| dori a întrebat:

Ce parere aveti despre adventisti? Este religia cea aleasa de Biblie?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dar nu oare chiar Ellen White a fost acuzata de frauda si fals in declaratii, nu ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu a fost ea oare chiar de atunci acuzată de plagiat, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?

Sau atunci cand vine vorba de cercul inchis al unei denominaţiuni sectante, nu este oare clar de ce multe aspecte rămân ascunse, muşamalizate, acoperite şi livrate apoi sub aură de legendă?

41 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Orice religie care sustine pudibonderia victoriana este o religie mincinoasa. Biblia nu e nici pudibonda si nici nu are mentalitate victoriana. Biblia contine o carte pornografica (numita Cantarea cantarilor), deci oricine afirma ca Biblia ar interzice pornografia este un mincinos. Iar pentru ideea ca nu ai voie sa faci sex inainte de casatorie nu exista niciun verset biblic care sa o afirme drept adevarata. Viziunea lui Pavel ca prezbiterii trebuie sa fie barbati ai unei singure femei (lucru de altfel dubios, deoarece sintagma greceasca e stalcita si poate fi tradusa in trei feluri diferite) inseamna ca pentru laici poligamia este permisa din punctul sau de vedere. Celelalte doua feluri de a traduce nu se opun deloc poligamiei. Biblia nu numai ca nu interzice poligamia, ci o si reglementeaza prin legislatie, stipuland de ce drepturi trebuie sa beneficieze sotiile unui barbat.

| doctorandus a răspuns:

Amice, ortodocsii sunt o secta a iudaismului care a devenit religie.

| Zenithf a răspuns:

"Dumnezeu este Duh, si cine I se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar" (Ioan 4:24).
Bazele religiilor sunt in dogma, nu in aceasta legatura intre Dumnezeu si oameni, de aceea nicio religie nu este aleasa, ci doar oamenii care recunosc aceasta legatura.
Despre aceasta zice clar si Pavel: "Iudeu nu este acela care se arata pe dinafara iudeu, si taierea imprejur nu este pe din afara, in carne, ci iudeu este acela care este iudeu inauntru, si taierea imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova, un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu".(Romani 2:28-29)

| RAY a răspuns:

Nu-i cunosc pe toti sasi spun ce parere am, din cate observ eu sectanti sunt sfinti in biserica cand ies din biserica au uitat de toate cele sfinte, in biblie nu apare nici o religie

| milan9 a răspuns:

Ce valoare poate avea o grupare in care Ellen White cu de la sine putere (acuzata de frauda si fals in declaratii) le promite oamenilor ceva...,
în timp ce Însuşi Fiul lui Dumnezeu Şi-a întemeiat o singură dată Biserica cu 1900 de ani înainte?

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură!

| dori explică (pentru milan9):

Nu conteaza ca a fost data evreilor...sa tina sabatul tot oameni sunt au fost poporul lui Dumnezeu de unde scoate noi ca nu a fost data crestiinilor? Atunci inseamna ca noi nu tinem cont de cea ce a zis! fabulam prea mult

| milan9 a răspuns:

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

| dori explică (pentru milan9):

In unele puncte nu sunt de acord cu tine! Scz ca te intreb ce religie ai?

| milan9 a răspuns (pentru dori):

Aparţin de Biserică, şi doar ştii că este o singură Biserică lăsată consecventă peste milenii de Însuşi Fiul lui Dumnezeu...

| dori explică (pentru milan9):

Eu nu apartin de nici una dar ma bate gandul si sufetul intr.o anumita directie

| milan9 a răspuns (pentru dori):

Câte mii de filme "bune" n-au fost făcute de-a lungul timpului, cu scenografii atrăgătoare, credibile, care au stors lacrimi… dar care poate în afara actorilor n-au avut nimic real, ci totul ficţiune, detalii instrumentate (uneori chiar neglijent, dar se pare c-a fost suficient să prindă la public).

Acesta este cruntul adevăr redus la o scară mai mică: un film te aduce în depresie sau te ridică "pe aripile vântului", te face să plângi sau să divinizezi personaje… Totul prin talentul "manipulator" al unui regizor, al unui scenarist, al unui "producător".

