| Petrovic a întrebat:

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova?
Am tot auzit de ei. Vreau sa inteleg de ce spun ei ca ortodocsii schimba Biblia. Sau ca ii mai adauga alte carti.

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptul ca ii adaugă cărți la Biblie, nu spun ei, ci asa este Biblia ortodoxa. De exemplu, eu am o Biblie ortodoxa din 1988 și după cartea Maleahi, au fost adăugate alte cărți care nu apar în scrierile originale.De exemplu, Cartea lui Tobit, cărțile Macabeilor. Aceste cărți nu sunt autentice ca fiind inspirate de Dumnezeu. Dar ca sa te convingi, fa niște cercetări în istorie, de exemplu, Sfintele Scripturi din 1873 și 1874 nu conțin aceste cărți, ci doar cele 66 care apăreau în scrierile vechi. Iar ca sa ii cunoști pe Martorii lui Iehova întreabă persoane care nu sunt subiective, ci obiective. De exemplu, poți intra pe situl oficial și ne vei cunoaște cine suntem.

| ania a răspuns:

Biblia lor e singura foarte diferită de toate celelalte, e tradusă zic ei de un grup de traducători dar nu dau nici un nume. Pentru toate celelalte traduceri, ale diferitelor religii, se știe cine e traducătorul, cineva și-a asumat răspunderea pentru traducerea ei, poți spune eventual x sau y a tradus greșit sau inexact acolo sau acolo. Pentru traducerea Lumii noi nu-și asumă nimeni nici o răspundere.

| T0T a răspuns:

Nu adaugă alte cărți. Spre deosebire de ortodocși cunosc extrem de bine Biblia, neagă tradiții păgâne care sunt aplicate de ortodocși, neagă pupatul de moaște și desigur neagă aruncatul cu bani. În Biblia tradusă de ei au adăugat ca nume a lui Dumnezeu, Iehova, în loc de Yahwe folosit de marile religii creștine. Adică i-au dat altă formă dar tot pe acolo e numele. În rest sunt modificări destul de mici care pentru unii pot fi importante. Ce e de apreciat la ei e că dau lecții de înțeles Biblia pe gratis și din ce am înțeles nu refuză să dea acele lecții și pe Biblia ortodocsă. Ce e rău la ei și cam la orice religioși e că sunt la unele chestii destul de fixiști și siguri pe ei. Nu prea se găsesc argumente în câștig de cauză împotriva lor căci au foarte multe ei și de asemenea au și la ce să aibă împotriva ortodoxismului care are o grămadă de minusuri. Un argument împotriva lor e că s-au înșelat cu Armagedonul deși în Biblie scrie clar că nimeni nu știe când va fi au pretins de multe ori că ei au răspunsul și s-au înșelat. Însă nicio religie nu o poți lua de bună, maxim decât parțial. În prezent e unul dintre puținele subiecte pe care le evită deși își recunosc greșeala mai cu reținere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Loading...

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba există o grămadă. Îmi pierd timpul cu un necunoscător ca tine. Țin minte că am avut discuția asta mai demult și ți-am demonstrat dar chiar și așa cu greu puteai recunoaște ceva deși nu ai avut argumente. Ești îndoctrinat la maxim.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica ortodoxa nu este Biserica lui Hristos, nici una nu este. Biserica lui Hristos nu este o religie a omului.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Însă ca să nu creadă lumea că fabulez, e o sărbătoare recunoscută peste tot ca păgână ce este sărbătoare ortodoxă în prezent, anume Sânzienele. În rest nu sunt sărbători recunoscute însă vin cu o grămadă de influențe păgâne. E mult de vorbit aici dar cu tine am făcut-o mai demult iar tu mereu fabulezi ceva ce aproape sigur e fals iar dacă ți se aduc argumente o dai la întors sau pe ocolite. Chiar nu îți e rușine să umbli cu mecanisme de îndobitocire pe aici de atâția ani? Că totuși cred că îți dai seama și tu de minciunile gogonate pe care le spui sau trebuie să ai o problemă acolo la mansardă, să fii mult prea fanatic, ca să nu îți dai seama în condițiile în care ți se aduc argumente și îți intră pe o ureche, îți ies pe alta doar pentru că nu sunt în concordanță cu fixismele tale. De aceea nu îmi pierd timpul cu tine, am mai făcut-o și a fost degeaba se pare.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Chiar si faptul ca la biserica preotul e imbracat cu hainele alea specifice, care se purtau in vechiul testament este o chestie indoielnica. Daca exista un nou testament, ar fi logic sa nu se mai practice ritualurile din vechiul. Isus nu avea haine de alea si nici apostolii, care erau pescari sau ce-or mai fi fost. Ei umblau cu haine obisnuite, cu care umbla orice om in vremea aceea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

