| fllu07 a întrebat:

Ce parere aveti despre ceea ce spun specialistii in domeniu despre transfuziile de sange?
http://www.jw.org/......-de-sange/

50 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Scuteste-ne! Propaganda de 2 lei. O transfuzie de sange iti poate salva viata la un moment dat!

| fllu07 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Te-o pus cineva sa comentezi? stai jos. 2!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu stiu care este scopul acestei intrebari si abordarea acelui link.dar stiu un singur lucru..stiu ca atunci cand ai nevoie de transfuzie pentru salvarea unui suflet, apelez la donatori si nu la sectele religioase invocand nu stiu ce..asa cum apa/aerul este vital si sangele ne salveaza si salveaza viata celui drag...
O zi bunahappy

| fllu07 explică (pentru caramela):

Da. poate fi o solutie sangele. dar nu este buna. te expui la o gramada de riscuri, chiar si viata ta o risti. noi nu suntem o secta. (consulta DEX pebtru a vedea semnificatia termenului) suntem o organizatie pe intregul pamant, care predau aceleasi lucruri si care invata aceleasi lucruri. noi din biblie am obseervat care este punctul de vedere al lui Dumnezeu, referitor la sange, si vrem sa=l respectam. fiind convinsi ca Dumnezeu ne vrea numai binele.
sute de mii de doctori au reuntat la transfuzia de sange si folosesc alte metode infinit mai bune.

| caramela a răspuns (pentru fllu07):

Cred ca m-am exprimat un pic gresit, n u am vrut sa zic sect..cred ca religie era cuvantul potrivit, am vorbit in general..acum ca un exemplu..fiul meu va face o operatie si imi trebuie sange din grupa lui, ce ar trebui sa fac? deci tot de medici ne legam si tot este legat de acele doze de sange care ii sunt vitale fiului meu.
O seara bunahappy

| fllu07 explică (pentru caramela):

Ce faci? simplu. cu vreo 2-3 zile inainte de operatie i se administreaza eritropoetina (o solutie pe baza de fier, daca nu ma insel, care mareste volul de sange din corp) sau ii dai sa manance ficat de pui si sfecla rosie (varianta babeasca, dar acceptata de medici) sau ii ceri doctorului sa foloseasca aparate precum cell salvage, sau electrocauterul,(aparate menite sa reduca cat ami aproape de zero pierderile de sange, indiferent de zona corpului unde se face operatia. ar mai fi alta tehnica: hemodilutia. se refera la faptul de a scoate o parte din sangele tau din corp, in timpul operatiei dar sa fie intr-un circuit inchis, ce a fost scos din corp temporar se inlocuieste cu o solutie... (imi scapa denumirea) apoi sangele tau care nu a luat contact cu exteriorul iti este reintrodus in corp.
Noi Martorii lui Iehova suntem foarte informati in acest domeniu. este foarte important pentru noi sa alegem cel mai bun tratament, si cei mai buni medici. avem chiar un material video care prezinta metodele ce ti le-am descris mai sus, si chiar arata cum se utilizeaza in timpul operatiilor si este foarte interesant. nu inseamna ca daca refuzam transfuzia, gata suntem lasati sa murim. nu. ci o refuzam pentru ceva mai bun.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

Inteleg,ca voi, Martorii considerati ca sangele tranfuzat este o otrava! Poate asa este dar intre timp s-a inventat grupele de sange (nu se face oricum, ca acu 200 de ani ), se face si un control al sangelui (nu se ia de cei cu SIDA, hepatite )Bineinteles ca existe si riscuri, dar sunt mimine, iar medicii sunt pregatiti sa intervina.

| caramela a răspuns (pentru fllu07):

Poate or fi acele tehnici de care vorbesti, dar crezi ca o operatie pe cord deschis e chiar asa simpla? mai ales ca fiul meu are o grupa de sange rara, iar daca noi am fi mai presus de medicina, de ce mai apelam la medici? controversele sunt si vor fi mereu, eu nu pot decat sa multumesc celui de sus ca am dat peste un medic expert in chirurgie si e painea lui Dumnezeu..riscurile sunt destuli de mari, asa ca, nu are rost sa il invat eu pe medic ce are de facut.
O zi bunahappy

| fllu07 explică (pentru caramela):

