| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre "evangelia ateista"?
Este scrisa de un tip care posteaza videoclipuri pe tik tok, "evangheliaateista" se numeste canalul.

https://ro.scribd.com/......eist%C4%83

Am uploadat documentul (pdf) pe scribd, are 9 pagini.

20 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Tot ce e poveste, poveste ramane. Doar stiinta e acceptabila pentru ca e bazata pe ratiune si pe dovezi reale.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ce naiba e asta? Ateismul este lipsa totala de teism, stiinta nu are legătură cu ateismul ea fiind neutra, ca și acele asa zis biserici dar erau seminare de stiinta sau comedie socializare

| h379m3973423 a răspuns:

"două termene într -o contradicție evidentă" laughing

"termene" laughing

Respectivul nu știe nici ce înseamnă evanghelia și nici ce plural să folosească la "termen".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice lucru scos din context este un pretext. Biblia, mai exaxt cele 47 de cărți ( sau 48 sau chiar mai multe, dacă luăm în calcul și cărțile apocrife) sunt un context, din care dacă scoți ceea doar anumite pasaje ca să argumentezi o teză, poți ajunge la concluziile care îți convin ție. Astfel, a ajuns la așa zisul adevăr al lui. Adevărul un concept valabil într-un context. Astfel a creat secta lui. El doar așa va fi mântuit, adică salvat, s-a salvat singur, doar că s-a salvat doar pe el. Oricare dintre sectele, bisericile denominațiunile creștine, fac măcar efortul să salveze pe mai mulți, fiecare cu mijloacele lor. mai mult sau ma puțin ( așa zis) adevărate.

| RKBlue a răspuns:

E interesant...
"Am închis ochii, căci oricum nu vedeam nimic.și v-am întors spatele!
Acum datorită luminii voastre, am început sa văd adevărul! Unde?
Exact in propria voastră lumină...Biblia!"
Aduceti niste clor sa-mi spal ochii...
M-a lasat fara cuvinte. Ma duc la somn, oricum mi-am pierdut de mult speranta in umanitate, dar lucruri ca acest citat ma fac sa vreau sa parasesc direct planeta.

P.s.
Cine poate, sa-i transmita autorului ca e o lucrare "frumoasa", dar sa lase glumele la o parte.

| ania a răspuns:

Foarte trist.

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista ateismul crestin =un fel de ba luam cei bun din biblie dar nu credem in minuni, miracole, invieri etc

| RAY a răspuns:

Cartea este o propaganda sectancta

| Theo94 explică (pentru RAY):

Ai citit-o?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru RAY):

Nu are treabă cu ateismul, ci doar demonstrez că până și un ateu se poate mântui conform cu cerințele exprimate de Iisus în biblie.

| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru h379m3973423):

Caută atent căci vei mai găsi și alte greșeli. Aceste greșeli fac ignorantul sa nu citească mai departe, pe varianta tipărită pe ultima copertă este un mesaj in acest sens.

| AndreiRobertPaun a răspuns:

Mulțumesc că ai uploadat documentul, e bine să-l citească cât mai mulți oameni și vorba ta, să-și dea cu părerea.

| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru halogen001):

Ai citit "povestea"?

| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este.

| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru RAY):

Nu este vorba despre ateism, ci doar am demonstrat că și un ateu se poate mântui, din punctul de vedere al pretențiilor emise de Iisus în biblie.

| AndreiRobertPaun a răspuns (pentru sadrian46):

Biblia e un codex, iar daca nu ai cheia o citești degeaba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiRobertPaun):

Codex e pentru tine. Când și pentru cine a fost scrisă era reală, fără cheie.

| h379m3973423 a răspuns (pentru AndreiRobertPaun):

"Nu are treabă cu ateismul, ci doar demonstrez că până și un ateu se poate mântui conform cu cerințele exprimate de Iisus în biblie.
Caută atent căci vei mai găsi și alte greșeli. Aceste greșeli fac ignorantul sa nu citească mai departe, pe varianta tipărită pe ultima copertă este un mesaj in acest sens."

Ai spus și aprobat niște bazaconii de nici nu știu dacă ești serios sau doar ai scris la beție.

Nu cred că realizezi cât de penibil ești blamând pe cineva că nu citește respectivele bazaconii pentru că a realizat faptul că cel care a scris nici să scrie corect gramatic în propria-i limbă nu știe. Ce să mai zic de un studiu bibliologic, teologic și mozaic.

Aroganță de nici doi bani...