La nunta nu te duci in haine obisnuite. Iti trebuie un costum, nu te duci in bocanci, pataloni scurti si c-un tricou cu Dimmu Borgir, asta in caz ca nu vrei sa fii dat afara scurt de la nunta.
Pricepe ca nici la nunta Fiului de Imparat nu te poti duce fara haine de nunta! Ca ti-ar spune asa:

Matei 22:12 "Si i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fara haina de nunta? El insa a tacut.
13 Atunci imparatul a zis slugilor: Legati-l de picioare si de maini si aruncati-l in intunericul cel mai din afara. Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor."

Nu poti sluji lui Dumnezeu in haine obisnuite, ci iti trebuie vesminte speciale, adica haina de nunta!

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate imbraca si la costum.

| anonimg a răspuns:

Martorii au dreptate când spun ca Biblia ortodoxa are carti adăugate; ortodocșii au dreptate când spun că martorii au modificat Biblia.
Ambele confesiuni sunt ciudate. Sufletele sincere ar trebui sa iasă din ele.

| milan9 a răspuns (pentru anonimg):

Despre acele carti adaugate se mentioneaza in cuprins faptul ca sunt apocrife (anaghinoscomena- lipsite de o autentificare certa dar totusi bune de citit- neavand invataturi eronate). Oricum sunt carti vechi specifice contextului in care au fost scrise cartile autentice.

| anonimg a răspuns (pentru milan9):

Nu zic ca nu ar fi bune de citit. Dar aceste carti adăugate nu ar trebuie sa existe intre copertile Sfintelor Scripturi, ci separat. Caci si Ellen White are mai multe carti bune de citit; totusi, acestea sunt scrise separat.
Ce vreau sa spun este ca acele carti adăugate duc lumea in eroare, chiar daca sunt considerate necanonice.
Dar ce este canonic nu ar trebui amestecat cu ce este necanonic. Cei nestiutori -adică cei mai mulți - sunt indusi in eroare.

| milan9 a răspuns:

De 2000 de ani se cunoaste in Biserica Ortodoxa diferenta dinte cartiel canonice si cele necanonice.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu exista acte de paganism in Biserica Ortodoxa. Absolut nici unul! Toate acuzele nu sunt altceva decat neintelegeri...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Frate, cat de idiot trebuie sa fie cineva pentru a a afirma ca nu ai voie sa folosesti cuvantul "ianuarie", doar pentru ca el vine de la zeul IANUS din panateonul roman? thinking thinking Sau la fel "Martie" - Marte?
Oare de ce unii chiar nu pricep ca sarbatoarea numita "sanziene" nu are ABSOLUT NIMIC in comun cu paganismul? NICI MACAR NUMELE... El provine de la "Sant Ion" - Sf. Ioan Botezatorul...

Si iaca asa... toate "neintelegerile" sectantilor care acuza Biserica de una sau alta, de paganisme sau alte cele, de fapt nu sunt "neintelegeri", ci pur si simple elementare exemple de reavointa, sad viscerala reavointa sadita in mintea lor de cei care i-au agatat pe calea pierzarii si i-au scos din singurul laborator al mantuirii pe care Fiul lui Dumnezeu l-a lasat in lume: BISERICA.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"NWT", asa numita 'traducere' a Bibliei patronata de "martori" este o mare farsa.
Comitetul de 'traducatori' nu a fost identificat niciodata, deci nu se poate dovedi competenta celor care au tradus.
Orice traducere onesta a Bibliei, chiar daca are lacune sau greseli, ar avea în prefaţă prezentarea traducătorilor, fiecare cu diplomele sale si cu apartenenta sa confesionala. Dar, nu degeaba se spune că "organizatia martorilor", este o secta cu o istorie bogată în spălarea creierelor si indoctrinarea nevinovaţilor, cu exemple cunoscute public de lideri manipulatori si acuzati de sperjur.

