| Wulf a întrebat:

Ce parere aveti despre KARMA?

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

O prostie. De multe ori cand am facut rau cuiva mi s-a intamplat ceva bun, si invers.

| mihaibrasov a răspuns:

Este practic o lege de balans a actiunilor din univers. Nu prea conteaza ce parere are cineva atata timp cat ea exista (sa presupunem). E ca si cum ai intreba "ce parere aveti despre existenta orasului New York?". Indiferent de parerea cuiva, el exista.

| danay72 a răspuns:

Nu are o baza biblica. Dumnezeu spune ca daca dam s-o facem cu o motivatie corecta, nu ca sa primim.Sa fim altruisti, fara sa ne gandim ce primim in schimb.

| Mădă0611 a răspuns:

Exista cat timp crezi in ea.

| zurick a răspuns:

Nu cred in asa ceva, o multime de oameni dupa spusele Karmei ar trebui sa li se-ntoarca raul pe care l-au facut, dar ei din contra o duc bine incontinuare.

| Lizzu a răspuns (pentru zurick):

Nciodata nu e prea tarziu.
Desi nu am idee cine sau ce i-ar putea "pedepsi".

| zurick a răspuns (pentru Lizzu):

Potrivit karmei universul.Ce inseamna universul in acest context? N-am nici cea mai mica idee

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu sigur daca exista sau nu.
Si nu stiu ce rol ar avea daca ar exista.
Poate sa ne schimbe?

Da, am observat de multe ori ca ceea ce fac bun sau rau, candva intr-un moment oarecare din viata se intoarce la mine.
Sa fie doar o impresie, nu stiu. Dar ce stiu sigur e ca nu am stat atenta sa vad ce urmeaza dupa o fapta rea sau buna.
Ci, pur si simplu, la momentul potrivit si in situatia aceea mi-am dat seama ca ar putea fi un raspuns la ceea ce am facut mai demult.

| Lizzu a răspuns:

Universul,in contextul karmei, ar insemna multitudinea de forte,energii trimise de noi si de faptele noastre, de actiunile noastre catre ceilalti.
Toate energiile de pe Terra se propaga in afara ei, undeva intr-o oglinda iar daca energiile sunt negative, oglinda reflecta aceleasi energii spre Pamant.

Daca e vorba de elemente pozitive, bune, atunci primim inapoi la fel.

Ca si o legatura cu tema asta era un documentar, The secret sau Legea atractiei.
http://www.youtube.com/watch?v=XyQPa3NVKuo

Il poti viziona daca nu-l cunosti inca. E foarte interesant si iti poate deschide noi orizonturi ale mintii :)

| ErrorFound a răspuns:

Concept filozofic budist, conform caruia "ce dai, aia primesti".

| HueyFreeman a răspuns:

Un concept bazat pe efectul placebo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in Karma. Daca chiar exista pana acum Basescu era mort.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing daca exista 90% din populatia Terrei era dusa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Corectlaughing

| Scarbo a răspuns:

Cel mai bun support din league of legends.

| neca a răspuns:

She's a *** ''badabumtss''

| thalyslly a răspuns:

Eu chiar cred in karma
tot ce faci bine/sau rau se va intoarce la tine intr-un anumit moment

| condemnedAntagonist a răspuns:

Te referi la... Kama-sutra?

| Loredana123 a răspuns:

Prin karma este înțeles un concept filosofic-religios, prin care fiecare acțiune - fizică sau spirituală - are în mod inevitabil o urmare. Aceasta nu se manifestă neapărat în actuala viață. Am o parere oarecum buna si chiar cred in ea adica tot ce faci ti se intoarce. Eu cred ca e adevarata pornind de la ideea ca Dumnezeu vede tot ce vaci si iti va intoarce fapta ta (buna sau rea) aici sau in viata de apoi.