| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Ce parere aveti despre crestinii ucisi pentru credinta lor, luati in bataie de joc?
De ce nu putem sa traim in pace, fara sa mai judecam, injuram sau sa ne jignim?
Nu conteaza religia si credinta, nu ma intereseaza ca tu crezi in big-bang, evolutie sau esti ateu.
Vreau doar respect, sa traim in iubire, fara ura si multa dragoste.
Credeti ca este un comportament frumos din partea celor care urasc crestinii?

Răspuns Câştigător
| Lion56 a răspuns:

Nu, nu se va putea sa traim in pace. Crestinii au fost urati de toti, asa este si asa va fi. Chiar Biblia spune sa ne asteptam sa fim urati. Daca n-am fi urati de ceilalti, n-am fi crestini. Biblia spune ca crestinii sunt straini in lumea aceasta, iar lumea isi iubeste doar oamenii ei.
Se vede clar: nimeni nu se da cu capul de pereti pentru crestinii ucisi si persecutati in alte tari, nimeni nu se plange la stiri pentru ei, dar cand au fost ucisi niste homosexuali zici ca a fost sfarsiul lumii, la fel si cand au fost omorati in club un grup de satanisti. Cazurile in care in biserica intra un terorist si arunca cu gloante sunt ultima stire, aproape nebagata in seama.
Mai este apoi inca o chestie: crestinii, care nu-si invata copiii decat sa respecte reguli morale, ar putea ajunge in curand sa nu mai aiba drept sa creasca copii, fiindca sunt "homofobi". Toti deviatii pot sa-si bata joc de credinta noastra, dar sa nu cumva sa zicem noi ceva ca e discriminare.
Nu, nu este un comportament frumos, dar la ce sa ne asteptam din partea lor? happy

| RAY a răspuns (pentru Lion56):

Cum naiba Crestinii au fost urati de toti, cand 99% din populatie sunt crestini?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Crezi ca toti suntem asa? Nu te mai uita la altii, sunt milioane de crestini buni si milioane de crestini care poarta ura. Nimeni nu e perfect, chiar si tu ai mii de greseli si poate chiar mai rele fata de ceilalti de care vorbesti.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Aha, tu esti perfect, nu ai ucis pe nimeni. Nu toti crestinii sunt asa. Toti am ucis, doar ca noi nu ne dam seama. Greselile ne sunt iertate datorita lui Iisus care a murit pentru noi.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu bogdy eu nu sunt perfect dar nu spun ca sunt din alta lume, ca alti sunt pacatosi =aici ma refer la sectancti, nu la catolici si ortodoxi

28 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Au fost ucisi de un profesor universitar pentru ca nu intelegeau teoria Big Bang sau ce?
Parerea mea e ca ar trebui sa fi mai intelegator. Aia care au ucis crestini au facut-o pentru ca asa le-a cerut Allah, ar trebui sa intelegi mai bine. Nu era vorba de ura, citeste Coranul.

| SG1995 a răspuns (pentru Inferno):

Problema e ca si Biblia cere lucruri similare, nu Coranul e problema, ci intepretarea sa, acum cateva sute de ani Biblia era uzata pentru a sustine sclavia, pana cand tot o mana de religiosi s-a impus in mod teologic si au dat alta intepretare pasajelor pro sclavagice.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Inferno):

Stiai ca poti ucide si cu gandul?
Nu e bine sa ai ura happy

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Aia e cea mai eficientă armă, dacă deții suficientă cunoaștere s-o folosești, și desigur nu dai peste un individ ce e mai puternic ca tine, că de e mai puternic ca tine glonțul ricoșează-n tine. happy.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DeyCj):

Fiecare crede in ce vrea el, nu am nimic cu tine.
Vreau sa inchiei subiectul, asta vreau sa le spun la totiwinking

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pff. La mine nu functioneaza.

| danut a răspuns:

DE foarte multi ani la fiecare 1/2 de ora MOARE cate un crestin PENTRU CREDINTA pe care o are, cati ai auzit ca se zbuciuma in lume din cauza asta?

| doctorandus a răspuns:

Dar de cei ucisi de catre crestini pentru credinta lor, ce spui? In istorie cei mai multi crestini au fost omorati... de alti crestini. La fel cum (ca numar de victime), musulmanii sunt principalele victime ale ISIS, iar PCR si PCUS se temeau cel mai mult de... comunisti deviationisti.

| RAY a răspuns:

