| kira30 a întrebat:

Ce parere aveti despre articolul asta?

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......eu-de-atei

20 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Articolul este doar o parere personala a unei oarecare Laura Stifter. Chiar dumneaei spune: "Desigur, aceasta este o opinie personală, care probabil că nu corespunde decât parţial realităţii..."
Mda, si-a dat cu parerea pe un site crestin...nimic rau in asta! happy
Insa, o asemenea parere total eronata si absurda, rar mi-a fost dat sa citesc.
Cum sa crezi si sa spui ca "denumirea de "atei" demonstrează credinţa lor tainică în Dumnezeu pe care, probabil, nici ei n-o conştientizează"?

Cum sa spui ca ateii "vor să se convingă pe ei înşişi că Dumnezeu nu există"?
Daca asta cautau, in primul rand se numeau agnostici, nu atei.

I-as fi raspuns doamnei, dar ma abtin, nu vad rostul. Asa ca iti raspund tie( macar pe acest site cat de cat activez).
Ateismul este...nici nu stiu cum sa-l definesc, astfel incat sa inteleaga tot poporul. E o stare, un mod de viata, e un refuz! Ateul nu cauta raspunsuri, pentru ca nu are intrebari. Intelegi? Degeaba incerci tu sau oricare altul sa ne converteasca, daca noi nu am cerut asta! Asta i-as fi spus si doamnei, degeaba a scris un articol unde cauta scuze ateilor. Pentru ca asta face, ne cauta scuze pentru a ne putea tolera! Sunt convinsa ca niciun ateu nu i-a cerut asta...a facut-o pentru propriul ei psihic, nu pentru atei!
Tu intelegi ca a fi ateu e ceva mai mult, decat a discuta si imprastia opinii online? Ateul se manifesta real, in viata reala, iar tu nu il poti combate!
Ateul nu merge la Biserica, nu ii deschide usa popii, nu da bani, nu-si face rugaciunea de seara, nu are icoana pe perete...si cel mai important NU SE GANDESTE LA DUMNEZEU!
E ocupat! Sa traiasca...

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Te contrazic mihaela deci nu-mi place,ba avem intrebari multe,mai ales ca la multi ne place stiinta, nu poti spune ca nu avem intrebari din contra mereu avem asta ne si face deschisi la minte, avem si raspunsuri bazate pe stiinta nu basme inventate ca raspunsuri, acuma sper ca nu te superi, mai bei o bere si trece

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Daca esti ateu convins, stii deja ca nu exista Dumnezeu si nu il mai cauti! Cam la asta m-am referit! Ce intrebari legate de Dumnezeu ai putea sa iti mai pui? Da-mi un exemplu...
Nu vreau intrebari din stiinta.

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Arfoditha este dispobilia in prezent?

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mai esti in tm?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Afrodita? Da, e disponibila! Eu sunt laughing

P.S. Sunt in Tm, plec marti. Urate zile am prins. Ploua-ploua...

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Tu esti afrodita, da asa aici e apocalipsa, esi singura? laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt singura laughing

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai vezi de asta ploua in oras ca sunt singur si cand sa ma vad si eu o atee singura ea u e singura ce drama, apropo niciodata nu mam vazut cu o atee

| AnghelB a răspuns:

Dragut material.Mai pune cand gasesti ceva interesant.
Unii devin irascibili doar daca vad semnul crucii, site-ul asta o sa-i faca sa sara in sus ca arsi.Ai sa vezi.
De ce cand le zici ca sunt manipulati de cel rau, raporteaza postarile?
rolling on the floor

| Dandanache a răspuns:

Tendentios si nefondat. Ca sa intelegi de ce ateii nu cred in Dumnezeu, trebuie sa faci un studiu psihologic, nu unul apologetic crestin.

| RAY a răspuns:

Pai titlu deja este o minciuna,ateii nu neaga pe dumnezeu,zeus,pur si simplu sunt lipsiti de credinta,crezare asupra lui,tu negi existenta lui zeus?
ateismul nu inseamna negare,afirmare ca nu exista,astea sunt minciuni teiste,ateismul este asa

este absenta unei afirmati asupra existentei asupra existentei lui dumnezeu,asa ca nu este o negare,afirmatie,este acelasi ca afi agnostic doar ca e si lipsa de credinta

tu azi vb de morala,minciuna este pacat de ce mintiti ca ateismul este o negare?

