| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea "Istoria religiilor" de Mircea Eliade? Ati citit-o? Ce impresie v-a facut?
Bineinteles ca raman la credinta mea si religia mea, crestin ortodox dar nu strica sa ma documentez.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce parere aveti despre cartea ''Istoria religiilor'' de Mircea Eliade?
Ati citit-o? ==da
Ce impresie v-a facut?==că a fost utilă citirea ei, și nu o pierdere de timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Tu esti teist mihai?

| Angel0 a răspuns:

Am citit-o acum multi ani.
Hinduismul este originea tuturor religiilor.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Angel0):

Esti in eroare(si ne faci oroare). Iudaismul este cea mai veche religie.

| Angel0 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De ce nu incerci sa te informezi din surse independente?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E buna iti da idee despre celelalte religii, mai ales ca a si experimentat

| Zenit313 a răspuns:

Este o opera de arta! Este prima carte de acest gen, care trateaza religiile impartial!

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Am o intrebare. Mircea Eliade a fost ateu sau crestin? sau credincios? Credea in divinitate?

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

La inceput a fost crestin, apoi s-a indreptat de orice religie, a devenit yoghin(nu e religie) si mereu si-a pastrat credinta intr-o divinitate.

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Pai insemna ca nu era ateu, avea credinta intr-un Creator, nu?

| LegionarulRoman a răspuns:

O am. Buna documentare la adresa religiilor si de asemenea ecchidistanta. Arata adevarul din crestinism(adica despartirea romano-catolicilor de dreapta credinta-ortodoxa- datorita ereziilor).

| 31957319 a răspuns:

Se spune ca el este parintele sincer nu stiu de ce, nu am citit nimic despre el inca, dar trebuie sa fie interesant si adevarat.
Iar la chestia cu religia hai sa iti insir cateva chestii...
-te nasti ( certificat de nastere )
-botez ( chiar daca nu constientizezi)
- scoala ( aceleasi lucruri se preda ce
se preda acum 15 ani )
- loc de munca ( mai rele ca acum 20
de ani )
s.a.m.d. dar de ce sa schimbam sistemul? ca ne convine, noi suntem multumiti ca ave Coca-cola in magazine si mai stiu eu ce dar nu ne intereseaza ca nu toata lumea are bani sa cumpere.
Asa si cu religia tu afirmi ca nu ti-o schimbi DAR CINE TE INDEAMNA SA O SCHIMBI?
Peste cativa ani o vei face tu de buna voie caci vei realiza ca ceva nu ii in regula cu catolicismul si ortodocsismul.

| Del_Grande_Cristian_1983 a răspuns:

Am citit-o acum 12 ani, cand eram la lice. este o carte interesanta mai ales ca nu incearaca sa schimbe reiligia ta in nici-un fel.vei gasi multe raspunsuri poate la anumite intrebari.este o carte de istorie. vorbeste despre originia si evolutia credintelor din zilele noastre.nu-ti va parea rau, te va ajuta sa-ti formezi un bagaj si in acest domeniu!