| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre celebrul teolog si orator crestin Norman Vincent Peale care a schimbat vietile in bine a milioane de oameni invatandu- i sa foloseasca puterea credintei si forta gandirii pozitive? Practic curentul cu gandirea pozitiva el l-a creat si l-a sustinut.Chiar daca era neoprotestant el ajuta oamenii dezinteresat.Are cateva carti scrise in romana(Forta gandirii pozitive,Calatoria,Despre incredere,forta entuziasmului) haideti sa incepem sa le citim ca sa descoperim cum sa fim mai fericiti,mai sanatosi,mai increzatori in noi si mai plini de satisfactie si bucurie.Ce ziceti de propunerea mea? Cu ajutorul puterii credintei si a gandirii pozitive.Mi-a fost recomandat acest autor si sper ca merita si asa cum a schimbat viata in bine a milioane de oameni oare poate sa o schimbe in bine si pe a mea?
Eu de mult caut carti care sa imi arate,sa ma indrume pe un drum,pe o cale,sa imi dea un sens in viata dar mai ales sa ma ajute sa ma simt mai bine(am anxietate, depresie, TOC)

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din nefericire individul tau, chiar neoprotestant NU a acceptat TOATA INVATATURA lasata de Domnul Isus Hristos ci a folosit DOAR o parte din INVATATURILE Sale asa ca si scrierile individului respectiv pot fi acceptate DOAR dupa un indelungat studiu si ELIMINAND acele parti din scrieri cu invatturile GRESITE ale religiei sale, reformati care intre njoi fie vorba sunt foarte DEPARTE de cee a ce a SPUS si LASAT Hristos pentru urmasi.
Concluzie, eu pun la mare indoiala scrierile acestui individ si daca a "modificat" cumva niste vieti dar a facut-o gresit atunci VA RASPUNDE in fata lui Dumnezeu pentru aceia. Biblia ne spune ca sa NU ne incredem in oameni.

| Helper07 a răspuns:

Atunci nu mai vorbi despre carti, citestele.

| BlackLight1987 a răspuns:

Cea mai pozitiva gândire a lasat-o Hristos. Recitește fericirile.