Cei care-L neagă pe Dumnezeu Îi transmit, prin atitudinea lor, faptul că şi-ar dori ca El să nu existe, dar, în adâncul finţei lor, Îi mărturisesc existenţa, Îi simt prezenţa, pentru că, în caz contrar, nu ar fi atât de vehemenţi în negarea Sa. Nu are niciun sens să negi neexistenţa... este ilogic. Ce sens ar avea ca noi să ne consacrăm ani întregi din viaţă dovedirii inexistenţei lui Moş Crăciun? laughing Nimeni nu ar fi dispus să facă aşa ceva, pentru că neexistenţa lui Moş Crăciun este o certitudine.

pai din moment ce esti inconjurat de crestini care cred in dumnezeu chiar daca nu crezi ca exista te exprimi liber,sincer nu vad de ce sami doresc sa existe sau nu,cand vad ce crestini sunt in ziua de azi,imi doresc sa existe dumnezeu,imi doresc ca hiter,stalin sa arda vesnic in iad,imi doresc ca banii sa cada din cer,da trebuie sa muncim daca vrem banii,deci afirmatia ca ne dorim sa nu existe este o mare minciuna

În schimb, aşa-zişii atei scriu cărţi, se nevoiesc ani întregi pentru a încerca să demonstreze inexistenţa Divinităţii. De ce oare? Nu cumva motivul acestei atitudini de negare vehementă a lui Dumnezeu este tocmai o dovadă a credinţei lor ascunse, nemărturisite, pe care ei încearcă s-o stingă, s-o elimine din sufletele lor. Vor să se convingă pe ei înşişi că Dumnezeu nu există pentru că, precum afirma F. M. Dostoievski, prin personajul său Ivan Karamazov, dacă Dumnezeu n-ar exista, totul ar fi permis. Cred că "un ateu este o persoană, care speră că Domnul nu va face nimic spre a-i tulbura necredinţa".

oamenii isi exprima opinia si uite asa castiga banii,fiecare e liber sa se exprime liber,sa nu uitam de antiteisti care nu au legatura cu ateii

Apoi mă întreb, tot în legătură cu ateii: de ce oare se definesc prin ceea ce neagă, iar nu prin ceea ce afirmă (căci termenul "ateu" se traduce prin sintagma "fără Dumnezeu" )? De ce nu-şi spun... "raţionalişti", sau "modernişti" ş. a. m. d. şi din ce motiv, în locul tuturor acestor denumiri, au ales-o tocmai pe aceea de "atei", arătând astfel faptul că principala lor preocupare este negarea lui Dumnezeu? Dacă aceşti semeni ai noştri ar avea cu adevărat convingeri trainice, pozitive, dacă şi-ar fi găsit sensul existenţei, s-ar defini printr-un cuvânt, care să indice ideile pe care le promovează, iar nu tocmai adevărul pe care vor să-l nege cu orice preţ. Ce sens ar avea ca noi, creştinii, să ne numim... "neislamici", sau "antiezoterişti" etc? happy

si eu ma numesc un rational,nu vad nimic rau in a te numi asa,si crestini se pot numi,cine le opreste,antiteisti nu ateii

Aceste denumiri ar desemna una dintre caracteristicile noastre pentru că, într-adevăr, nu aparţinem religiei islamice, suntem împotriva ezoterismului etc, dar nu ne-ar defini în totalitate, nu ar defini principala noastră însuşire - aceea de credincioşi ai lui Hristos. De fapt, ateismul este o altă credinţă, opusă tuturor celorlalte religii, iar aderenţii acestei noi religii Îl neagă pe Dumnezeu tocmai pentru că nu vor ca El să existe şi încearcă, prin această atitudine, să-L determine pe Dumnezeu să plece din viaţa lor. Având o concepţie pesimistă de viaţă şi necunoscând răspunsuri pentru problemele existenţiale, îşi stabilesc drept unică preocupare negarea convingerilor altora.