Unul din presedintii Watchtower care a comis sperjur in fata tribunalului in USA, jurand ca stie limba greaca veche (koine) dupa care n-a putut sa citeasca un text al NT in greaca.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Una din cele mai mari probleme ale "martorilor" chiar asta si e, nu respecta Biblia, ci incearca permanent sa adapteze Scriptura dupa doctrinele stranii ale sectei si interesele acesteia...

Acest lucru i-a determinat pe lideri prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic pentru a face faţă noilor teorii ale organizaţiei...

| Clorox a răspuns:

Nu ma intereseaza religia altora happy

| xerxes1 a răspuns:

Ei au o traducere proprie, dar sursa este aceeasi.
Problema este sursa pentru toate cultele crestine.
Jehova nu a fost dumnezeu. Orice tigan isi lauda ciocanul, asa au facut si evreii cu zeul lor.
Crestinii doar au preluat dumnezeul evreilor cu texte cu tot fara sa-si dea seama ca totul era o mare facatura.
Iisus a fost doar un capul unei rascoale cu final nefericit.
Se pare ca a lesinat pe stalp si si-a revenit mai tarziu.
Varul sau Ioan nu a avut norocul lui.

| Elide a răspuns (pentru xerxes1):

Dumnezeul evreilor este cel adevărat iar Iisus a fost Fiul lui, și da a murit pe cruce și a Înviat a treia zi!

| xerxes1 a răspuns (pentru Elide):

Asa zice lumea.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt martor al lui Iehova. Uite un link spre Traducerea Lumii Noi, Biblia pe care o folosim cel mai des.
https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/
Asa cum poti vedea, nu sunt adaugate carti noi in Biblie. Nu stiu daca ai avut ocazia sa te uiti la cuprinsul unei Biblii Ortodoxe, dar vei vedea acolo si carti apocrife, scrise mai tarziu de secolul I, despre care multi considera ca nu sunt inspirate, deci nici de incredere.

Legat de „schimbarea Bibliei", trebuie sa intelegi un lucru, doar pentru ca Traducerea Lumii Noi nu concorda cu Biblia Ortodoxa, nu inseamna ca e eronata. Dimpotriva, la baza traducerii folosite de Martorii lui Iehova, facandu-se o selectie atenta, s-a ajuns sa se afle cele mai vechi si mai considerate de incredere manuscrise antice ale Bibliei. Nu acelasi acelasi lucru se poate spune despre alte traduceri ale Bibliei, astfel ca in Traducerea Lumii Noi anumite versete nu apar, ci doar cu litere mici, sau la subsol, si precizeaza ca in anumite manuscrise mai vechi nu exista.
In rest, de la eruditi, Traducerea Lumii Noi a primit multe aprecieri pentru limbajul modern, usor de inteles.
Stii, la finalul acestei traduceri se afla niste apendice, care clarifica conform Bibliei anumite subiecte, precum ce este sufletul, iadul, etc, invataturi pe care le promovam cu drag, insa pentru care multi oameni, in special membrii ai clerului ne urasc. Asta e motivul pentru care auzi atat de multe lucruri negative despre noi, insa te asigur ca informatia nu este prezentat in mod obiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secta cu duh diavolesc, fara nimic sfant, iconoclasta si care isi lasa proprii membri sa moara, daca au nevoie de transfuzii de sange. Chiar pe proprii copii ii lasa sa moara refuzandu-le ajutor medical de specialitate.
http://stirileprotv.ro/......rilor.html

Secta iehovista a fost interzisa de curand in Rusia, asa cum ar trebui sa fie si la noi interzisa, daca n-am fi o colonie a americanilor, de unde provine aceasta secta a masonului Russell, cu sediul in Brooklyn.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Martorii lui Iehova au o traducere proprie, necanonică a Bibliei.
Întemeietorul acestei grupări ( nu poate fi numită Biserică ) a făcut multe prorociri pentru anul 1918, despre împărăția de o mie de ani al lui Hristos, despre pogorârea Sa în chip nevăzut şi altele.
Niciuna din aceste prorociri nu s-au împlinit.
Ei nu cinstesc Sfânta Treime, considerandu-l pe Hristos ca o creație a Tatălui. Mai trebuie să spun cine a schimbat Scripturile?