| andreisergiu123456789 a întrebat:

Ce parere aveti despre evanghelia lui Baraba, care atesta ca Iisus nu a fost crucificat?
Conditii de participare la discutie:
-limbaj adecvat(fara insulte, fara indicii de ego sau superioritate nejustificata).
-raspuns obiectiv legat de subiect.
-dovezi in sprijjinul raspunsului.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Proasta, cred ce spun evangheliile care vorbesc de crucificarea Lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numesc evanghelii apocrife.
care atesta ca Iisus nu a fost crucificat. Ce înseamnă că atestă?
În această Biblie apare și Mahomed, un personaj din secolul 6 după Hristos. De aici se vede că această biblie a fost scrisă târziu, cândva prin Evul Mediu. Astfel, atestă fantasmele celui care a scris-o.

| andreisergiu123456789 explică (pentru sadrian46):

Deci practic asta spune ca primii musulmani au modificat scenariul mortii lui Iisus dupa cum au crezut ei ca s au intamplat de fapt lucrurile.Asadar asta arata ca religia islamica este o ramura modificata a crestinismului.Ca pana la urma este acelasi Dumnezeu, acleasi personaje cu roluri diferite, doar rolul lui Iisus se schimba.Inca o dovada ca religia sufera si ea evolutie.De la primele idei monoteiste din zoroastrism, pana la religia iudaica, de la religia iudaica la crestinism si de la crestinism la islam.

| Raullalu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Islamul desi pare ca e o ramura a Crestinismului nu are multe legaturi logice cu datele Biblice.
Popoarele arabe erau politeiste, pana la Mahomed.
Adica secolul 6 dupa Hristos, cand Mahomed a scris Qoranul si a sustinut ca al lui e original iar Biblia e corupta.
El a utilizat propria lucrare in a uni triburile musulmane si a creea un popor puternic care ii prigonea pe Evrei si pe cei ce nu se supuneau lui Alah(Mahomed mai bine zis)
Mahomed a preluat texte Biblice si lea modificat.
La vremea aceea poporul avea 300 de zei unul din ei se numea Allah oamenii se inchinau la Meca, se inchinau zeilor si aveau idoli.
Allah a fost unul din ei.
Revelatia lui Mahomed nu poate fi decat propria lui pofta ucigasa nici decum din partea lui Dumnezeu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu este evident că e un fals musulman?
Evanghelia lui Barnaba a fost scrisă în secolul al XIV-lea sau al XV-lea. Cele mai recente manuscrise cunoscute sunt în italiană și spaniolă; nu există surse mai vechi care s-o menționeze. Autorul arată o anumită familiaritate cu scrierile lui Dante Aligheri (spune, de exemplu, că Dumnezeu a creat 9 ceruri - ca în "Divina Comedie" - și nu 7, cum spune în Coran iar anumite fraze din Dante se găsesc în manuscris). Unii cercetători au dedus că autorul e spaniol din cauza anumitor greșeli care arată nefamiliarizare cu limba italiană și a faptului că mulți spanioli studiau în Bologna în epoca respectivă.
De asemenea, autorul arată o necunoaștere gravă a geografiei și istoriei Palestinei. Uite câteva exemple:
- Conform Evangheliei lui Barnaba (cap. 3), Iisus S-a născut în perioada în care Pilat era guvernator iar Ana și Caiafa erau mari preoți. Totuși, Pilat a devenit guvernator prin anul 28 d. Hr., iar Ana și Caiafa au devenit mari preoți în anul 6 respectiv 18 d. Hr.
- În capitolul 15, autorul zice că Sărbătoarea Corturilor (sukót în ebraică) a avut loc în acel an. După, în capitolul 30, spune că Senofegia a avut loc în același an cu Sărbătoarea Corturilor; Senofegia și Sărbătoarea Corturilor sunt același lucru, deci nu era nevoie ca autorul să se repete.
- În capitolele 20-21, autorul confundă Nazaret cu Capernaum.
- În capitolul 63 autorul spune că Ninive se afla pe malul Mării Mediteranene; de fapt se află în ceea ce azi e Irak.
- În capitolul 96, Iisus spune "Eu nu sunt Mesia", cu toate că Lui i se atribuie titlul de "Hristos" (care practic e același lucru).
- În capitolul 99, orașul Tyr este chiar lângă răul Iordan; de fapt e la vreo 50 km.
- În capitolul 144 autorul zice că "fariseu" înseamnă "căutându-L pe Dumnezeu" (de fapt înseamnă "separat") și că secta lor a apărut înainte de David (adică înainte de 1.000 Î.Hr.) când de fapt fariseii au apărut prin secolul II Î.Hr.
- În Faptele Apostolilor, Barnaba era bun prieten cu Sf. Apostol Pavel (pe care pseudoevanghelia musulmană îl critică ca fiind "rătăcit") deci autorul ni și-a ales bine numele.
În definitiv, această pseudoevanghelie a fost scrisă pentru a valida viziunea musulmană despre Iisus.

| andreisergiu123456789 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dragul meu cum spuneam, evanghelia lui Barnaba o consider o versiune modificata a povestii originale din crestinism.
Practic toate sunt falsuri, insa fiecare initiator din fiecare religie a facut versiunea lui si a modificat o in functie de cum credea el a s-au petrecut lucrurile.
-In zoroastrism apare pentru prima oara ideea de zeu unic(monoteism).
-Iudaismul devine deja o o religie superorganizata, mai ales aproape de vremea lui Iisus.
-Crestinismul si islamul sunt religii venite dupa iudaism, crestinii sustinand ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu, iar musulmanii doar un profet.Fiecare a modificat in functie de cum a crezut ca s-au intamplat de fapt lucrurile.

| AVAAVA a răspuns:

Apocrifa!
Dovada este Sfântul Sinod care a respins-o.Iar sfântul Sinod este călăuzit de Duhul Sfânt, dovada mai mare nu exista. Doar dacă nu crezi în Dumnezeu poți avea dubii.
Un adevărat credincios nu pune la îndoială jertfa lui Iisus, mai ales ca a fost Proorocita în vechiul Testament. Dacă Iisus nu s-ar fi jertfit în numele păcatului, nu avea logica intruparea. Studiază proorocirile din vechiul Testament despre Mesia, ca sunt cu zecile. Trebuia sa vie născut din fecioara, sa ia păcatele asupra Lui, din neamul lui David, vorbește în pilde, mare împărat-aici evrei s-au poticnit, Crezand ca va fi mare împărat pe pământ, sa ii facă cel mai puternic popor. Nu au înțeles ca imparatia Lui nu este din lumea aceasta, drept dovada ei încă Îl așteaptă pe Mesia.