| alondrakiss a întrebat:

Ce părere aveți despre cântatul gugustiucului? Am o prietena care îmi spune că la ea nu canta gugustiucului.Mereu îmi spune că se aude guguștiucul când vorbim la telefon.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este o pasăre ca oricare alta. Nu are nici o legatura cu superstițiile.

| Elide a răspuns:

Guguștiucul e cea mai minunata pasare creata de Dumnezeu! Sunt niște păsări atât de cuminți și pașnice iar când il aud cântând îmi aduce aminte de copilărie dar nu știu de ce îmi aduce aminte de mine ca om.

| DrGoogle a răspuns:

Uguştiucul (Streptopelia decaocto), face parte din familia Columbidae, seamănă şi uneori chiar este confundat de mulţi cu turturica sau cu porumbelul sălbatic. Este originar din Asia Mică, la noi în ţară a apărut după cel de-al doilea război mondial.

| cevdet a răspuns:

Poate nu sunt la ea in zona sau, e acoperit de zgomotele orasului. La tara se aude.