| bestialu96 a întrebat:

Ce parere aveti despre copii din generatia actuala, si cei din generatia 90'?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Generațiile sunt din ce în ce mai proaste, asta-i clar. Dacă ar fi să fac profilul generației mele, cea din anii 90', aș spune în primul rând că sunt leneși, orice li s-ar întâmpla e vina altcuiva, nu a lor, dacă iau o notă mică e vina profesorului nu a lor, așteaptă să le pice totul din cer și să fie cât mai mult, sunt obdesați de bunuri materiale, de modă și de popularitate. Ce zic alții pe aici de fumat/băut este o abureală, generațiile trecut la fel făceau, poate acum de întâmplă mai des și mai pe față, dar care-i diferența? Tind să cred că e mai bine dacă tot o faci să o faci pe față, până la urmă tot un rău este, nu contează cine te vede sau nu, asta e un lucru minor. La fel e și cu băutura, mereu adoleșcenții au băut și mereu o să o facă, e ceva ce trebuie să încerci, o curiozitate, deși uneori mai exagerează asta nu ne face o generație de alcoolici. N-o să moară nimeni pentru o seară de beție și asta nu te face auromat o un prost. Nu cred că fumatul și băutul au stricat generația asta ci mai mult televizorul eventual internetul. Televizorul le prezintă tot felul de tâmpenii într-un ambalaj frumos care brusc devin la modă și toți și le însușesc, de la muzică la mentalități cam toate sunt luate de pe la televizor. Generația mea e proastă, văd asta cu ochii mei, văd ce în ce mai mulți idioți și asta în mediul meu unde am grijă cu cine stau, mie îmi e groază să mă gândesc ce specimene sunt prin licee industriale sau prin cluburi cu manele, concerte de pițipoance etc.
Iar generația anilor 2000 e și mai rea, adică au tot mentalitățile celor din 90' doar că ei s-au născut cu ele, la noi a mai fost ceva până să avem toți calulatoare, să apară emisiuni gen Happy Hour și alte tâmpenii, ei le au deja servite.
EDIT: Întrebarea ta mi-a amintit de o melodie iar judecând după avatarul tău cred că o să-ți placă:
http://www.youtube.com/watch?v=gEHxighuw4w

| bestialu96 explică (pentru FucktheSystem):

Imi placebig grin
Apropo, nu iti place avataru?laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru bestialu96):

Cum să nu-mi placă? Desigur că-mi place, se vede și după nick-ul meu zic eu.

| bestialu96 explică (pentru FucktheSystem):

Esti PRO Anarhiei?

| FucktheSystem a răspuns (pentru bestialu96):

Desigur. Oricum regulile sunt făcute să fie încălcate, probabil fără ele n-ar mai fi așa de plăcut să le încalci. Oricum poliția există degeaba, politicienii sunt toți buni doar să fure, deci la ce naiba ne trebuie? Oricum anarhia sună frumos dar într-o lume de proști nu este posibil să fie aplicată. Cum vorbeam de generații și spuneam că au ajuns din ce în ce mai rău anarhia chiar ar fi haos. Dar într-o lume cu oamneni ok, care nu-și dau în cap pentru un leu anarhia ar fi un vis.

| Esperança a răspuns:

Copiii din ziua de azi se nasc cu telefonul si cu facebook-ul in mana.
Nu mai citeste nimeni nici o carte, ca de, netul e mare si gasesti referatele facute de alti pusti asa ca de cat sa isi puna ei mintea la contributie prefera sa ia perlele de la altii.
Cineva zicea odata ca tinerii din ziua de azi nu mai stiu sa comunice fata in fata, dar daca ii pui la internet imediat incep sa scrie.
Copiii din ziua de azi traiesc intr-o lume virtuala si merg pe principiul: "Nu ai facebook nu existi!"
Asta pe langa faptul ca intretin relatii intime de la varste fragede cum ar fi 12-14 ani.
Parintii mei abia la varsta de 14 ani mi-au pus internet si chiar le multumesc pentru ca au gandit asa!
Din pacate acestia sunt viitorul Romaniei.

| pintexim a răspuns (pentru Esperança):

Ai foarte mare drepatate, copii din ziua de azi fumeaza dupa colturile blocurile, beau bere la varsta de 12-14 si cel mai grav sunt foarte multi dependenti de droguri(eu cunosc 5 dependenti de droguri) si fetele din ziua de astaza nici nu mai zic la varsata de 11 ani ele se gandec numai la prostii cu decolteuri pana in buric sa fie cat mai frumoase si toata ziua se dau pe langa baietii din cls 8, mie o fata din cls a 5 m-a intrebat daca sa faca dragoste cu prietenul ei din cls a 7 ca cica asta i-a zis "prietenul"ei si cica fac protejati si toate prostiile, voi va dati seama cum o sa ajungem, imi este frica de viitor

| Esperança a răspuns (pentru pintexim):

Asta mai depinde si de educatia primita in familie.
Mie la varstele respective nu mi-au zis ai mei sa nu vorbesc cu baieti, dar pur si simplu mediul in care traiam nu ma facea sa ma gandesc la asa ceva.
Atunci aveam in minte doar scoala si joaca.
De fapt mie si acum imi place sa ma joc cu copiii, ma face sa uit de toate si ma relaxeaza f mult!

