| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre Ilie si despre cei 400 preoti ai lui Baal, care au fost macelariti de catre Ilie? Nu cumva il face pe Ilie criminal? Plus ca si-a ucis parintii si a dat vina pe Satana.

32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce nu spui toata povestea? Nu e corect sa te iei doar de Ilie. Trebuia sa zici si de sacrificiile de copii pe care acei preoti le aduceau (da, mureau degeaba copii nevinovati acolo!), de prostitutia si perversiunile practicate de ei, de controlul lor asupra oamenilor, da, chiar Ilie se temea inainte ca va fi omorit ca nu credea si se inchina ca ei, si mai sunt si altele. Hai, spune toata povestea, nu lua doar un pasaj pe care sa il judeci cum vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Poate Dumnezeu le-a omorit"? Ce facem, mergem pe prezumtii?
Nu compara ce a fost atunci cu ce e acum. E o regula simpla in interpretarea biblica, ca si a oricarui text istoric, i se zice regula celor 4 A; Ce a fost Atunci si Acolo nu mai e Acum si Aici. Trebuie sa faci diferenta intre ele. Societatea de acum e mult mai permisiva ca atunci, pentru ca influenta crestinismului, care pune valoare pe viata omului, a fost notabila in ea. Societatea de atunci era mult mai cruda, priveste la romani, desi au cladit o civilizatie care mai dainuie si acum, caci in facultatile de drept se preda dreptul roman, totusi nu se sfiau sa dea oameni la moarte in arenele lor si asta doar pentru distractie. Deci, incearca sa vezi ce si cum a fost atunci si acolo, si vorbim mai pe urma. Hai doar un detaliu sa iti dau: cand era cucerit o cetate, un oras in acele vtemuri, toti locuitorii lui erau omoriti, nu se facea diferenta intre barbati si batrini, copii sau femei. Azi ni se pare ceva crud, atunci e posibil sa para a fi ceva normal, la care sa te astepti in cazul in care cetatea in care te aflai va fi cucerita. Desigur, nu era de dorit, dar asta era voata atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai acum ori e "poate", ori chiar zice. Daca chiar zice, nu e corect sa vii cu un citat concret? Daca nu vii cu unul, ramii la stadiul de "poate", si nu e corect, asta arata ca nu ai citit Biblia, si ca vii doar cu presupuneri pe care iti fundamentezi logica.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok, nu crezi ca trebuia sa specifici asta?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deduci tu, ca tu ai formulat intrebarea, tie ti-e usor sa o faci. Eu am crezut ca e vorba de acelasi lucru, si altii pot crede la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se stie? De unde? Din auzite?
Hai, adu macar un citat din Biblie care spune ca Dumnezeu a omorit copii.
Iti zic eu ca se stie prost.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E OK ce zici tu, dar aici nu zice nimic cum ca Dumnezeu a omorit copiii in mod direct, cum spui tu. Cel putin doua religii mari sunt de acord cu privire la un aspect, cel de cauza-efect, faci prostii, adica pacatuiesti, efectul e pe masura. Cineva zicea ca Dumnezeu a creat iadul pentru pacatosi, dar nu e corect, iadul, sau raiul, ni-l cream fiecare singuri in parte prin ceea ce facem. Nu poti crea ceva ce nu tine de caracterul tau, de fiinta ta, de aceea nu veI gasi in orice expozitie cate o Mona Lisa. Dumnezeu e lumina, El nu poate crea intunericul, intunericul apare pentru ca oamenii traiesc cum vor si se tin de rautati, si de aceea efectul e pe masura. Hai sa zicem ca Dumnezeu e obligat sa raspunda in acest fel, oamenii gresesc, trebuie sa se intimple ceva spre indreptare. Cind eram copil, am luat cateva batai serioase de la parintii dupa prostii maei ce le facusem, mama mea avea o vorba de care acum rid, dar cand eram mic o credeam, "eu te-am facut, eu te omor", si cred ca ar fi stupid sa zic ca e gresit ce a facut. Gresit a fost ce am facut eu. Chestia e ca ce a facut ea a fost pentru indreptarea mea, an invatat ca nu trebuie sa repet acele prostii.
Chiar tu ai dat doua motive: "din pricina nelegiuirii parintilor lor.", si in cazul lui Ilie, un caz concret, copiii si-au batut joc de el. Bataia de joc inaintea lui Dumnezeu e la fel ca crima, pentru ca prin ea poti ucide sufletul cu vorba, stiu cazuri care s-au sinucis pentru ca niste zapaciti de colegi isi bateau joc de ei. Citeste in totalitate Biblia, si vei intelege ce inseamna bataia de joc. Dar, na, poate tie nu ti se pare asa grav, ca poate si tie iti place citeodata sa iti bati joc de cineva, si ti se pare normal, insa nu te gindesti cit poti rani un om in sufletul lui. Din nefericire, acea rana nu se vede, nu poti vedea rezultatul a ce faci, dar el exista, si de aceea bataia de joc e un lucru la fel de urit ca crima. Nu degeaba avem noi o expresie care sa mai "indulceasca" denumirea urita a violului, spunem despre o fata care a fost violata ca a fost "batjocorita", ca cei ce au violat-o "si-au batut joc de ea"

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Judecatorul e criminal daca trimite un ucigas la moarte prin scaunul electric? Hai sa vedem asa lucrurile, nu din perspectiva unui simplu om.
Si nu e doar faptul ca te fac chel. Azi te fac chel, miine te fac prost, poimiine iti dau o palma, raspoimiine dau cu o piatra in tine, ca mai apoi sa te ucid. Pacatul duce la alt pacat, si nu e mai de preferat sa moara cel rau decat sa omoare el pe un nevinovat mai tirziu? Dar hai sa privim si retrospectiv, azi ma faci chel, ieri te uitai doar urit la mine, alaltaieri a fost doar un gind rautacios, de la care a pornit totul. Tu vezi doar faptul ca ma faci chel, Dumnezeu vede ansamblul, adica toate pacatele comise, si daca El considera ca e drept sa fii ucis, asa e, suma pacatelor tale e la fel de grea ca si pacatul crimei. Faptul ca ma faci chel e doar picatura ce a umplut paharul.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Ne pui să comentăm ficțiunea - rezultă tot așa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiecare e liber să creadă și să exprime ce vrea

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

O poveste ca oricare alta happy

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Da-mi voie sa reformulez: o poveste de pe vremea cand oamenii credeau ca fulgerul e ceva "magic", actionat de un zeu, ca nu stiau de curentul electric.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai gata, Satana e de vina, deci nu e criminal. Plus ca preotii aia ai lui Baal erau eretici, deci da-i draq! happy P.S. Legat de 400 la 1, aia nu il aveau pe adevaratul dumnezo' de partea lor!winking

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Daca a facut-o in numele lui Dumnezeu, atunci nu.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

EI=i, da, hai să facem orice în numele lui Dumnezeu, și nu este păcat. Uciderile ordonate de Moise, rugurile inchiziției, războaiele religioase, ororile cruciadelor.