oameni de pe alte planete, cu webcamuri, sau adusi cu navetele spatiale sa fie martori. E putin probabil sa fie asa, pentru ca atunci era inceputul tuturor lucrurilor. Ne intrebam, cand au fost ei creati, sa poata fi martori la crearea pamantului? "LA INCEPUT Dumnezeu a creat cerurile si pamantul" (Geneza 1:1). Nu ni se spune ca inaintea pamantului au fost si alte planete locuite. Nici nu se descrie crearea altor fiinte similare omului... la inceput! Te rog sa intelegi ca ironia nu este impotriva ta, ci ea ilustreaza doar ridicolul situatiei.

In Noul Testament gasim de asemenea sintagma la care facem referire (vezi Rom. 8:14, 19; 2 Cor. 6:18; Gal. 4:5, 6; Fil. 2:15; 1 Ioan 3:1, 2) dar toate pasajele acestea se refera la oameni, la pamanteni, pentru a ilustra ideea de acceptare, de "adoptie", in familia lui Dumnezeu. Sunt situatii in care "fiii" se traduce, in Cornilescu cu "copiii" dar cuvantul si intelesul sunt aceleasi.

Acum, ce argumente am putea aduce in sprijinul ideii ca "fiii lui Dumnezeu" din Iov 1:6 si Iov 2:1 sunt creaturi fizice asemanatoare omului, extraterestri? Eu nu vad nici unul. Daca ai fi insistat ca sunt fiinte umane, pamanteni, preoti, etc., oarecum ai fi avut o acoperire pentru discutie, desi si acolo ar fi de discutat. Oricum, mai aproape de minimumul de logica elementara, folosita la interpretarea unor argumente scriptice. Contextul ne duce la observatia ca discutia este legata de chestiuni hai sa le zicem "pamantene". De ce i-ar fi interesat pe "eventualii" de pe alte planete situatia lui Iov? Nu or avea ei, oare, propriile lor probleme? Nu numai ca este fortat sa credem ca sunt asa ceva, dar nici nu face nici un sens, nu ni se ofera NICI O DOVADA pentru a sprijini o astfel de concluzie. Deci, ei, fiii, se infatiseaza inaintea lui Dumnezeu. Toata scena ne indica faptul ca se descrie o discutie cu martori, fata in fata, mai ales dupa venirea lui Satan.

| martzian a răspuns:

Cine erau, totusi, uriasii? Din nefericire oamenii cauta mereu senzationalul. Asta ii poate impiedica sa inteleaga lucrurile simple. Termenul "urias" in ebraica este nephı̂yl nephil (נפל נפיל) si se traduce prin tiran sau prin ceea ce numeste englezul "bully". El este derivat din verbul nâphal care inseamna "a cadea". Vorbim deci de oameni decazuti, violenti, pe care – evident – ii ajuta si fizicul la a se impune, nu la fiinte cat King-Kong. Ei sunt mentionati tot in contextul decaderii oamenilor, explicand afirmatia din pasajul care vorbeste despre ei.

De ce se spune ca erau viteji?
Avem deja, din definitie, faptul ca ei insisi erau niste oameni agresivi, luptatori. In plus suntem deja la peste 1500 de ani de la facerea lumii, oamenii deja se inmultisera multisor si se raspandisera, nu mai erau doar 2 familii. Vitejia se poate arata in lupta cu oamenii dar si cu bestiile.

| martzian a răspuns:

Pentru ca ai citit tot, reiau intrebarea, care nu este una grea: "Cu ce nu esti de acord din ce am scris?"

Mi-ai dat si un link cu o carte. Esti capabil sa discutam pe ceea ce ai inteles tu din ea? Concret.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu studiezi biblia asa cum trebuie. In loc sa incerci sa o intelegi corect, te bazezi pe extraterestri. Eu cred ca daca ei ar fi existat si daca Dumnezeu ar fi voit ca noi sa ii cunoastem, noi i-am fi cunoscut.

| Stell99 explică (pentru CinevaAnonimă):

La 13 ani ani tu nu ai alta treaba la ora asta?
Nu imi spune tu mie cum sa studiez ce si cum.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Stell99):

Eu doar ti-am spus ca nu o studiezi asa cum se cuvine. De ce ai citi-o, daca nu o intelegi si nu incerci macar sa faci asta? Acest studiu ar putea sa te sminteasca rau de tot. Eu nu vreau sa iti dau lectii. Doar mi-am exprimat parerea, pe care o consider corecta.

| Stell99 explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu e deloc corecta.
La 13 ani si cu informatiile eronate pe care le detii nu esti in masura sa imi spui tu mie ce e corect si ce nu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Stell99):

Imi pare rau pentru tine. Informatiile pe care le cunosc eu au fost acumulate pe parcusul la mai mult timp si, crede-ma, stiu ce vorbesc. Si sa stii ca si eu simt acelasi lucru ca si tine: ca cineva care nu intelege biblia deloc bine incearca sa manipuleze oamenii. Si da, ai dreptate. Nu sunt in masura sa ma contrazic cu tine. Dar asta e din cauza ca nu am suficiente cunostinte si experimente pentru a - i explica unei persoane care crede in lucruri gresite ca ele nu sunt corecte.

| Stell99 explică (pentru CinevaAnonimă):

Sa iti para rau pentru tine.
Nu stii ce vorbesti iar asta denota fanatism.