Haaaaaaaaaaaaaaaa bogdane voi crestini va omorti intre voi,va urati,va furati,va barfiti, numa pace,iubire nu exista,doar ipocrizie, ati distrus popoare intregi si va credeti pasnici serios, america de nord, sud, Australia, asia, africa =sclavi, chiar si in europa de nord pe cei care aveau alta religie ati intrat cu sabia in ei nu cu pacea, numi vorbi mie de iubire si pace ca si eu prind pro tv si pot vedea stirile de la ora 5 si tu poti vedea, vrei sa vobim despre Romania? o tara unde 99% sunt crestini, nu puteti trai in pace din cauza a 1% de persoane atee haaaaaaaa

| DeyCj a răspuns:

Nu este, dar asta pleacă tot de la creștini, deoarece în doctrina lor susțin că unul ce nu crede sau nu consideră că ceea ce cred ei este bun, îl consideră diavol și în mentalitatea lor diavolul trebuie provocat spre a-l distruge.N-o să-ți vină să crezi dar mentalitatea adepților doxei drepte, spre exemplu au așa ceva!
Ceea ce zici tu cu creeștinii uciși, asta e o chestie tot creștină ca au ajuns creștinii să se omoare între ei pentru dominație și putere.Foarte mulți cred greșit că islamiștii, moahomedanii, și iudaicii sau așa numiții de ei pocăiți nu sunt creștini.Greșit.Tot creștini sunt, numai că ei nu au aceeași viziune asupra creștinismului cum o au cei majoritari.De unde au început și divergențele violente.
Chestia cu violența fizică și verbală, asta e pentru cei slabi care încearcă să se impună prin inducerea fricii, pentru că de altceva nu-s capabili, numai de violență. Oricum este antidot pentru ei, atât legal cât și ilegal/moral; Ultimul e mult mai eficient decât cel legal, și mult mai amuzant.
Respectul ți-l construiești tu, atât prin „legile lui om"(Ești om cu mine sunt om cu tine/Sunt om cu tine să fi om cu mine) cât și prin modul de gândire, interacțiune și mai ales cunoaștere.
Da este un comportament frumos, pentru că dacă creșținii îi urăsc, nu văd de ce cei ce n-au treabă cu creștinismul nu i-ar urâ pe creștini.
Cum orice acțiune are și o reacție egală ca intensitate și forță cu acțiunea respectivă, normal că non creștinii reacționează la comportamentul violent al creștinilor, creștini ce chiar ei au deschis acest conflict diplomatic, că așa cum ziceam mai sus, ei cred că dacă o persoană sau un grup de persoane nu au aceeași viziune despre ceea ce cred ei îi consideră malefici(diavoli), și diavolul trebuie provocat pentru a-l distruge.Real, MARE GREȘEALĂ, că un non creștin evoluat spiritual îi poate distruge, iar ei se vor crede martiri că au murit în numele domnului, și asta pleacă de la necunoașterea/refuzul idiot de a cunoaște cultura celor ce nu sunt creștini. Dacă un creștini îndoctrinat ar cunoaște cultura unui non creștini, atunci ar observa că nu e așa malefic pe cât îl crede el, ci poate e mult peste el ca gândire și evoluție. Dacă nu se cunoaște iese ce iese.Violență, atacuri, chestii de speță joasă la adresa non creștinilor.
Asta e ca și asocierea idioto-eronată a heavy metall-ului cu stanismul creștin, care de fapt este cel rebel(de speță joasă), adică cei ce profanează morminte, și fac acte antisociale,. Real N-are nici o treabă.La fel nici satanismul real cu rock-ul.

| SG1995 a răspuns:

Am o intrebare nu v-ati plictisit sa pozati in martiri?

| mentholinks a răspuns:

Pai ar trebui sa te bucuri pentru ei caci si ei se bucura caci rasplata lor este mare in ceruri. Cel putin asa a poruncit Isus. Deci sa nu-i mai plangem atat. Ei se vor alege cu viata vesnica fericita iar eu o sa ard in iad. De ce ar trebui sa le plang de mila?

| Steregoi a răspuns:

Tu vrei sa fie pace cand Dumnezeu si Cristos au spus ca crestinii vor fi prigoniti si batjocoriti?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Steregoi):

Eu vreau, stiu versetul acela, dar eu am intrebat "Ce parere aveti despre acei oameni?"winking

| Mclaren12 a răspuns:

S-ar putea sa fie posibil daca distrugem religiile avraamaice si daca ii dam jos pe evrei de la putere.

