| Danielcristian a întrebat:

Ce parere aveti despre cei ce sunt pocaiti?

Răspuns Câştigător
| Ager a răspuns:

Sunt la fel ca și catolicii, ortodocșii, budiștii, și oricare altă religie care NU RESPECTĂ ceea ce spune Biblia.
de fapt uite ce se va întâmpla în curând cu toate religiile... aproape toate religiile : http://www.watchtower.org/m/kn37/article_01.htm

| Danielcristian explică (pentru Ager):

Ce parere aveti despre Adventisti?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca trebuie sa se mai pocaiasca!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Tu te pocaiesti mereu nu

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Incerc.

| Esperança a răspuns:

Nu e importantă părerea oamenilor, căci oamenii judecă după aparente, mulţi vorbesc din necunoştinţă de cauză!
E importantă DOAR părerea lui Dumnezeu şi atât! El e singurul care cunoaşte inimile noastre, nu oamenii.

| Raniia a răspuns:

Singurul si Unicul care poate sa aprecieze calitatile si defectele noastre esteDumnezeu.Ce pot sa-mi faca niste oameni?

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Cred ca detin secretul unicei carari catre Dumnezeu si sunt dominati de prozelitism. Printre altele, i-au pierdut pe drum pe marii rugatori crestini (Sf Vasile cel Mare, Sf Macarie si altii). Chiar cei care respecta lucrarea Sfantului Duh, Il defaima cel mai mult, negandu-i roadele in lume: sfintii.

| Andrei7520152 a răspuns:

Majoritatea sunt mult prea religiosi, in unele tari civilizate ar fi catalogati bolnavi mentali. dar nu sunt catalogati ca atare in Romania pentru ca traim intr'o societate care ghici ce, permite daca nu incurajeaza direct habotnicia. nu spun asta in scopul de a jigni pe altii, dar dpdv mental nu e deloc sanatos sau ok

| danny0152 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Daca nu stiati statele unite au 80 mil baptisti 60 mil adventisti 50 mil.penticostalisi alte mil de biserici neo-protestante. Oricum in cele mai dezvoltate tari din europa apar biserici neo protestante cu milioane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa-i respectam fara sa-i judecam, ortodocsii au prostul obicei sa tina Crucea intr-o mana, cu gura sa judece hulind, si cu cealalta mana sa taie capete, fiind si judecator si calau peste semenul sau.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sunt multe de spus o sasi spun ce imi place si ce nu
nu-mi place ca fac ateii satanistii
nu-mi place ca duc copii mici la biserica
nu-mi place ca nu respecta cap 6, 7 uni din noul testament
nu-mi place ca sunt prea obsedati de doctrina lor
nu-mi place ca uni sunt ipocriti, falsi, materialistii
imi place ca nu respecta traditile paagane
imi place ca se ajuta intre ei
imi place cantecele unele ale lor
imi place ca uni sunt buni
in concluzie ce a spus ema asa e inca nu cunosc biblia cu adevarat cap 6, 7 trebuie urmate nu doar citite

| RaduMD a răspuns:

În pocăiţi se cuvine să vedem fraţi de-ai noştri care Îl caută şi ei pe Domnul.

| 5a a răspuns:

