| neaivan a întrebat:

Ce parere aveti despre initiativa celor de la Liga Scriitorilor din Romania de al trece in randurile sfintilor pe Poetul Eminescu? Este mana masonilor?,

11 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Cred ca nici ateii si nici crestinii nu-s de-acord cu asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/la_steaua.htm Una dintre dovezile ca Eminescu nu credea in basme. Asta e gluma, sau ce?

| Zenit313 a răspuns:

Poti sa fii sfant chiar daca esti Ateu?!

| kiv1990 a răspuns:

Eminescu era ateu

| Calininio a răspuns:

Poetul Eminescu a fost ateu, asa ca mi se pare foarte stupida initiativa.

| sunrises a răspuns (pentru Calininio):

Nu a fost ateu Eminescu dar nici de canonizat nu prea au ce canoniza. Ca patriot a fost un model fara discutie!

| dragos9234 a răspuns (pentru sunrises):

Nu a fost ateu?
Sigur?

| Calininio a răspuns (pentru sunrises):

Ca patriot nu il pune nimeni la indoiala. Dar poti vedea din corespondenta cu Veronica Micle ca era ateu.

August 1882
Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înşine putem crede şi pe noi înşine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine şi nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut şi te rog, linişteşte-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău

Emin

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Calininio):

LegionarulRoman explică (pentru Dandanaua99c):
"Versurile pe care le-aţi citat sunt scoase din context pentru că, în "Împărat şi proletar", cuvintele respective erau rostite de către socialistul ce critica monarhia, neputând fi atribuite concepţiei despre religie a lui Eminescu. Ele reprezentau doar un etalon de gândire pentru ceea ce însemna doctrina proletară, lucru certificat de alte versuri scrise de cunoscutul poet şi adevărat jurnalist, în care mărturiseşte valoarea creştinismului în sine şi a învăţăturilor sale. "

Intr-adevar este copiat. Si ce vrei sa spui? Ca nu e adevarat? Da afirme aceste aberatii nu cunosti nimic din Eminescu. Constantin Barbu afirma : "Dupa atatia ani de studiu asupra lui Eminescu, si de care sunt mandru, mai ales ca am facut rost de documente palpabile, nu pot sa afirm ca caunosc mai mult de 5% din Eminescu.Iar daca o sa incerc sa-l descopar si mai mult, nu voi sti nici 3% ".

Deci, o parere nu poate fi format de astfel de carti cum prezinti tu mai sus.

"Legătura dintre Biserica Ortodoxă şi neamul românesc Mihai Eminescu o considera a fi fundamentală pentru dăinuirea în istorie a poporului din care şi el făcea parte. Rolul pe care Biserica l-a avut în dezvoltarea culturii şi identităţii naţionale este incontestabil şi aceasta pentru că "Biserica răsăriteană e de optsprezece sute de ani păstrătoarea elementului latin de lângă Dunăre. Ea a stabilit şi unificat limba noastră într-un mod atât de admirabil, încât suntem singurul popor fără dialecte propriu-zise; ea ne-a ferit de înghiţirea prin poloni, unguri, tătari şi turci, ea este încă astăzi singura armă de apărare şi singurul sprijin al milioanelor de români cari trăiesc dincolo de hotarele noastre. Cine-o combate pe ea şi ritualele ei poate fi cosmopolit, socialist, nihilist, republican universal şi orice i-o veni în minte, dar numai român nu e" (M. Eminescu, Opere, vol. X, Editura Academiei Republicii Socialiste România, Bucureşti, 1989, p. 187).

| Calininio a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Normal ca tot ce era inspre ateism era un chici scris de Eminescu cand il obligau comunistii, si ce era inspre crestinism era opera lui pura, din suflet... NORMAL. Nici nu puteam sa-mi inchipui altfel.

| sunrises a răspuns:

Ce vrei, mai fluctuează "siguranţa" şi "ego-ul" de "nezdruncinat" al omului - dar ce pretenţii poţi avea la un om în general? Limitat dar arogant, tinde să se autodivinizeze şi să se proclame prin autosuficienţă Centrul Universului. Astfel încât unii doar in momentele dificile ale vietii isi aduc aminte de Dumnezeu. Dificile sau frumoase, pentru ca si Eminescu are poeziile sale dedicate vieţii spirituale.
Poezia "Rugaciune" este doar una dintre ele. Si mai sunt astfel de momente "mistice" în viata poetului…