| rroobbeerrtt a întrebat:

Ce parere aveti despre declaratia facuta de biserica Romano-Catolica...
http://www.isushristos.org/......tului.html

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Nu am nicio parere, deoarecel link-ul nu functioneaza.

Ca Biserica Catolica a considerat mereu ca legile ceremoniale ale Vechiului Testament au fost abrogate prin moartea si invierea lui Isus, care a pus bazele unui Nou Legamant, e un lucru de mult cunoscut.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns (pentru timoteidoi):

Care "Legile lui Dumnezeu", mai timoteidoi, ca parca tu nu aveai niciun Dumnezeu. Carevasazica, daca Dumnezeu nu e, nici "Legile lui Dumnezeu" nu e. Ci "e" tot fabricate de oameni. Inoti in plina contradictie logica, nu vezi?

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns (pentru timoteidoi):

Pai asta e: nu noi, ci voi, ateistii, faceti pipi pe Legea Lui. Daca, dupa parerea ta, legea primita de Moise nu trebuia schimbata, atunci logic ar fi sa te duci sambata la sinagoga. Dar tu nu te duci sambata la sinagoga, fiindca, de fapt, nu ai niciun dumnezeu in afara de tine insuti. In schimb, spui despre crestini ca fac ceea ce exact tu faci: pipi pe Legea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns (pentru timoteidoi):

Pai chiar asta se intempla: cei care cred in Dumnezeu si au Vechiul Testament-si-atat merg sambata la sinagoga. Sau la Templul Coral, daca sunt din Bucuresti.
Crestinii care au nu numai Vechiul Testament, ci si Noul Testament, merg duminica la biserica. Cu exceptia unei secte, numita adventisti (sau, mai popular, "sambatari", fiindca merg sambata in adunarile lor. Crestinii nu mai merg sambata, ci duminica, cam din aceleasi motive pentru care nu se mai taie imprejur, ci se boteaza.