| drutzix a răspuns:

Mereu ati avut mania persecutiei. Un cult apocaliptic va ramane mereu un cult apocaliptic.
Ti-am mai spus ce persoane urasc crestinii si ii persecuta, nu? Alti crestini.
Nu a ucis nici un om pe altul pentru teoria evolutiei ci doar pentru 'zeul meu e mai tare ca al tau' sau 'crezi ceva diferit despre zeul meu'.
Iar problema mea nu este cu crestinismul sau crestinii in sine ci cu faptul ca se incearca sa se dea legi bazate pe crestinism. Construiti cate cate biserici vreti dar nu imi luati mie bani din buzunar, Respectati ce legi arhaice doriti dar nu le introduceti in legislatura si nu ii fortati pe toti sa le respecte.
Daca nu faci asta iti doresc sanatate si noroc.

| Teffan a răspuns:

Hai sa vedem:
Incepand de la Nero, in 54, ati fost persecutati pana in 305 la dioceltian, asta insemnand 251 de ani.

Voi, dupa, ati persecutat la randul vostru din momentul in care v-a acordat solidaritate Constantin Cel Mare, pana in anul 1825, cand s-a terminat Inchizitia.deci peste 1600 de ani.Inainte de inchizitie a fost crestinarea Europei care s-a facut tot cu sabia scoasa din teaca VOASTRA prima data.
Sa-ti fie rusine pentru ca va considerati niste victime istorice cand VOI ati asuprit cel mai mult, din cauza VOASTRA s-au iscat cele mai multe razboaie.
Nero a facut foarte bine, pentru ca o religie mizerabila venita din Asia nu avea ce sa caute in lumea pagana.Ati distrus culturile milenare ale oamenilor cu religia asta de sobolani incepand cu iudaismul si cu secta lui, crestinismul!
Pace?
Ce pace?
Voi ati aratat "pace" oamenilor in istorie? Ca tot vorbesti de persecutii si aduci in context chestia asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Cum adica din cauza noastra cand nici nu eram nascuti pe atunci?

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns (pentru AC4S4):

E vorba de sens daca tu esti pe contra sens afala ca te inseli si de fapt esti mort. laughing

Cand a spus "voi" se referea la voi crestinii din toate timpurile, la un mod general.

Uita-te si tu la aceasta religie in ce punct dominant a ajuns, de ce?
Ca a propovaduit-o Pavel si cu Sila?
Ca au propovaduit-o cei doisprezece?
Isus?

NU CI FINDCA A FOST INCHIZITIA.

Cum d#acu puteti spune ca ceva e bun daca pana aici s-a ajuns prin sabie?
Dovedeste-ne tu ca religia asta este foarte convingatoare: du-te la budisti, la hindusi, la islamisti si propovaduiestele, DAR nu iti alege niste negrii de aceia care nu au ce manca, te duci tu la ei cu o coaja de paine si ii castigi. NU-I CORECT.

Fa exact ca Pavel.

Crezi ca o sa te asculte cineva? Cand vezi ca ortodocsii astia spalati pe creier iti spun: " eu in religia asta m-am nascut in asta pier"

Mai bine ati face sa va treziti la realitate cu siguranta daca iti pui doua minute niste intrebari "rele" nu se v-a supara dzeu, ca e scris "puneti-ma la incercare"

Incearca!

| AC4S4 a răspuns (pentru Tokyo1sa1va1scot):

Pe logica asta ar putea amerindienii sa acuze europenii de astazi pentru colonizarea din trecut.
Astazi, in China de exemplu, sunt multi care se convertesc la crestinism zilnic, fara razboaie.

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns (pentru AC4S4):

Ok nu sunteti voi crestinii din ziua de azi vinovati de ce s-a intamplat dar vreau sa iti arat cum a prins religia asta putere.
Daca era un dzeu sus lasa sa se verse atat sange in numele lui?

Serios, multi chinezi se convertesc la crestinism?
Mmm poate is cativa, dar sunt si crestini care se convertesc la budism.

Ideea e ca nu e o religie superioara sau speciala ci doar pare findca e la putere.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ei ne spun sa-i lasam in pace in pacatul lor dar ei nu ne vor da pace niciodata si o sa se implinesca scripturile. Vom fi vanati ca in evul mediu - ai sa vezi.

| DonGiani a răspuns:

Pentru ca oameni sunt cum sunt, sa speram ca va fi mai bine happy