Sa-ti spun eu ce parere am despre pocaiti: 1 la mana ei scriu Iisus cu un singur "i" ceea ce inseamna Isus = magar. 2 la mana femeile se imbraca ca niste maimute. 3 Au aparut la secte in ziua de azi de te doare capul, nici nu-i stiu bine numarul dar sigur ajunge la numarul de 100. 4 Sunt niste cretini deoarece au stalmacit Biblia ortodoxa si uite asa si-au facut "credinta" lor de rahat. 5 Ei cand merg la asa zis adunare spui ca merg la casa vecinului, mai bine ar merge la cotetul gainii ca le sade bine acolo sau in grajdi. 6 Ei nu au cunoscut niciodata Sfanta impartasanie, ei nu au fost Botezati, deci practic ei nu au cunoscut Duhul Sfant, in cartile ortodoxe Duhul Sfant este descris ca un porumbel ce se pogoara din ceruri de asemenea el face parte din Dumnezeu, Ce a spus Dumnezeu sunt 3 treimi dar un singur Dumnezeu, Adica Tatal, Duhul si Fiul. Cand faci Sfanta cruce ce anume spui? Cred ca m-ai inteles happy... asa ce pot sa va mai spun despre pocaiti? Pe mine unu ma dispera acesti oameni ca se leaga de credinta ortodoxa care noi o avem de mai bine de 2.000 ani apoi cu timpul a aparut catolicismul iar apoi au aparut jigodiile astea cu 400 de secte, mi-e si scarba. 2 tolomaci au talmacit Biblia si repede au facut o secta ( imi pare rau sa va spun dar asta e adevarul ) Sectele au aparut ca ciupercile dupa ploaie + ca nu e nimic bun din ele ci mai degraba mergi in fundul iadului. Am vazut ca cineva spunea ca pocaitii sunt mai linistiti si mai cu capul pe umeri ( in sens ca beau cu masura, nu viziteaza discoteca etc ) sa va spun si de ce. Dumnezeu ce a spus? Cine nu va crede in Fiul meu nimeni nu va intra in paratia cerurilor, Tu de exemplu daca nu crezi in Iisus si nu te impartasesti/spovedesti la preot nu ai cum sa crezi si in Sfintele darului, acolo unde este sangele si trupul lui Iisus pentru ati ierta pacatele. De aceea Diavolul deja le are sufletele si ii lasa in pace( nu-l mai indeamna la fumat ) deoarece stie ca sufletul este a lui si nu se mai cinuie sa-l faca sa pacatuiasca. Am sa va dau un exemplu Cineva era la credinta Ortodoxa si era depedent de alcool sau de tigari nu mai tin minte, in fine era depedent de ceva anume dintre lucrurile astea 2 si.s-a mutat la pocaiti si ghici ce s-a intamplat? S-a fost si lasat de fumat, nu mai ii venea sa fumeze si era bucuros acel om dar el nu s-a gandit ca odata ce s-a lepadat de credinta adevarata diavolul l-a si luat. De aceea Diavolul nu-l mai chinuia pentru ca deja il avea la mana. Vreau sa pun prin aceste lucruri ca Odata ce nu este Botezat in Sfanta Biserica Ortodoxa, odata ce nu ai cunoscut tainele Sfintei Treimi, odata ce nu ti-ai spus pacatele nu poate nimei sa te curete de pacate numai Domnul Nostru Iisus Hristos de aceea el si-a dat viata pe cruce pentru a salva lumea. Dar in ziua de azi vad fel si fel de mizerabili cum sunt pocaitii care vin cu niste idei inventate de ei si vin cu verseturi din biblia lor falsa. Era o vorba cu prostu sa nu te pui niciodata asa si cu pocaitii, degeba le explicit ca asta nu e bine ca ei tot o duc pe ideea lor, de ce? Pentru ca diavolul nu-i lasa sa afle adevarul si le intuneca mintile. De aceea e bine atunci cand vine un pocait la usa sa-i spui 2 cuvinte murdare, cica mai vine si mai spune hai la adunare si mai vine cu niste iconite care nu au nici o valoare. Odata ce nu sunt sfintile si MAI ALES DE LA POCAITI poti sa le arunci la gunoi indiferent cine este acolo. hmm cate v-as spune despre pocaiti despre religia lor de **** as putea sa va invat multe lucruri eu care le-am invatat pe parcursul vietii si care m-au invatat si altii mai ales cartile noastre. Citeste despre Parintele Cleopa sau despre Paisie sa vezi lucruri frumoase acolo nu despre taranoii astia. Ori cum eu ii bag pe acolo de unde au iesit de la masa. Daca autorul vrea sa afle mai multe ma poate contacta pe privat sau putem tine legatura pe massenger, iti raspund la fiecare intrebare pe care ai sa mi-o adresezi. ( of n-am vrut sa fiu atat de rau dar cand vine vorba de religie ma apuca nervii cand ii vad cum ne ataca cacaciosii astia de oameni demonizati ). V-am salutat fratii mei ortodocsi!

| catalin09023 a răspuns:

5a...
Mai bine iti ti gura si nu iti mai bate capul pe care il ai cu pocaitii. Mai bine tavi si sa iti vezi de treaba. Mai spui de noi ca ne batem joc de voi ortodocsi dar mie imi pareti simpatici si chiar de treaba dar daca ar fi sa fie toti ca tine nu as mai vedea nimic bun la nimeni. Noi nu spunem nimic de voi si nu cred ca ar spune cineva. Deci nici tu nu mai spune nimic. Vorbesti de noi si nu te uiti la tine. Apropo mie imi plac ortodocsi si nu spun nimic rau de ei sa traiasca toti inca o suta de ani. Si nucred ca ar spune nimeni nimic de religia aceasta.

| Stoica_Cristian_1968 a răspuns:

Neutra.
Fiecare are dreptul sa ajunga la Dumnezeu in felul lui.
Nu conteaza religia. Dumnezeu este acelasi si are portile deschise.
Mereu.

| Grasu_Catalin_1984 a răspuns:

In matei 3, 2 ioan botezatorul spunea(pocaiti-va caci impatatia cerurilor este aproape) atunci dumnezeu de asta la trimisa sa faca pocaiti.