| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Biblie(sau Sf.Scriptura)?

Răspuns Câştigător
| Vela_Johnny_1990 a răspuns:

Toți au păreri diferite iar lucrul asta e în funcție de cât de multe cunosc legat de ea. Biblia a fost "omorâtă" să zic așa din cauza doctrinelor religioase pe care le au impus cei pe care unii oameni îi cred instruiți și că o respectă în toate (preoții ar fi un exemplu). Eu fiind creștin evident am o parere foarte bună, dar nu despre materialul din care e confecționată ci despre mesajul ei. Igiena a fost recunoscută de știință abia cu câteva secole în urmă, până atunci mureau pe capete de holeră, ciumă, chiar și râie din cauza nespălării, și ciudat pentru că Moise a lăsat scris israeliților reguli cu privire la îngroparea fecalelor, spălarea mâinilor înaintea mesei, faptul de a evita să atingă animale sau oameni în stare de putrefacție sau chiar cu privire la sânge cu secole înainte de anul 0. E clar că nu poate fi inspirată de un om, asta aș zice ca e o dovadă destul de solidă, una dintre câte există, chiar și multele profeții care s-au împlinit în cel mai exact detaliu. Cei care nu au citit-o cap-coadă cu atenție clar vor zice ca nu e de încredere dar cât de multe cunosc despre ea?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pe scurt: Biblia sucks...Argumentele sunt nenumarate, dar unii pur si simplu le ignora.

| RainmakerX a răspuns:

Biblia contine tot ce trebuie sa stii daca esti credincios...contine pilde si invataturi ce te ajuta in fel si fel de situatii.
Cu toate astea sunt de parere ca scepticii o considera un fel de "carte de poveti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia e o carte pentru sceptici. Doar ei o pot intelege.