| Qinz a întrebat:

Ce parere aveti despre atitudinea lui Friedrich Nietzsche fata de Darwinism si Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Marele ateu Friedrich Nietzche este un exemplu foarte bun al acestui tip de persoana.El a scris:,, Daca cineva ni l-ar dovedi pe acest Dumnezeu al crestinilor, ar trebui sa fim inca si mai dispusi sa credem in El''si preferintele noastre sunt cele care decid impotriva crestinismului, nu argumentele.Este clar ca necredinta lui Nietzsche se baza pe vointa lui, nu doar pe intelectul sau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Eu cred ca argumentele sunt cele care iti arata ca nu exista zei, nu preferintele, astia cu preferintele sunt anti deisti/teisti, bine, ar fi si credinciosii, dar la ei nu e preferinta, e mostenire. Biblia nu e dovada/argument, asa ca "Daca cineva ni l-ar dovedi pe acest Dumnezeu al crestinilor, ar trebui sa fim inca si mai dispusi sa credem in El", dar cum credinta nu are nevoie de dovezi, nimeni nu are ceva concret, pentru ca altfel n-ar mai fi credinta, ar fi cunostinta. happy

| Mădă0611 a răspuns:

Anti-Darwinism? Chestia e ca exact in aceeasi perioada, o alta persoana, facand alte cercetari, in alte locuri, a descoperit ce Darwin deja descoperise, asa ca nu e ideea unui deplasat. Daca nu era el, era Alfred Russel Wallace, si daca nu era nici el, erau altii. Evolutia e logica, doar ca ii ia prea mult timp ca sa fie procesata de mintile oamenilor.

| LegionarulRoman a răspuns:

Tu ii citesti pe cei care au raspandit nihilismul in lume? Pacat!

| 1libercugetator1 a răspuns:

Una foarte buna, un filosof foarte bun, isi recomad stiinta vesela