Nu mai imi pierd timpul cu tine.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, deci există mai multe teorii. Una, cum ai spus tu, e ca o rasa divina s-a imperecheat cu cea umana, aceasta teorie putand fi explicata prin Rh-ul negativ(sunt oameni care nu au pe hematii factorul Rh, existend la 75% din populaţia actuală).

O alta teorie e ca acei uriasi sunt de fapt un popor, fiindca in alt verset ii asociaza cu acesta.

Oamenii traiau in trecut mult mai mult, insa erau mai putini si mancau mai sanatos, erau mai bine adaptati la mediu.

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Oamenii traiu mai putin in trecut din cauza lipsei medicinei!
Nu este vorba de mancare sanatoasa!

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

Biblic vorbind, existau oameni care traiau sute de ani.

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Posibil sa fi fost modificati genetic de catre extraterestrii, si in felul acesta deveneau imuni la orice fel de boli.

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

E o teorie putin dusa la extreme. Pur si simplu omul a devenit mai comod, organismul lui e mai putin adaptat, medicina i-a dat cativa ani in plus, insa cu toate metodele de conservare a mancarii si toata poluarea pe care a adus-o tehnologizarea, plus suprapopularea, globalizarea, sedentarismul dat de comoditate... omul traieste mult mai putin.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ai putea sa incerci pe situl lui Lovendal. Acolo gasesti conspiratii, mituri.

Tu incerci aici sa manipulezi adevarul sa il remodelezi. Pana si intrebarile tale influenteaza citititorul sa dea un raspuns favorabil conceptelor tale.

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

Nici nu am auzit de el.
Oricum nu ma intereseaza nici un site de pe internet!

Sa manipulez adevarul laughing)?
Nici gand! Eu incerc sa deschid ochii si mintile oamenilor!
Am interpretat versetele, din punct de vedere rational si stintific!

Tu crezi ca esti detinator al adevarului, dar nu ai nici un argument!
Doar o credinta oarba! Eu in schimb vin cu argumemte si dovezi absolut stintifice si rationale!

Evolutia noastra catre o civilizatie interplanetara, nu va avea loc daca nu renuntam la dogme.
Zeificarea sau demonizarea fiintelor extraterestre denota primitivism, care nu isi are locul in secolul 21!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Stell99):

Politizarea religiei este inutila. Eu nu ti-am jignit princpiile si nici credintele. Eu raspund cu "Eu cred ca...".
Daca tu consideri ca denigrand valorile morale ale altora si jignind princpiile lor iti poti cladi argumentele necesare, nu e bine.
Ok, crezi in extraterestri, in civilizati intraplanetare, ok. Te inteleg si iti respect alegerea.
Eu mi-am facut datoria morala de crestin sa iti vorbesc despre Dumnezeu. Daca tu alegi alte cai, este problema ta. Conspirati cat vreti! Dar cand te legi de credinta oamenilor si jignesti asteaptate la deranj. Oamenii sunt sensibili la chestiunea asta.

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

Mda..Adevarul a devenit conspiratie iar povestile despre unicorni adevar.
Foarte interesant.

Eu nu cred in extraterestrii!

Sunt fiinte ca si noi, si nu sunt religia mea! Eu nu ii zeific sau demonizez!
Eu sunt sigur ca exista si ca ei ne-au creeat!
Motiv pentru care oamenii i-au zeificat sau demonizat, pe unii dintre ei.

Nu am denigrat nimic! Am spus adevarul despre cartea pentru care crestinii radicali, sunt in stare sa ucida oameni!

Oamenii sa fie sensbili si ignoranti cat vor ei, caci asa vor ramane!

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

Vezi ca ai scris ca nu crezi in extraterestrii, iar apoi te-ai corectat

Abia ai inceput Biblia, ia-o mai usor cu concluziile. Nu clasifica omul ignorant doar pentru ca tu nu ii impartasesti opinia generala.

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Opinia generala este una eronata!
El a zis ca eu cred in extraterestrii exact cum cred crestinii sau musulmanii in dumnezeu!

Eu nu cred in ei! Adica nu ma inchin lor si nu sper ca ei sa ma ajute!