Nu am zis sa il inveti. dar macar poti intreba despre aceste metode, si poti observa eficacitatea lor. si da, se fac si operatii pe cord deschis FARA SANGE. 3 operatii sunt cele mai grele: pe cord deschis, protezarea soldului si protezarea genunchiului. aceste 3 situatii sunt analizate in materialul video de care iti ameinteam, si sunt filmate live din sala de operatie cum se procedeaza FARA transfuzie de sange. si mai arata si ceva operatie pe coloana, si cum se face operatie la o fetita de 10 luni parca, si la o doamna invarsta. deci se poate.

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Pai, de ce sa imi asum riscuri cand pot sa le evit? chiar pe site-ul ministerului sanatatii din Romania aparea intr-o vreme un material despre transfuzii si prezenta pe larg riscurile. ok, nu se preleveaza sange de la hepatici sau infectati cu hiv, dar ia gandeste-te cine doneaza sange? oamenii care nu au ce manca, de pe strada. in schimbul catorva alimente, merg si doneaza. mai era si un coleg de-al meu care este mare donator, si aseara am aflat despre el ca trage niste betii de cade in sant. sincer mie nu imi trebuie sangele unui alcoolic sau al unui fumator. si oricum riscuri sunt de prea sunt. Noi Martorii lui Iehova suntem foarte informati in acest domeniu. este foarte important pentru noi sa alegem cel mai bun tratament, si cei mai buni medici. avem chiar un material video care prezinta metodele ce ti le-am descris mai sus, si chiar arata cum se utilizeaza in timpul operatiilor si este foarte interesant. nu inseamna ca daca refuzam transfuzia, gata suntem lasati sa murim. nu. ci o refuzam pentru ceva mai bun.

cand te-am intrebat despre lucrarea de predicare si de averizare care o fac M.I. ai zis ca tu nu esti competena parca, si ca are cine sa faca lucrarea aceasta. pai daca toti ar gandi ca tine, ca are cine merge... cine ar mai merge? si in plus Isus nu o zis: daca te consideri competent du-te, daca nu lasa pe altii. nu. el o zis: DUCETI-VA!
Si mai mult chiar intre cei 12 apostoli existau intre ei care erau FARA CARTE SI DE RAND... totusi cand vorbeau oamenii se mirau, deoarece nu intelegeau cum, daca nu au instruire in domeniu, cum pot vorbi cu asa usurinta. stii cum? pentru ca intr-adevar, asa cum a spus Isus, va trimite spiritul sfant ca sa ii ajute. daca tot ai aminiti de preotul ala... intreaba-l te rog din partea mea la ce se refera pasajul biblic din ezechiel 3:17-21 si ezechel capitolul 9 in intregime. si mai intreaba-l cui i se aplica matei 28:19, 20 si ce atitudine trebuie sa aiba crestinii vis a vis de aceasta porunca? ok?
tare sunt curios.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

Maii,mai,mai...Daca toti ar gandi ca mine, probabil nu ar exista atatea fanatici religiosi! Lumea e plina de cei asemeni voua, si nu nevoie de implicarea mea! Parerile religiase le tin pentru mine! Nu dau versete biblice!
Fiecare e liber sa gandeasca asa cum doreste, sa faca cum considera ca e mai bine pentru el.

| DanielCotabita a răspuns (pentru fllu07):

Zici: 2-3 zile inainte de operatie

In universul vostru psihedelic nu patrunde conceptul de accident si interventie imediata.

Zici: Noi Martorii lui Iehova suntem foarte informati.

Voi n-aveti informatii, aveti halucinatii. Mai trageti pe nas o brosura, un pliant.

| DanielCotabita a răspuns (pentru caramela):

Nu te-ai exprimat gresit. El zice sa consulti DEX, eu zic sa consulti Google. Sunt o secta. Daca nu le place, zi-le gaşcă.

Cica: "sute de mii de doctori au reuntat la transfuzia de sange si folosesc alte metode infinit mai bune."

