| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea aceasta? A citit-o cineva? Este veridica?
https://editura-foryou.ro/......ios-crotos

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu, Iisus nu avea legatura cu greci.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Apocrif. De ce? Daca ar exista un manuscris antic cu acest nume, el ar valora 100 milioane Euro sau mai mult. Iar cel care (chipurile) il detine, nu a publicat decat o traducere in limba romana si una in engleza. Cea in engleza a fost publicata pe speze proprii, desi, daca manuscrisul ar fi fost autentic, cele mai prestigioase edituri academice s-ar fi inghesuit sa-l publice.

| Steregoi a răspuns:

Nu am nevoie de jurnalul doctorului Sotiros Crotos ca sa deduc faptul ca Cristosul prezentat in Biblie a existat. Crestinismul s-a raspandit datorita minunilor infaptuite de apostoli. Apoi cand romanii au vazut extinderea crestinismului au adoptat crestinismul si l-au amestecat cu paganismul rezultand crestinatatea care nu e acelasi lucru cu crestinismul. Dupa ce a fost terminata de scris Biblia in jurul anului 100 d.Hr. minunile au incetat conform cu ce a fost prezis in 1 Corinteni capitolul 13:8:"Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta". Apoi crestinatatea a fost impusa cu forta si a devenit o modalitate de asimilare si de subjugare a popoarelor de catre imperiul roman. La inceput crestinismul original era doar o simpla curiozitate ce a fost trecuta cu vederea de catre istoricii laici necredinciosi ai acelor vremuri. Acest sistem este condus de Satan. Ne putem astepta ca istoricii lui sa consemneze faptele lui Cristos sau ca Cristos a existat? Crestinismul este un efect al carui cauza ( Cristos ) este consemnata doar in Biblie si aceasta cauza poate fi dedusa prin ratiune. La fel este si cu materia care e un efect al carui cauza ( Dumnezeu ) este consemnata doar in Biblie si aceasta cauza poate fi dedusa prin ratiune.

Răspuns utilizator avertizat