Eu sunt sigur ca ei exista si sunt niste fiinte la fel ca noi doar ca mult mai avansate!

| CosminCD a răspuns:

Salut! Uite cum analizez eu acest pasaj, conform Scripturii:
Înainte de a ajunge la capitolul 6, ai citit istoria lui Cain și a lui Abel. Biblia spune faptul că Abel a fost ucis de către Cain, iar acesta a plecat departe de fața lui Dumnezeu. Conform acestui fapt, el nu a mai fost credincios.

Geneza 6:1 - Oamenii să se înmulţească.
Neamul omenesc a crescut repede nu numai în răutate, ci şi în număr. Printre numeroasele pericole pentru oamenii credincioși au fost frumoasele fete ale necredincioşilor. Soţiile nu au fost luate pentru virtuţile lor, ci din pricina frumuseţii, cu rezultatul că ateismul şi răutatea au făcut triste incursiuni printre urmaşii lui Set.

Versetul 2 - Fiii lui Dumnezeu.
Această expresie a fost interpretată în diferite feluri. Vechii comentatori evrei, primii părinţi ai bisericii şi mulţi comentatori moderni au crezut că aceşti „fii ai lui Dumnezeu" sunt îngeri, comparându-i cu „fiii lui Dumnezeu" din Iov 1, 6; 2, 1; 38, 7. Această părere nu este corectă, ci a fost respinsă, pentru că pedeapsa care în curând urma să fie aplicată era pentru păcatele oamenilor (vezi v.3) şi nu ale îngerilor. În afară de aceasta, îngerii nu se căsătoresc (Matei 22, 30). „Fiii lui Dumnezeu" nu erau alţii decât urmaşii lui Set (cei credincioși care erau de partea lui Dumnezeu), iar „fetele oamenilor" ale necredincioşilor (generația lui Cain). *Să mai menționez ceva: situaţia descrisă aici a apărut după evenimentele raportate în capitolele anterioare. Autorul arată pur şi simplu starea societăţii din zilele lui Noe, când răutatea a atins culmea*

Versetul 3 - Zilele lui.
Această prezicere divină nu poate să însemne că de aici înainte lungimea vieţii omului urma să fie redusă la o sută douăzeci de ani (compară vârstele oamenilor de după potop). Ea prezice mai degrabă că răbdarea lui Dumnezeu va avea un sfârşit şi că punerea la probă se va încheia în cursul perioadei specificate aici.
Oamenii au ajuns la un stadiu atât de avansat în ceea ce înseamnă răutatea, încât: versetele 6, 7 - „Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ, şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ, şi S-a mâhnit în inima Lui."

Versetul 4 - Uriaşii erau pe pământ.
Aceşti „uriaşi", nephilim (în limba ebraică), nu erau urmarea căsătoriilor mixte (părerea celor mai mulți teologi).
În Numeri 13, 33, israeliţii au raportat că ei s-au simţit numai ca nişte lăcuste la vederea nephilim-ilor pe care Biblia în versiunea română îl traduce cu „uriaşi".
Există motive de a crede că acest cuvânt ebraic se poate traduce din rădăcina naphal şi că nephilim erau dintre cei „violenţi" sau terorişti, mai degrabă decât „uriaşi" fizici.

Deoarece în acele zile întregul neam omenesc era de statură înaltă, trebuie să se fi intenţionat mai degrabă caracterul decât înălţimea. Antediluvienii, în general, aveau o mare putere fizică şi intelectuală. Aceşti oameni renumiţi pentru înţelepciunea şi priceperea lor şi-au devotat persistent puterile intelectuale şi fizice spre satisfacerea propriei mândrii şi pasiuni şi spre oprimarea semenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 explică:

Spui ca este "fantezie" din cauza ca esti tu prea inchis la minte.
Ia citeste urmatoarea carte si dupa vorbeste.

https://www.google.ro/......https?/url

| WangLouis a răspuns:

Nu cred ca a decodifica e un termen bun folosit, apreciez explicatia ta dar...e putin exagerata...inainte oamenii erau altfel (ma refer la suflet si credinta -egiptenii credeau in zei-).Eu zic doar ca biblia a fost facuta pentru a o citi si a o lua la intelegere de catre oameni.

| Stell99 explică (pentru WangLouis):

Egiptenii, au zeificat cel mai probabil, aceeasi rasa de extraterestrii pe care oamenii au zeificat-o, la aparitia crestinismului.

Mda..Biblia a fost scrisa asa..Doar sa fie citita laughing Biblia e o carte, deci este logic ca fost scrisa pentru a fi citita laughing

Ce sa inteleaga oamenii? Ca se inchina extraterestrilor?
Ei bine.Mai mult ca sigur ca nu s-au prins de acest lucru.

| addya a răspuns:

Nu cred ca biblia are vreo legatura cu extrateresti dar te pticepi de minune la argumentat bafta

| Stell99 explică (pentru addya):

Dar cu cine are legatura?
Cu "imaginatia omului"? laughing

Sta in instinctul omului, sa zeifice ceea ce nu poate intelege happy