| DonGiani a întrebat:

Ce părere aveți despre Leviathan din Biblie?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Leviatanul este un peste care a disparut asa cum multe alte animale au disparut de pe pamant.

| minrest a răspuns:

Cred ca este descris un dinozaur marin. Iar in aceeasi carte, Iov, este descris si un dinozaur terestru. Iar de disparut, poate sa dispara, impotriva extintiei nu te aperi cu masa ta gigantica, sau scotand flacari pe nari.

| Steregoi a răspuns:

In Iov se pare ca face referire la crocodil. In Isaia se pare ca se refera la Diavol "sarpele si balaurul".

| DonGiani explică (pentru Steregoi):

Voiam sa știu ce părere ai, ce crezi ca ar fi de fapt și dacă chiar ar exista. Ce ai spus tu asta știu și eu happy

| Steregoi a răspuns (pentru DonGiani):

Ce nu s-ar potrivi cu un crocodil cand zice ca ii iese un foc din gura si traieste in apa. Dragonul nu traieste in apa.

| DonGiani explică (pentru Steregoi):

In nici un caz nu este vorba de un crocodil, dacă ai citit Biblia și ai văzut descrierea lui nu are cum sa fie crocodil.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este crocodilul. Iata demonstrarea evidenta a lucrurilor create de Dumnezeu.Toate sa+l laude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am citit despre leviatan și mi l-am imaginat ca pe un dragon de mare, citisem despre el că putea scoate foc pe nări. Dacă scrie în Biblie, înseamnă că a existat. Multe specii au dispărut de-a lungul timpului, printre care dinozaurii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

N-am auzit despre el in Biblie - ai scris cumva impreunat?

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns:

Citisem undeva ca erau doi (sau mai multi) iar D-zeu a trebuit sa scape de ei, pentru ca ucideau prea mult din placere