| pintexim a răspuns (pentru Esperança):

Eu ii multumesc lui mama mea ca ma educat si acum nu fac ca toti aurolaci asta este parerea mea si mi-o sustin.http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VK_0MqsKYrY

| shadovv a răspuns:

Prosti, iar ceilalti mai prosti.

| ZvT a răspuns:

Ieri am vazut vreo 7-8 puşti de 10-14 ani care se certau de la o bere, iar după ce au terminat-o vreo 3 şi-au aprins şi câte o ţigară. Câ eram de varsta lor mă ascundeam la 1 km de casă să pufăi o ţigară. Sunt din ce în ce mai nesimţiţi şi indolenţi puştii din ziua de azi.

| FlorinDiablo a răspuns:

E clar o diferenta intre noi si generatie 90.Va dau un singur exemplu un prieten vine cu familia in vizita la mine fisa avand 3 ani si m-a rugat sa o las la pc avand un laptop eu foloseam touchpadul de la el. Dar ce imi zice aia mica Florin mie sa imi ei mous optic ca nu ma descurc cu asta.Am ramas stupefiat la 3 ani ea stie de mous optic.Eu la 3 ani nu stiam nici ce e ala telefon mobil.

| aumih16 a răspuns:

Copiii din ziua de astazi sunt imbuibati de tehnologie numai stiu sa iasa afara sa se joace cum faceau cei din anii 70 80 90 sau 2000 astia de acum asa prefera sa traiasca imbuibati de tehnologie oricum alea au fost alte vremuri copiii nu erau interesati sa afle de sex nu vorbeau injurau desi erau dar mai rar nu cum vezi in ziua de astazi bine nu era nici moda tehnologia care este in ziua de astazi nici muzica numai este cum era odata sportul la fel actoria la fel filmele serialele de asemenea evident ca trecand anii timpul viata minutele omul numai este acelasi se schimba odata si odata totul la el si mie imi dor mai ales de atmosfera aia vremurile alea dar anii nu se mai intorc din pacate iti trebuie o masina a timpului o sa ajungem sa regretam anii astia cum regreta anii din 70 80 dupa comunism ca era mai bine ca era scoala liceul facultatea cum era sau aveai de munca nu numai daca terminai liceul si daca nu il terminai tot ii gaseai de munca dar asta este vremurile se schimba in loc sa fie mai bine ca inainte e mai rau din pacate astazi

| aumih16 a răspuns:

Si da atunci multi nu se duceau in cluburi ca acum ca nu erau asa la moda dar erau discotecile in care auzeai toate genurile de muzica pop hip-hop rock dance eurodance europop alternative etc uniforma la fel la scoala atunci era obligatorie nu ca in ziua de astazi multi sa nu o poarte bine si astazi se mai poarta uniforma dar rar foarte rar nu des oricum atunci au fost alte vremuri mai frumoase placute nu haosul care este acum

| ateuNEGATIV a răspuns:

Si eu fac parte din generatia 90 minus o luna ce pot spune si noi suntem cu rele si bune si alte generati mai tinere. nu putem clasifica o generatie fiecare e diferit

| Pitzipoanca a răspuns:

Apartin generatiei '90. Alte vremuri, fratele meu. Conflict intre generatii? Mereu. Eu m-am consolat cu gandul ca, in urma cu ceva timp, intr-o piramida (egipteana) s-a gasit urmatoarea inscriptie "Ah, tinerii din ziua de azi!".
Noapte buna tuturor ^_^.

| DAVID_6313 a răspuns:

Identici.

| KellyNitraBB a răspuns:

Cei din generatia 80-90 au fost foarte norocosi ca au apucat acele vremuri frumoase, unde toti copii mici si mari se adunau in fata blocului se jucau vorbeau faceau trasnaii ..adolescentii se duceau la discoteca nu la "club" unde se asculta dj bobo, real mccoy... copii se duceau la scoala cu uniforma scolara unde se imbracau cu camasa sarafan pantofi si funda la gat ( fetele), si atunci nu erau grupuri de copii ca acum se exemplu un grup cu copii fitosi bogati si prosti si alt grup de copi destepti pe care nimeni nu ii baga in seama.
Generatia din ziua de azi este extrordinar de proastaaaaa fetele se uita numai la baieti si din clasa a 5 incep sa poarte decolteuri fuste mini si machiaj strident din clasa a5 dar ce sa mai spun la liceu unde toti de drogheaza si baietii daca prind fete la baie sau pe coridor se duc cu ele si le lasa insarcinate. iar aia mari merg la cluburi asculta bug mafia (melodii fara niciun ritm ) iar fetele in loc sa danseze barfesc pe la colturi sa vada cum s-a imbracat aia sau aia...
Inainte la discoteca lumea se imbraca ca o camasa care o bagau in blugi atunci ne imprumutam de la prieteni haine pantofi ca atunci nu erau bani ca acum
acum astia care se duc la club se imbraca cu haine de firma de nu stiu cate milioane... Foartee naspaaaaaaaaaa