| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Dumnezeu si credinta in el? De asemenea, ce credeti despre cei ce neaga existenta Lui?
Eu consider ca credinta in Dumnezeu este singura cale de scapare, singurul mod de a iesi din tot răul existent. Si uneori ma gandesc ca daca poate chiar nu a existat nimic, macar stiu ca nu am trait haotic, ci am avut o viata organizata din punct de vedere spiritual. Voi ce credeti?

13 răspunsuri:
| GOLD99 a răspuns:

Acest subiect este dezbatut zilnic de mii si mii de oameni, eu personal cred ca este mai bine sa crezi in El, deoarece nu sti ce ti se va intampla cand vei muri daca se va intampla cea ce se spune atunci vei fi fericit ca atunci cand traiai credeai in El si ca ai fost credincios in timpul vietii. In plus El nu te invata de rau te invata sa fii fericit mereu sa ajuti oameni intr-o comunitate ceea ce este un lucru benefic societatii.

| M25M a răspuns:

Poti avea o viata "spirituala" fara sa crezi intr-un zeu oarecare. Poti sa nu traiesti haotic fara sa ai nevoie de un zeu. Poti sa duci o viata decenta, sa ai principii morale fara a avea credinta intr-un zeu si lista poate continua.

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca se merita sa traiesti frumos cu scop, sa ai relatii armonioase atat in familie cat si cu ceilalti oameni.

| savvy12 a răspuns:

Mda, toti vor sa fie filozofi pe TPUlaughing si oameni de stiinta, eu nu ma bag la certuri nu am nici o licenta in teologie sau studii avansate sau carti scrise ca sa pot fi un om de stiinta, asa ca raman la nivel de Dumnezeu, pentru mine e de ajuns.Bye-bye

| RAY a răspuns:

Ce parere aveti despre Dumnezeu si credinta in el?

ca nu exista iar credinta in dumnezeu e ca credinta in alba ca zapada
De asemenea, ce credeti despre cei ce neaga existenta Lui?
ca sau trezit la realitate asta cred

Eu consider ca credinta in Dumnezeu este singura cale de scapare, singurul mod de a iesi din tot răul existent. Si uneori ma gandesc ca daca poate chiar nu a existat nimic, macar stiu ca nu am trait haotic, ci am avut o viata organizata din punct de vedere spiritual. Voi ce credeti?

uni considera ca zeul lor e singura cale apropo numa in crestinism sunt 4500 de caii cam multe de urmat daca calea urmata te duce in iad? + 3000 de zeii = infinite religii, secte

din spirite nu poti sa te hranesti, imbraci, sa locuiesti undeva, esti la fel ca materialist ca un ateu macar ala recunoste ca e

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru GOLD99):

"este mai bine sa crezi in El, deoarece nu sti ce ti se va intampla cand vei muri" ...Asta se numeste ipocrizie, sa crezi ca sa nu ajungi in iad si nu pentru ca asa vrei tu sau pentru ca ai vreo dovada.E ca si cum ai sta cu unul cu bani pentru a face bani si daca nu-ti mai da il parasesti...Si cu plusul ala care ni-l dai, te anunt ca poti sa fii un om fericit si sa ajuti oameni intr-o comunitate si fara un zeu.Chiar e mai bine zic eu sa faci asta din proprie initiativa si nu ca sa te vada vreun zeu ca faci bine.

| relian a răspuns:

Cei care neaga existent lui Dzeu nu se gindesc la el asa cum fac cei care cred.Ca urmare el va trai ca si altu care crede.Problema este ca cel care nu crede nu vine sa zica uite eu nu cred si etc.El este intrebat de cel care crede si atunci la rindul lui cere crediciosului sa ii explice de ce crede si in ce crede si sa ii demomnstreze ca ce el crede exista. Iara viata organizata au si cei care nu cred.Organizarea vietii nu tine de credinta. Pina la urma avem un cap cu care ne putem organiza si nu cred ca avem nevoie de cineva sa ne mine de la spate.Nu sintem animale deci existenta noastra tine de noi, nu de ce sau in ce credem.Tu spui ca este singura cale de a iesi din tot raul existent.Care rau existent? Raul depinde din ce pct de vedere privesti. Daca pentru tine un anume lucru este rau nu la fel este perceput si de altu. Poate pentru el acel lucru este bun.Din cauza asta noi trebuie sa ne supunem majoritatii in luarea unor decizii si alte chestii care tin de toti ca comunitate. Apoi daca stam si ne gindim nu poate exista rau fara bine sau bine fara rau, Lipsa unuia dintre ele ar duce la haos.Gindestete ce ar fi daca nu ar fi existat razboaie citi am fi fost astzi pe planeta? Si citi crezi ca va mai suporta planeta? O sa ne inmultim pina cind? Daca nu ar fi fost raul sa mentina un echilibru totul sar duce de ripa.Deci pina la urma raul este ceva necesar, ceva de care avem nevoie.

| 3xfemeie a răspuns:

Cred in Dumnezeu si cred ca in fiecare dintre noi este o particica din lumina Lui. Credinta in El? La fiecare dupa puterile sale. La mine a durat mult timp sa inteleg unele lucruri si inca mai caut. Vreau sa fiu deschisa spre cunoastere spirituala, iar asta cere multa munca. Cam asta e pe scurt.
Cei care neaga? Cand vor fi pregatiti vor afla.

| Never4ever a răspuns:

Dar in zeul Angra Maynu de ce nu credeti? E irelevant...Parerea mea e ca D-zeu nu exista sau daca ar exista de ce nu face nimic pentru a arata ca exista de ce nu ii ajuta pe cei ce se roaga la el, pe credinciosii infocati?

| Alphawolf a răspuns:

Ce cred? Eu cred ca ideea ca religiosii duc o viata frumoasa, morala si organizata, iar ateii o viata imorala este o convingere falsa, este produsul unei gandiri naive.
Ateii nici nu se vad. De unde aceasta idee ca ei duc o viata dezordonata si imorala? Uite: http://stiricrestine.ro/......e-religie/
Probabil ai sa-mi spui ca o mare parte din credinciosii religiosi sunt doar cu numele, dar, atentie, ei totusi sunt credinciosi, nu atei! Naivitatea oamenilor ii baga pe cei imorali in categoria ateilor, dar ei nu sunt neaparat atei, ei cred intr-o fiinta superioara.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cred ca Dumnezeu exista.Si nu e credinta oarba.
Ce rau ma simt ca nu am notat toate intamplarile "ciudate" ale mele si ale cunostintelor mele, asi fi scris o carte.
Dumnezeu exista.Crede asta.Atat am avut de zis.
O seara placuta iti doresc!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

1.Ce-i care ii neaga existenta sunt niste copii sugatori de pla frustrati la un pas de sinucidere facuti din laba pentru alocatie.
2. Dumnezeu exista si te ajuta cand nimeni n-o face. Uneori iti dai seama extrem de repede, alteori extrem de greu.Iti poti da seama de un lucru care ti-a influentat viata in bine abia peste cativa ani.Credinta in El si Fiul este un sentiment greu de descris dar eu chiar cred si stiu ca exista.