Adevărul este unul singur şi nu 40000 de variante de "adevăruri" şi secte ce SE CONTRAZIC între ele! Şi atunci, care este vârful Everestului şi unde se află "fundul gropii"?

| dori explică (pentru milan9):

In inima noastra

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O parere foarte proasta, sunt doar niste bieti sectanti, da ortodoxia este credinta cea dreapta! ce credinta sa fie aleasa peste 1800 de ani, nu are logica?

| oprescudorin11 a răspuns:

Din ce am cunoscut este o secta de nemancati, incapabili sa-si castige existenta, handicapati, imi pare rau deei care sunt ajutati cu fonduri, nu mai zic de unde sa subziste. S-au dus, saracii de nevoie acolo, nu pot avea principii, au nevoie doar sa manance si sa traga apa la WC pe banii smecherilor de care se folosesc.
Chiar nu au inteles nimic din Biblie!

| Jardelin a răspuns:

Dapăi nu stiu daca Biblia alege vreo religie, mai degraba religiile aleg Biblia! Despre adventisti ce sa spun, sint un cult neprotestant fondat de Ellen G. White, o tipa de prin America despre care se crede ca avea niste revelatii divine in momentele in care intra in transa.

Dogma cultului pune accent pe a doua venire a Mintuitorului iar ca element de specificitate este faptul ca ei sarbatoresc simbata ca fiind ziua inchinata Domnului, nu duminica asa cum fac celelate culte crestine.

Un alt element caracteristic destul de interesant este faptul ca in cultul adventist se pune foarte mare accent pe o calitate inalta a vietii dobindita printr-un mod de trai ce combina o alimentatie echilibrata si exercitii fizice. In general, la adventisti ai sa vezi oameni supli, spre deosebire spre exemplu de penticostali unde nu conteaza ce maninci si unde ai sa vezi o gramada de burduhănoşi.

Impresia generala pe care o fac este de oameni amabili si rationali care au o viata organizata, dar din pacate, advetistii ca si alte culte neoprotestante, sint intr-o continua racolare de noi adepti, iar metodele de prozelitism si de inoculare cu ideiile lor imbraca forme foarte diverse, uneori devenind de-a dreptul agresivi in a-si raspindi dogma.

| dori explică (pentru Jardelin):

Hmm cu sambata sunt de acord alege Biblia zice a 7 zi sabatul adica sambata... daca tu imi areti in Bibile unde scrie sa ti Duminica ...iesim la o cafea!winking

| Jardelin a răspuns (pentru dori):

Si daca nu-ti arat, nu mai iesi cu mine la cafea?! laughing

| dori explică (pentru Jardelin):

Pai nai ce sa arati pentru ca nu exista

| Jardelin a răspuns (pentru dori):

Bine, du-te si fa nani!

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

"o tipa de prin America despre care se crede ca avea niste revelatii divine in momentele in care intra in transa."
Oare de aia ii pazesc americanii scrierile cu armata? Oare de aia este studiata si predata in toate universitatile de stat din USA. Oare de aia este a patra scriitoare a lumii? Oare toate din cauza acelor "revelatii" la care te referi printre care si atentatele celor doua turnuri? P.S. Respectiva a murit in anul1915.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Las ca nu e chiar asa studiata si predata la universitatile din America. Aveti pe acolo niste universitati adventiste unde sint poze de-ale ei pe pereti, in rest nu prea. Nu exagera ca nu e cazul!

Daca vi-i asa draga doamna White de ce nu o canonizati?! Cu ocazia asta a-ti avea si voi un sfint printre voi!

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Mai cauta, poate mai gasesti cateva si de stat ca cele Adventiste cam lipsesc (parca e doar una). Importanta nu este dragostea mea ci a lui Dumnezeu in rest va lasam pe voi sa-i canonizati pe toti, succes.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Citation needed, my friend. Ori i-ai spart pe toti, ori e o mare minciuna. Hai sa intelegem de ce ar fi adevarata fiecare afirmatie in parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ah, daca desteapta asta a scris de atentatele celor doua turnuri atunci stiu ca e dobitoaca pentru ca au fost trei turnuri care s-au prabusit, si #7 care insa a scapat celor ce a reconditionat ce a scris aia happy Probbil a fost femeia lui Nostradamus ca si ala le stia pe toate inainte sa se intimple dar ni le spune dupa ce s-au intimplat happy

| dori explică (pentru anonim_4396):

Hmmm

| Arcadianul a răspuns (pentru dori):

