| CranK71 a întrebat:

Ce parere aveti despre capitolul 19:30 din geneza? vi-se pare normal? ati face asa ceva?

Apoi a ieşit Lot din Ţoar şi sa aşezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Ţoar, şi a locuit într-o peşteră, împreună cu cele două fete ale sale.
31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!"
33. Şi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; şi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei şi acesta n-a simţit când s-a culcat şi când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin şi în noaptea aceasta şi să intri şi tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmaşi din tatăl nostru!"
35. Şi l-au îmbătat cu vin şi în noaptea aceasta şi a intrat şi cea mai mică şi a dormit cu el; şi el n-a ştiut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Şi au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Şi a născut cea mai mare un fiu, şi i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiţilor, care sunt şi astăzi.
38. Şi a născut şi cea mai mică un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniţilor, care sunt şi astăzi.

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici Dumnezeu nu a fost de acord cu gestul lor.

| sublime89 a răspuns:

Ce om model a fost Lot asta, el n-a avut nicio vina saracul. Numai fetele alea rele ale lui. Femeile astea...

| Kalla a răspuns:

In Biblie este povestit ce s-a intamplat, nu numai cu ce este de acord Dumnezeu.Cu intamplarea noastra Dumnezeu vrea sa spuna ca aceste doua fete au facut un foarte mare pacat.

| CranK71 explică (pentru Kalla):

Sunt foarte multe chestii... de unde iti dai seama cu care e de acord dumnezeu?

| AnCa7 a răspuns (pentru CranK71):

De unde iti dai seama cu care e de acord Dumnezeu? citeste intamplarea de la inceput pana la sfarsit si vei vedea singur daca e de acord sau nu. in intreaga Biblie ni se spune "acest lucru nu a fost placut lui Dumnezeu" sau "acesta nu a placut Domnului" sau "fiindca nu a ascultat Dumnezeu l-a pedepsit"... si asta dupa ce se relateaza pacatul pe care omul l-a savarsit. Biblia nu ascunde faptul ca oamenii au pacatuit. ci tocmai asta arata: ce e pacatul, care e pacatul, si faptul ca este pedepsit.

| CranK71 explică (pentru AnCa7):

Si acum ca ai scris asta... "fiindca nu a ascultat de Dumnezeu l-a pedepsit" nu mai scria cumva in biblie ca dumnezeu te iubeste neconditionat?

| AnCa7 a răspuns (pentru CranK71):

Tocmai, pentru ca te iubeste, El vrea sa asculti de acele "reguli" ale lui. care au fost date tot spre binele nostru. iar daca nu asculti, el te pedepseste, dar nu pentru a se bucura de durerea ta, cum au unii impresia, ci pentru a te modela... spre binele tau. acele "reguli" au fost date spre buna traire a noastra. titi amintesti cand erai mic cum te-au invatat parintii "asta se manca cu lingura, asta cu furculita " sau "asta e de mancat, asta nu." sau "trebuie sa te trezesti devreme. trebuie sa mergi la scoala ". oare nu ti-au prins bine toate astea. da, a fost greu la inceput, dar ti-au prins bine si pedepsele parintilor. exact asa functioneaza si aici

| CranK71 explică (pentru AnCa7):

In partea asta tot aici ajungem straight face cum poti sa mai spui ca dumnezeu te iubeste neconditionat si te lasa liber daca iti impune niste reguli si daca le incalci te trimite in iad o vesnicie?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia doar prezintă această întâmplare fără a arăta că asta a fost aprobată de Dumnezeu.

Mai mult, asemenea detalii demonstrază că scriitorii Bibliei au fost oneşti, neîncercând să omită detalii mai puţin plăcute.

| CranK71 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Iti pun si tie aceeasi intrebare pentru ca vad ca ai dat acelasi raspuns ca si cei de mai sus: de unde stii care din intamplari sunt acceptate de dumnezeu si care nu? scrie undeva (asta este acceptata de dumnezeu?)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru CranK71):

Crezi că trebuie neapărat să scrie "asta este acceptat şi asta nu"? Cunoşti expresiile "a-ţi face o idee generală" despre ceva, sau "a citi printre rânduri", adică a disprinde animute idei care se sub înţeleg? Cine abordează şi conţinutul Biblie într-o manieră mai profundă ajunge să vadă ceea ce nu se vede la o privire superficială (ai încercat vreodată să priveşti stereograme? ).

