| Derkes a întrebat:

Ce părere aveți despre biserica Protestantă?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biserica Protestanta si mai nou Bisericile Neoprotestante au facut saltul de la ghiveciul dintre AMESTECUL Crestinismului cu Paganismul Traditilor la Bisericile conduse doar de Dumnezeu si nu de niste popi bantuiti de pacatele omenirii. Fiecare dintre bisericile traditionaliste isi dau cu pumnul in piept ca ei au fost primi, primi la ce, la placinte sau la lupta pentru bogatie ca de credinta au uitat demult. Si-au facut pecete din CREZUL crestin si il repeta ca pe o rugaciune dar nu il RESPECTA SAU TRAIESC, ne mai punand la socoteala ca nici nu inteleg ce spune acesta ci il repeta ca niste papagali dar tocmai CREZUL ii va condamna caci fac tocmai impotriva LUI.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

A apărut prin Luther, ca reacție la practica papală de atunci de a vinde indulgețe ca asigurări de incendiul din iad. Chiar dacă cultele protestante de azi pun accent pe diferite doctrine biblice, au în comun aderarea la Crezul Niceean.

| RAY a răspuns:

E ok ca se ajuta intre ei apreciez asta, ca sunt fanatici, inchisi la minte, dogmatici nu apreciez

| milan9 a răspuns:

Au reprezentat deschiderea CUTIEI PANDOREI, deschiderea caii catre cele aproape 40000 de secte neoprotestante...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Protestantismul ester o grupare ce s-a despărţit de Biserica apostolică pierzand invăţături de bază ale Bisericii din Noului Testament: preotia instituita de Fiul lui Dumnezeu, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile", traditiile lutherane, etc...

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Biserica lui Hristos nu este o institutie a oamenilor. Traditia are multe obiceiuri pagane, putine sunt in concordanta cu Biblia.
Cand un lucru din Traditie este in contradictie cu unul din Biblie, Traditia castiga.
https://rodiagnusdei.wordpress.com/......in-biblie/
Ce scrie in Faptele Apostolilor nu seamana cu ritualurile Bisericii.

Sunt unele lucruri in Traditie care sunt bune, pentru ca nu sunt in contradictie cu Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pana cand o sa mai intoxicati voi lumea, cei care o tineti cu acest gen de petarde (de genul asa ziselor obiceiuri pagane")?
Nu exista in Biserica Primara (Ortodoxa) lucruri care sa nu fie in concordanta cu Biblia! S-au scris biblioteci intregi despre asta. Insuficient pentru cei aflati pe tendentiosa "cale a pierzarii"... sad sad

A afirma ca "ceea ce scrie in Faptele Apostolilor" nu seamana cu poeziile lui Eminescu", cu manualul de Geodezi elipsoidala, sau cu simbolistica bacoviana ori poate cu simbolistica crestina a Sfintei Liturghii nu denota decat o crasa lipsa de cultura.
Ce sa inteleg deci, ca unii neoprotestanti si-au intrerupt brusc cursurile universitare incepand cu clasa a IV-a?

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Fiecare denominatiune are in dogma sa lucruri care sunt in contradictie cu Biblia, sau care sunt fortate ca sa para in armonie cu Biblia.
Nu o sa-ti enumar ce gasesc rau in Traditie. Am citit si explicatii pe site-uri ortodoxe, dar tot nu pot sa le accept. Baza biblica ale unor ritualuri nu este solida.

| mentholinks a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie.

| xerxes1 a răspuns:

O parere nu tocmai buna, la fel ca despre celelalte zeci de mii de culte crestine, musumane, evreiesti, si de orice alt fel.
Toate pretind ca spiridusul lor este cel adevarat.

| AC4S4 a răspuns:

Nu prea poti sa ai o parere pentru ca sunt mai multe culte protestante. In general protestantismul se imparte in Protestantism Istoric (Mainline) si Evanghelic (Evangelical), iar diferenta cea mai mare este la botez (primii practica botezul copiilor, evanghelicii practica botezul la maturitate).
Nu exista, ca la catolici si ortodocsi, un om sau un grup de oameni care sa faca regulile. De aceea bisericile sunt diferite in functie de zona in care sunt.

Un lucru care imi place la bisericile protestante (si in special cele evanghelice) este ca se canta cu toata biserica. La ortodocsi si catolici canta doar preotii sau corul, daca exista. Tot in bisericile protestante evanghelice oamenii sunt incurajati sa se implice in biserica, nu sa fie spectatori.
Trebuie sa stii ce sa alegi. Nici tipul de biserica in care stai 2-3 ore si nu faci nimic, dar nici tipul de biserica-sala de concert.

| reihiuke a răspuns:

Nicio biserica nu mai are cunoasterea care sa duca pe om la Dumnezeu