Are statistici baiatul. Am si eu una: sute de mii de naivi se lasa prostiti si incearca sa ii prosteasca si ei pe altii.

| ADN30 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Asta-i conceptul care domina in societatea romaneasca din nefericire, tu nu stii cu ce se mananca medicina si metodele amintite de mine mai sus, dar comentezi. ete na. asa-i romanul sta in mocirla, si daca vine unu si ii arata ca poate trece frumos pe langa mocirla, il critica. frate, de pe partea mea baga in tine sange cu galeata, si nu zic la misto, baga sange din ala compatibil dupe enspe mii de analize care s-a dovedit ca iti este acceptat de corp, si fata bine. excelent. eu sunt convins ca nu este cea mai buna metoda, si nu o sa o aplic nici mie, nici vreunui membru al familiei mele. dar cand o sa dai de probleme din cauza transuziei, o sa zici ca dumnezeu te-a batut.
si pentru tine, cocalar de net, se pare ca gogle are trecere in fata dex-ului, interesant, esti inaintat in invatatura pana la genunchiul broaste-i. bravo tata. inca cateva milioane ca tine si suntem mai jos ca somalia laughing da avem google.
si referitor la ultima idee, ai gresit, nu suntem sute de mii ci milioane. mai precis 8 milioane juma tongue

| DanielCotabita a răspuns (pentru ADN30):

Zici: tu nu stii cu ce se mananca medicina si metodele amintite de mine mai sus,

Normal ca nu stiu. Nu sunt medic. Si cum nici voi, in plenitudinea voastra de milioane de membri, nu sunteti toti medici (cu scoala, diplome si practica), sunteti in cel mai bun caz niste vraci, terapeuti de balci, experti in leacuri babesti, ca mamaia cu descantece. Pe scurt: ageamii

"eu sunt convins ca nu este cea mai buna metoda, si nu o sa o aplic nici mie, nici vreunui membru al familiei mele. dar cand o sa dai de probleme din cauza transuziei, o sa zici ca dumnezeu te-a batut". Normal ca nu e cea mai buna metoda, mai ales cand ai o lipsa critica de sange, in urma unui accident, si decesul survine imediat. Dar tu esti dupa principiul: un martor bun e un martor mort. E ok, si societatea crede la fel. Nu faceti transfuzii, nici daca asta inseamna sa dati ortu popii. Mai putini, mai bine.

"se pare ca gogle are trecere in fata dex-ului"

Ce anume din definitia cuvantului "secta" nu va satisface voua orgoliul colectiv? Hai sa vedem direct pe definitie.

Zici: nu suntem sute de mii ci milioane. mai precis 8 milioane juma

Era o parafraza, la ce zicea coreligionarul tau. Asa inaintat la invatatura si cocalar de net cum sunt, pana la jenunchiu' brostii, stiu ce e o parafraza. Faceti si voi o petitie, sa fiti indoctrinati si cu gramatica si nitel lexic. Ati dat-o numai pe religie si medicina.

| caramela a răspuns (pentru DanielCotabita):

Nu vreau sa caut si nici sa creez polemici, fiecare are dreptul sa faca ce doreste si sa slujeasca pe cine vrea, eu doar mi-am exprimat punctul de vedere..stiu doar atat...fiul meu va suferi o operatie pe cord deschis..cum ar fi sa ii zic acelui medic care a facut o scoala si o pregatire numai peste granite si sa ii dau sfaturi? crezi ca mi-as permite? never.
O zi frumoasa sa aihappy

| DanielCotabita a răspuns (pentru caramela):

Mult succes cu operatia si insanatosire grabnica fiului tau. Faci bine sa nu ii dai sfaturi tehnice medicului tau. La fel am procedat si eu cu inginerul care mi-a proiectat casa, desi nu mi-a placut ca erau cam multi stalpi.

| caramela a răspuns (pentru DanielCotabita):

Multumesc tare mult si Doamne ajuta!

| Dandanache a răspuns:

Specialistii in domeniu sunt medicii din intreaga lume, nu un personaj sau doua pe care o secta religioasa ii desemneaza.
Apoi, concluzia medicala a articolului este ca transfuziile de sange folosite in mod general si in cantitati exagerate nu sunt oportune. Lucru cu care sunt de acord. Acelasi lucru il consider si despre antibiotice.

