| TTudorr94 a întrebat:

Ce parere aveti despre "evangelia ateista"?
Este scrisa de un tip care posteaza videoclipuri pe tik tok, "evangheliaateista" se numeste canalul.

https://ro.scribd.com/......eist%C4%83

Am uploadat documentul (pdf) pe scribd, are 9 pagini.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte trist.

| RAY a răspuns:

Ce naiba e asta? Ateismul este lipsa totala de teism, stiinta nu are legătură cu ateismul ea fiind neutra, ca și acele asa zis biserici dar erau seminare de stiinta sau comedie socializare

| RAY a răspuns:

Cartea este o propaganda sectancta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice lucru scos din context este un pretext. Biblia, mai exaxt cele 47 de cărți ( sau 48 sau chiar mai multe, dacă luăm în calcul și cărțile apocrife) sunt un context, din care dacă scoți ceea doar anumite pasaje ca să argumentezi o teză, poți ajunge la concluziile care îți convin ție. Astfel, a ajuns la așa zisul adevăr al lui. Adevărul un concept valabil într-un context. Astfel a creat secta lui. El doar așa va fi mântuit, adică salvat, s-a salvat singur, doar că s-a salvat doar pe el. Oricare dintre sectele, bisericile denominațiunile creștine, fac măcar efortul să salveze pe mai mulți, fiecare cu mijloacele lor. mai mult sau ma puțin ( așa zis) adevărate.

| dany1988 a răspuns:

Nu stiam ca exista.

| RAY a răspuns (pentru dany1988):

Exista ateismul crestin =un fel de ba luam cei bun din biblie dar nu credem in minuni, miracole, invieri etc

| dany1988 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiam.

| halogen001 a răspuns:

Tot ce e poveste, poveste ramane. Doar stiinta e acceptabila pentru ca e bazata pe ratiune si pe dovezi reale.

| RKBlue a răspuns:

E interesant...
"Am închis ochii, căci oricum nu vedeam nimic.și v-am întors spatele!
Acum datorită luminii voastre, am început sa văd adevărul! Unde?
Exact in propria voastră lumină...Biblia!"
Aduceti niste clor sa-mi spal ochii...
M-a lasat fara cuvinte. Ma duc la somn, oricum mi-am pierdut de mult speranta in umanitate, dar lucruri ca acest citat ma fac sa vreau sa parasesc direct planeta.

P.s.
Cine poate, sa-i transmita autorului ca e o lucrare "frumoasa", dar sa lase glumele la o parte.

| h379m3973423 a răspuns:

"două termene într -o contradicție evidentă" laughing

"termene" laughing

Respectivul nu știe nici ce înseamnă evanghelia și nici ce plural să folosească la "termen".