| 6alexandra6 a întrebat:

Ce părere aveti despre Agnosticism, Teism si Deism?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Agnosticism = sunt de acord cu Agnosticism slab =nu stim momentan daca exista dumnezeu,dar poate in viitor vom putea stii,cu cel pozitiv nu sunt de acord

Teism =basme inventate pentru a satisface nevoile primitive umane,cum majoritatea isi folosesc sistemul limbic mai mult,logic ca teismul a prins foarte bine,ofera o speranta,cerseala divina,ajutor divin

Deism =o forta care a creat big bang apoi a intrat in pensie = pe mine nu ma satisface aceasta afirmatie,cum a aparut acea forta? cum a creat tot ce exista?

personal consider ateismul - agnostic ca fiind cel mai rational mod de a privi in prezent existenta
lipsa credintei in dumnezeu,zeii, nu stim daca exista dumnezeu sau nu,dar prin ceea ce stim posibilitatea ca sa existe e foarte mica,asta e adevarul,nu exista dovezii ca exista dumnezeu,nu vorbesc de asa zis miracole, ce as considera eu un miracol? sa numai moara nimeni de foame, bolii vorbesc de copii, cum putem vorbi de un dumnezeu cand se nasc copii handicapati, orbi, cu cancer, hiv si cica e de vina un mar mancat de adam si eva, acel dumnezeu merita sa fie pedepsit sa indure suferinta propiei lui creati nu sa fie slavit

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fiecare crede în ce vrea. Dar aflarea adevărului biblic ajuta o persoana sa stie în ce sa creada.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Nu exista adevar biblic.

Cat despre intrebare, oricare dintre doctrinele mentionate tot sunt mult mai bune si sanatoase decat tot ce tine de crestinism.

| doctorandus a răspuns (pentru Mclaren12):

Crestinism=teism.

| RAY a răspuns:

Danay72 de ce doar a bibliei tale? daca te nasteai in alta regiune ai fi spus ca coranul este adevarul sau alte carte asa zis sfanta

| DeyCj a răspuns:

Sunt simple ideologii, la fel cum e comunismul, creştinismul, islamismul, satanama şi altele

| mentholinks a răspuns:

Tu ai vagin?

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca ti-am mai raspuns de 4-5 ori la aceeasi intrebare.Alex gamer, vernusio, Alan tiger etc.