Nu inteleg ce suport are pentru voi articolul, pentru ca invoca ratiuni medicale, pe cand voi aveti fixatii religioase. Citez: "În anumite situaţii, acest lucru [ca sangele salveaza vieti] este adevărat, dar, în majoritatea cazurilor şi pentru majoritatea pacienţilor, lucrurile nu stau deloc aşa". Voi nu sunteti dispusi sa faceti transfuzii nici macar "in anumite situatii". Articolul vorbeste de moderatie, voi de prohibitie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Defineste,,specialist '' in mentalitatea unui Martor!
NU fac decat sa subscriu la tot ce s-a comentat inaintea mea.Trasfuziile de sange vor salva in continuare vieti. POATE exista si alte metode, dar asta mi se pare cea mai cunoscuta si mai eficace.

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Ti se pare. bine spus. mai cerceteaza modul in care a evoluat stiina medicala in acest domniu, afla alternativele si totodata riscurile enorme ale transfuziilor de sange. si apoi postezi. ok?

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Specialist? simplu:
doctor care lucreaza intr-o clinica de specialitate fie in Romania fie in europa sau america care are cativa ani buni de experienta chirurgicala. asta ii de la mine, fara DEX.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa se abtina de la sange nu se refea la cei care beau sange sau mananca animale vii? laughing
E vorba de cantitatea de sange pierduta. Imi place cum martorii lui iehova si prietenii lor stiu mai multe decat doctorii care nu sunt influentati de credinte in zane si spiridusi. love struck

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Martorii lui Iehova spun parerea medicilor. dar normal. refuzam chiar daca ii bun, ca vine de la Martori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Medicilor care apartin acelei secte. Daca ai un accident si pierzi 90% din sange, presupunand ca inca n-ai murit, nu iti trebuie (sange), nu? Daca raspunsul e nu, ai respectul meu, lupta pentru cauza ta, fie ca in scurt timp toti adeptii religiilor avraamice sa calce pe urmele voastre. love struck Doamne ajuta!

| DanielCotabita a răspuns (pentru fllu07):

"Martorii lui Iehova spun parerea medicilor." Prietenica, nu e ca si cum eu imi var singur sange in vena si medicii din toata lumea imi zic Ho! Majoritatea medicilor fac transfuzii si, guess what, asta fiindca sunt de acord cu ele. Ca o mica exceptie, probabil modelata religios, zice altceva, nu schimba cu nimic lucrurile.

Un astronom a vazut o farfurie zburatoare. Ce facem, tragem repede concluzia ca, dupa parerea astronomilor, exista farfurii zburatoare?

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Daca pierzi 90% din sange esti in lumea celor care nu cuvanta. atata esti de desteapta de dai in gropi. iluminat-o laughing
esti buna numa sa contrazici. tu si exemplele tale de 2 lei.

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Stai linistita ca multi doctori si-au schimbat punctul de vedere referitor la transfuzii datorita Martorilor. ba chiar unii Martori au furnizat material de specialitate doctorilor pentru asi apara pozitia. esti pe langa situatie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Si tu esti mult mai "destept" decat mine, iluminatu-le. Vezi ca despre cantitate e vorba? Iti trebuie minte sa te prinzi si mintii ii trebuie creier ca sa existe, dar pe al tau l-au spalat martorii lu' peste imputit, adica stricat, de l-au facut harcea parcea.

Cica "doctori si-au schimbat punctul de vedere referitor la transfuzii datorita Martorilor" rolling on the floor care doctori? aia "martori", ca altii fac pişu pe povestile voastre. Nici nu stiu de ce li se permite teistilor sa devina medici, psihologi, psihiatri, educatori, profesori, ca sunt daunatori societatii, martorul-e.

Edit: Multumesc pentru ignore, cica "mai povestim", ce ipocrit esti, si nu e jignire, e constatare, nici mai sus n-am jignit; ca doctorii fac pişu pe povestile voastre e un adevar si faza cu pestele e o expresie destul de des intalnita, doar ca cel prajit s-a terminat, a ramas doar cel crud si s-a imputit, mare branza. De fapt cel fara argumente da ignore. Si app, eu nu va urasc, chiar imi place de voi, sunteti buni pentru amuzament, stiu sigur ca voi urati ateii, dar trebuie sa faceti pe sfintii ca altfel va bate doamne-doamne. laughing Sper sa ai bun simt sa nu mai calci in vreun spital vreodata, daca n-as sti ca nu exista dumnezeu, m-as mira de ce nu va bate pentru sfidare.