ateismul nu e impotriva la nici o religie

Desigur, aceasta este o opinie personală, care probabil că nu corespunde decât parţial realităţii, mai ales pentru că doar Dumnezeu cunoaşte în totalitate sufletul fiecăruia şi cauzele ce stau la baza acţiunilor noastre. De asemenea, n-aş vrea să generalizez, fiindcă există, în mod sigur, atei care-L caută pe Dumnezeu şi ar dori din tot sufletul să poată crede, dar, precum scria IPS Bartolomeu Anania, ei caută o dovadă incontestabilă în favoarea credinţei şi, asemenea lui Toma, sunt ispitiţi să exclame în privinţa adevărurilor revelate: "e prea frumos ca să fie adevărat!". Poate că ateii care-L caută în mod sincer pe Dumnezeu, Îl neagă tocmai pentru a-L găsi, tocmai pentru a se asigura că niciuna dintre ipotezele de care ei se tem nu este adevărată. Probabil că ateii din această categorie procedează asemenea celor care, pentru a afla răspunsul corect dintr-un test grilă, elimină pe rând toate variantele, alegând-o pe aceea, care este imposibil de contestat.

degeaba crezi in dumnezeu si pacatuiesti,nu mai bine faci bine si incerci sasi bagi pildele lui isus in cap
vad ca e sit ortodocs pai ei reprezinta pe isus pe acel sarac isus care spunea ca camila intra in gaura acului dar bogatul in veci,si bine a ziso, asta imi place la personajul isus ca nu-i place bogati

Creştinismul, învăţătura adusă în lume de către Însuşi Dumnezeu întrupat este unica religie mântuitoare.

gresit, isus nu a facut crestinismul, sti ce a zis isus, eu bat la inima ta ma primesti in ea, atat a zis

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Ai talent, scrie si tu o carte! "Cum ma ajuta ateismul sa nu ma gandesc ca o sa putrezesc in iad"winking deja de vad milionar avand in vedere ca e plin de persoane ca tine. happy

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

De ce vrei sa te iau de sotie find bogat?
eu nu scriu cartii

| Mădă0611 a răspuns:

Mai, eu observ ca ateii mai vorbesc si altceva, o teorie, o chestie, o socoteala, dar observ si ca majoritatea crestinilor (nu cei "cu numele", ca aia spun "cred in dumnezeu", atat, nu se streseaza sa dovedeasca nu stiu ce, deci nu iti cer, indirect, sa le contrazici afirmatiile) vorbesc mai mult despre atei. Voi sunteti un fel de popi, doar aia nu mai pot de grija ateilor, pentru ca ateii aduc trezirea, astfel pun in pericol afacerile lor.
Pupa-v-ar musulmanii love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kira? gandesti ca vor citi ateii si vor mai si intalege ceva? nici nu ma obosesc sa le citesc postarile fiindca deja le stiu.ma umfla rasul.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu judec, caci nu sunt in stare, Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, tu faci ce vrei, bine sau rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Nu te supăra dar tu nu ai nimic Dumnezeiesc în tine omule. Satana și ura față de atei a început să-ți conducă acțiunile. Ești plin de frustrare încărcată poate în viața reală din lupta pe care nu o poți purta cu ateii și te descarci într-un mod mârșav pe ateii acestui spațiu virtual ascuns sub anonimat!
Ai postat o întrebare plină de fățărnicie mai jos, încercând să arăți că vrei o reconciliere și jucai rol de mieluşel iar acum postezi asta să pui și mai mult gaz pe foc? Ești ca o hienă ce profită de orice oportunitate!
Știu, tu nu afirmi nimic; tu doar ai postat un site care huleşte ateii. Tu ești nevinovat precum fariseii ce nu l-au ucis pe Iisus dar l-au dat pe mâinile romanilor. Să-ți fie rușine, păcătosule!

| Liviu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Daca sunt ateu, inseamna ca satana vorbeste prin mine, nu?
Cand am fost la tara la bunici, si am spus cu tarie ca sunt 'ateu' casa mea find exact fata in fatacu biserica, stand la poarta a venit vorba de credinta, eu am zis scurt, si la subiect " Nu cred, sunt ateu " vai nu cred ca mai dura mult pana ma scuipau babele, o vecina chiar o zis ' Piei satana ' cum e posibil asa ceva? ce sa imi dea de gandit decat faptul ca oameni sunt indoctrinati de mici, crescuti cu aceasta 'spalare pe creier' ( so numim)