ACEASTA SECTA(adventistii) ESTE BAZATA PE MINCIUNI. Pana si Iisus a desfiintat notiunea de Sabath. Intemeietorii sectei au fost tot niste mincinosi ordinari! William Miller,a fraierit mii de oameni si a pus sa-si vanda casele ca vine sfarsitul lumii. Ellen White, medicii personali a declarat-o bolnava psihic,s-a imbogatit de pe urma fraierilor, insusindu-si milioane de euro dupa inducerea turmei in eroare (zeciuiala ) vanzari de carti plagiate, si scrise de altii, fiindca era semianalfabeta, etc. IISUS A DESFIINTAT SAMBATA :http://www.trilulilu.ro/......e-zi-de-od

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Dar nu oare chiar Ellen White a fost acuzata de frauda si fals in declaratii, nu ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu a fost ea oare chiar de atunci acuzată de plagiat, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?

Sau atunci cand vine vorba de cercul inchis al unei denominaţiuni sectante, nu este oare clar de ce multe aspecte rămân ascunse, muşamalizate, acoperite şi livrate apoi sub aură de legendă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt printre cei mai ok.
Daca ar fi sa aleg dintre toate gruparile, acestia sunt mai atenti la ce mananca.Nu consuma carne de porc si multi dintre ei sunt vegetarieni.
Este un mic pas care incepe sa faca diferenta dintre om si animal.

| dori explică (pentru anonim_4396):

Sincer...apocalipsa scrie: caci vor veni proroci micinosi care nu cred in cuvantul meu dar sa nu vi se tulbure inima! Dc tot ce scrie in Biblie se intampla? Daca totul e minciuna? Vor veni cartele cu care fara elenu veti mai putea nici cumpara nici vinde! Exact asa este vor veni cipurile hmm multe semne de intrebare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dori):

Cardurile sunt oprerative de ceva vreme si vor inlocui treptat banii.
Deja acum se discuta o lege care sa te oblige sa folosesti plata electronica pentru vanzarile de masini si terenuri.
Pana la o paine mai este decat un pas.

| dori explică (pentru anonim_4396):

Da exact deci tot ce e scris sa intampla! Si totusi Bibliabe o minciuna? Cam greu

| milan9 a răspuns (pentru dori):

Cel puțin în cinstea ÎNVIERII lui HRISTOS dar și a COBORÂRII SFÂNTULUI DUH asupra SFINȚILOR APOSTOLI (evenimente ce au avut loc în prima zi a săptămânii, DUMINICA), primii creştini respectau duminica nu ca "Sabat creştin", ci ca o zi specială de închinare și cinstire față de Mântuitorul Iisus Hristos. Sabatul deja făcea parte din Legământul Vechi.

- Faptele Apostolilor 20, 7: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."

- I Corinteni 16, 2: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii mai suntem cumva "fiii lui Israel"? Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
- "voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou," - Evrei 8, 8
- "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Evrei 8, 13.

| dori explică (pentru milan9):

Cum adica nu crestinilor? poporul lui Dumnezeu suntem noi oameni totii suntem egali in fata Lui! Dindiferent nu stiu de unde scoatem ca nu a fost si etc! A zis clar sabatul este facut pentru om nu omul pentru sabat! Deci sa nu mai tot fabulam cu dovada in mana!

| dori explică (pentru milan9):

Cine a schimbat zii? Constantin si Elana! Cine sunt ei ca sa schimbe legea Domnului? Cu ce drept schimbam noi? Aici este intrebare! Ca noi nu mai tinem este pacatul nostru singurul adevar estebin BIBLIE

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:"
BRAVO, un adevarat spirit de "intelepciune", DAR, uite ca a aparut si un dar, inseamna ca daca Sabatul a fost dat evreilor inseamna ca TOTI suntem evrei, de la ADAM vestire. Na ca ne facusi pe toti evrei, sa vedem ce vor zice antisemitii.

| dori explică (pentru danut):

Suntem neam din neamul lor asa ca...

| danut a răspuns (pentru dori):

Asa ca atunci cand TE INCHINI unui Dumnezeu Savaot (sabaot) sau al Sabatului sau al Sambetei o faci Sanbata si nu cand vor muschii tai sau a nu stiu carui individ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unde dai si unde crapa... happy
Am incercat sa fiu destul de clar. Cum sa fim toţi evrei? happy
Eu am spus doar: "Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."
Noi creştinii mai suntem cumva "fiii lui Israel"? Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini."

| gingergirl1 a răspuns:

Nu RELIGIA te duce in cer, ci CREDINTAwinking

| dori explică:

Interesant raspuns

| dori explică:

Dc nu te faci poet laughing