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Normal cand nu mai argumente si ti se arata adevarta personalitate incepi sa jignesti. putin imi pasa ce crezi eu vad realitatea. Isus a spus ca lumea ne va avea ura fata de noi, deoarece nu facem parte din ea. si tu contriubui la implinirea acestei profetii. mai povestim. pana una alta eu ma mandresc, si este o onoare pentru mine sa fiu Martor al lui IEHOVA.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

,,Frumoasa ''' aborbare din partea unui Martor. Daca si confratii tai folosesc un asemenea limbaj, m-am lamurit.Sau tu exceptia care confirma regula?
Venise cativa Martori la usa mea pentru discutii religioase....Prima oara am ascultat politicos...A doua oara am refuzat tot ploliticos pentru ca imi facusem o viziune asupra voastra.Asa racololati voi membri? Te rog sa-mi raspunzi?
Daca vreau sa ma rog merg la biserica. Stiu unde este si am de unde alege!

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Si mai interesant este ca, atunci cand ramai cu buza umflata apelezi la faptul ca un Martor trebuie sa vorbeasca mai bland. sa fie amabil. sa rabde toate ineptiile din partea unor oameni care...
las-o balta. nu, noi nu racolam oameni. cand va veni un Martor la usa ta sa-ti spuna: hai in religia noastra, sa-mi spui. ok? pana atunci invata din DEX ce inseamna "a racola" si apoi povestim. ok?
a, si daca te intereseaza, noi facem lucrarea pe care Isus a poruncit ca, continuatorii sai sa o faca. tu, esti crestina. nu? de ce nu faci ce a facut Isus? de fapt noi mergem la usile oamenilor ca sa ii avertzam... Isus a spus ca aceasta lurare de predicare va sluji oamenilor drept marturie. (matei 24:14) adica nimeni sa nu poata sa spuna ca nu a stiut de scopurile lui Dumnezeu, ca se schimba daca era anuntat. nu mai poza in victima ca nu iti tine... cu povesti d'astea du-te la alta masa. nu am maruntis. tongue

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

Crede-ma,crestinii nu au nevoie de avertizarile voastre.Iar daca nimeriti in casa unui ateu, risti sa fii luat in suturi.
Povestea preotul nostru la predica ca venise un martor la usa lui....binenteles ca l-a dat pe usa afara.Si -a gasit pe cine sa avertizeze...
De ce nu fac si eu ce a facut iisus? Nu-i de compententa mea! Nu e nevoie sa bag pe gat aceste lucruri, pentru fiecare stie ce are de facut.Si apoi sunt destui care o fac!

| sublime89 a răspuns:

Tu esti sigur ca vrei sa raspandesti propaganda asta jalnica a unei secte cu o gandire mai mult decat primitiva? Mi-as pune mai mare incredere si intr-un om de Neanderthal decat intr-un martor de-al vostru. Ah da, am utiat ca voi nu credeti in oamenii de neanderthal.

Nu uita ca daca iei parte la propaganda asta s-ar putea sa ai o gramada de vieti pe constiinta. Daca ai constiinta.

| M25M a răspuns:

Ce propaganda infecta.
Daca ai avea o fetita sau un baiat, copilul tau si ar avea nevoie urgenta de sange ai refuza transfuzia?

| fllu07 explică (pentru M25M):

DAA! si asta nu inseamna ca refuz asistenta medicala, ci, din contra, inseamna ca doresc cel mai bun tratament pentru copilul meu. iar cel mai bun, nu ii cel cu sange. dar pe voi nu are cine va invata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Nu iti da nimeni sange pentru o julitura, daca asta inteleg medicii vostri, naJpa treaba. Mi-a zis un crestin ca lucreaza cu psihologi care spun ca gandirea pozitiva si autosugestia sunt niste porcarii, probabil tot crestin si nenea psiholog, bai, incepe sa imi placa de voi. big grin

