| killmereb a întrebat:

Ce parere aveti despre Evanghelia dupa Iuda?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu am citit-o. La prima vedere nu pare mare lucru, deoarece e scrisa destul de criptic. Daca insa cunosti conceptele de baza ale gnosticismului si o citesti cu un comentariu stiintific langa ea, nu mai pare asa de stranie. Eu am descarcat mp3-uri cu cartea lui Ehrman despre Evanghelia dupa Iuda si le-am ascultat pe calculator.

| danay72 a răspuns:

Evangheleia dupa Iuda este o carte apocrifa, pentru canu este inclusa in canonul Bibliei, si a aparut mult mai tarziu, dupa scrierea Bibliei. Este si gnostica pentru ca prezinta in mod eronat adevarul despre Iuda. Oricum el s-a sinucis, deci, nu avea cum sa scrie el o asemenea carte.Eruditii nu o recunosc ca fiind o carte autentica.

| Berbecu a răspuns:

O parere buna, nici nu am citit-o, dar ar putea fi mai interesanta decat celelalte aiureli...