| CranK71 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Poti din chestia asta sa iti faci o idee generala si ca dumnezeu este de acord cu asta (la fel cum a trimis potopul lui Noe si nu a fost nici o urma de bunatate in asta, asa putea fi de acord si aici fara vreo urma de bunatate)

| HDeNiSaR a răspuns:

Pentru ce l-au imbatat pe Lot?
pentru ca stiau ca daca era treaz nu accepta si apoi nici Dumnezeu nu a acceptat actiunea lor!

| CranK71 explică (pentru HDeNiSaR):

Asta e o chestie care ar trebui scrisa pe undeva prin ziare de scandal
. parerea mea (daca dumnezeu nu ar fi de acord cu asta)

| HDeNiSaR a răspuns (pentru CranK71):

Simpaticule ti-am raspuns la intrebare!

daca nu-ti convine sterge raspunsul- ca nu mor eu dintr-atat!

o zi superba!

| CranK71 explică (pentru HDeNiSaR):

Daca tot ai raspuns asuma-ti happy

| HDeNiSaR a răspuns (pentru CranK71):

Ce sa-mi asum?
faptul ca nu crezi in Dumnezeu? Asta asuma-ti singur!
happy
o seara placuta!

| CranK71 explică (pentru HDeNiSaR):

Nu. asta imi asum pentru ca e logic sa nu cred in balauri cu 7 capete si alte chestii. spuneam sa iti asumi faptul ca ai raspuns la o intrebare fara sa ai dreptate.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru CranK71):

Vezi aici e o diferenta-din punctul meu de vedere este corect ceea ce am scris!
dar te sfatuiesc sa sapi mai adanc in versete!

| CranK71 explică (pentru HDeNiSaR):

Si ce ma rog este corect din ce ai scris?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru CranK71):

Totul!

| AnCa7 a răspuns:

Daca ai citit si inainte de aceasta ai vazut ca, ei si-au asezat corturile in Sodoma si Gomora (niste localitati pline de desfrau, neplacute lui Dumnezeu) de acolo au invatat fetele lui lot asemenea lucrui ..au impumutat mentalitatea stricata a lumii din jurul lor. dar daca vei citi mai departe Biblia vei vedea ca poporul lui Israel ( care se trage din Avraam apoi din fiul sau Isaac apoi din fiul acestuia Iacov, zis si Israel) vei vedea ca, a avut ceva probleme cu Moabiti si Amoniti, acestea fiind mai tarziu popoare neplacut elui Dumnezeu

| milan9 a răspuns (pentru AnCa7):

"Daca ai citit si inainte de aceasta ai vazut ca, ei si-au asezat corturile in Sodoma si Gomora (niste localitati pline de desfrau, neplacute lui Dumnezeu) de acolo au invatat fetele lui lot asemenea lucrui ..au impumutat mentalitatea stricata a lumii din jurul lor."
Bine punctat! happy

| CranK71 explică (pentru AnCa7):

Ne placute lui dn-zeu? unde este aici iubirea neconditionata a lui dn-zeu? unde vezi tu aici dreptatea?(faptul ca dumnezeu iubeste mai mult sau mai putin un popor) de unde sti tu ca dn-zeu te iubeste la fel de mult ca pe ceilalti oameni si nu te uraste?

| AnCa7 a răspuns (pentru CranK71):

Pai, sa vedem : daca tu o iubesti pe mama ta, aia nu inseamna ca tot ceea ce face ea, tie iti place. la fel si Dumnezeu ii iubea, deoarece erau (suntem) creatia Lui. aceasta nu inseamna ca tot ceea ce facem este dupa voia Lui. cred ca e putin ridicol si neexperimentat ceea ce vrei tu sa arati prin tot ceea ce intrebi sau spui. citeste Biblia ca sa te convingi singur, studiaza singur, in amanunt si nu te lua dupa mine sau dupa altii. asa e cel mai bine. si vei vedea. bafta!

| CranK71 explică (pentru AnCa7):

Sincer acum. tu pentru o ne intelegere cu maica-ta ai trimite-o in iad pentru o vesnicie? si ceva ridicol nu vad. adica ce ti-se pare tie de ras in toata discutia asta? eu incerc sa deschid capul oamenilor sa nu mai umple biserica de bani.