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Imi amintesc de un caz pe care l-am vazut acum cativa ani la televizor. O fata de 16 ani a fost implicata intr-un accident rutier si avea nevoie de operatie insa doctorii nu puteau sa o bage in sala de operatii fiindca pierduse mult sange si avea nevoie de transfuzie. Parintii acesteia au refuzat transfuzia fiind "martori". Nu zic ca transfuzia aia i-ar fi salvat viata dar i-ar fi acordat o sansa, iar parintii au privat-o de sansa aia. Tu ai fi facut la fel\?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

Sa-ti prezint o situatie...Copilul tau are un accident in care pierde foarte mult sange, iar singura solutie e TRANSFUZIA.Momentan nu se gasesc alte solutii, iar copilul e la un pas de moarte.Ce faci? IIti lasi copilul sa moara? In asemenea cazuri as preferea sa renunt eu la credinta (sau ce o fi ). decat sa-mi moara copilul.

STIIAI ca sangele care urmeza sa-l primeasca este controlat?

| fllu07 explică (pentru M25M):

Da, as fi refuzat transuzia si as fi acceptat alte tratamente infinit mai bune: electrocauterul, cell salvage, hemodilutia, eritropoietina, etc. (si sunt disponibile si in spitalele din Romania)
dar normal, pe voi nu are cine va invata.

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Daca are accident si pierde foarte mult sange, ii clar ca are organele distruse in interior, ii clar ca transfuzia de sange este fix un plasture pe o rana pana la os. evident nici un parinte nu vrea sa=i moara copilul, si eu, daca as fi parinte as vrea ceea ce ii cel mai bun pentru el, ca oricare parinte. dar in situatia descrisa de tine nu transfuzia de sange este ceea mai buna alegere. mai mult ca sigur copilul va muri. si cu transfuzia nu faci altceva decat sa ii mai bati un cui la sicriu. "as prefera sa renunt la credinta..."
normal tu nu ai nici o speranta de ai revedea pe cei dragi. eu da. sun convins ca vor reveni la viata. Isus a spus: "cine vrea sa isi scape sufletul acela il va pierde, dar cine il va pierde pentru mine, acela il va castiga"

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fllu07):

Nu inteleg de ce vi-e frica voua, Martorilor de trasfuzii....Repet...Tranfuzile de sange salveza vieti. Banuesc ca nici cu donarea de organe Martorii nu sunt de acord!

| fllu07 explică (pentru Fatamuntilor):

Asta nu ii un contra argument la ce am spus eu.
nu inteleg de ce tie ti-e frica de ortava. banuiesc ca nici nu te gandesti sa-ti pui in mancare. de ce le refuzam? pentru ca vrem sa traim. si cel mai important aspect, pentru ca vrem sa ascultam de Iehova, care ne vrea numai binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transfuziile au salvat vieti si salveaza in continuare punct.
Ca se poate si fara in unele cazuri este posibil.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Da, au salvat... cu riscuri enorme, si cu perioada de refacere dupa operatie destul de lunga.
personal cunosc un caz: operatie dificila la sold. pacientul avea peste 60 de ani. a facut operatia fara transfuzie de sange sa refacut si este ok. un colg de salon, a facut aciasi operatie cu transuzie. cand primul pacient venea la control de rutina dupa 2 luni de la externare, colegul de salon era tot internat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Sunteti oricum singura grupare religioasa care crede asa ceva.
Asta ar trebui sa va dea de gandit ca ceva nu este in regula.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa iti dea tie de gandit. sa stii ca ii ceva sa ai puterea sa fi diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Orgololiul de a fi diferit este pacat mare.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Ii pacat mare, dar cine spune ca-i pacat? este lucru mare sa fii diferit din cauza ca respecti principiile biblice, intr-o lume cufundata in intuneric spiritual.

| Utilizator25 a răspuns:

Deci eu la fel sunt un Martor a lui Iehova.Si religia noastra nu permite transfuziile de singe.Insa consecintele transfuziilor de singe sunt enorme.La Faptele 15:20 se spune sa ne abtinem de la singe