| sappy a întrebat:

Ce parere aveti despre noua lege funerara, cum preferati? Eu unul imi doresc incinerare, fara preot si slujba religioasa! http://stirileprotv.ro/......preot.html

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bine! Era şi cazul.

Incinerarea, fără brizbrizuri religioase - fără popi, parastase, sicrie, pietre funerare, cruci, pomeni, vizite, conform tradiţiei creştine, cel puţin anuale, etc., care îi storc de bani pe rudele rămase şi le răscolesc durerea la nesfârşit - mi se pare o variantă cea mai ok.

Plus, nu e doar economică, e şi mai ecologică, iar dacă se vrea, poate fi şi romantică pe undeva: îţi iei zborul, te uneşti cu natura, iar cei dragi îţi pot simţi prezenţa oriunde s-ar afla şi să se elibereze, dându-ţi drumul. Oferă morţii o perspectivă ceva mai optimistă, poetică şi nu îi leagă pe cei dragi de un loc anume, pe care se simt obligaţi/datori să-l viziteze, fie că au posibilităţi, fie că nu (mă uit la bunica mea, care anual face eforturi supraumane, pentru a ajunge într-un sat uitat de lume, ca să-i viziteze pe cei pe care i-a înmormântat şi dă vreo 2-3 pensii pe transport, îngrijitori de morminte, pomeni şi popi; mi-e milă şi n-aş vrea să pun pe nimeni în această poziţie, căci mie nu îmi va mai păsa, dar alţii vor suferi; aş prefera să-i scutesc de toate aceste griji suplimentare şi inutile, mai ales că nici nu sunt o persoană religioasă şi chiar nu văd vreun rost tuturor acestor tradiţii bizare şi costisitoare). Pentru mine, cu cât mai simplu, cu atât mai bine.

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragi mei, nu conteaza CUM esti imormantat ci CUM ai trait. Pentru mine este valabila orice metoda hotarasc cei de dupa mine, TOT acolo voi ajunge unde imi este locul. P.S. Nu va faceti "griji", nu noi hotaram ci altii, "urmasii". Foarte important este CE URMEAZA "dupa", vreti nu vreti va fi si un "dupa".

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Mie imi e indiferent, singura conditie e sa fie cheltuiala cat mai mica, nu vreau ca asta sa fie o povara pentru urmasii mei
in loc de preot sau slujba religioasa as vrea doar cateva cuvinte sincere

| thegatekeeper a răspuns:

Mi se pare corect sa putem alege, desi sunt convins ca va dura foarte mult timp pana cand mai multe persoane vor fi deschise catre alte optiuni decat clasica inmormantare cu slujba religioasa. Personal, prefer sa nu mi se faca slujba religioasa, indiferent daca voi fi inmormantat sau incinerat (nu prea are importanta pentru mine).

| relian a răspuns:

Incinerarea este viitorul, avind in vedere tendinta de crestere a populatiei.La o populatie de miliarde vor fi si f multi decedati, deci nu avem cum imparti pamintul cu toti, asa ca cei morti for fi incinerati.Metoda asta este cea mai buna din toate pctle de vedere.Problema pentru care inca se mai tot amina este legatura dintre putere si biserica.aceasta din urma ajutind pe cei care conduc.Cu alte cuvinte mai exista mafia asta biserica putere inca, pina intr-o zi cind o sa apara un nebun si elibereaza oamenii din mascarada asta. Poate asta se si urmareste, insa chestia trebuie facut usor si fara sa stirneasca masele care si asa sint indobitocite de religie de biserica.Dar pas cu pas poate se va ajunge la privatizarea biserici si de aici urmatorul pas va fi incinerarea ca lege, iar biserica nu are decit sa o ia pe cocoasa si sa incerce sa evoluieze in alta directie.Bine nu ne facem noi griji pentru barbosi se vor descurca ei asa cum sau descurcat mai mereu atita timp cit exista prosti.

| milan9 a răspuns:

Sfanta Scriptura prezinta de fiecare data inhumarea ca fiind modalitatea de procedura cu trupul celui defunct. Niciodata incinerarea. sad

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Pe vremeea aceea erau alte obiceiuri. Ce crezi ca se intampla cu cei arsi in explozii sau care au fost aruncati in mare? Atata timp si daca tot in pamant ajung pana la urma si unii si altii, sunt de acord. Oricum nu conteaza ce se va intampla fiindca nu cred ca noi alegem asta. Ce conteaza ce se intampla, daca esti ars sau nu, daca ai slujbe religioase sau nu? Oricum trupul se va distruge si oricum vom invia in trupuri noi. Trebuie ales ceea ce e mai ieftin si discret, elegant.

| relian a răspuns (pentru milan9):

Eu veau sa mi se spuna povesti, adica sa mi se citeasca din sfinta scriptura romaneasca nu evreiasca, sint roman asa ca vreau pe Fat Frumos si Harap Alb.Tu nu ai decit sa mergi in israel daca doresti.Cartea aia de povesti este cartea lor, noi romanii nu avem nici o legatura cu evreii, deci nu vad despre ce proceduri vorbesti.Dar uitasem ca romanului ii place mai mult ce vede la straini decit cea avut sau are el.

| sublime89 a răspuns:

Eu vreau sa fiu ingropat, dar bineinteles fara preoti si slujbe, si nici pe mormant nu vreau niciun fel de simboluri religioase, cum ar fi crucea.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru sublime89):

Pai si daca un prieten iti pune o cruce, mica acolo, ce faci?

| sublime89 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

O sa ma trezesc din morti si o sa-i beau sangele. Voi crestinii oricum credeti in vampiri, asa ca merge.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru sublime89):

Error. Pentru noi crestinii vampirii nu inseamna nimic.

| sublime89 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Poate acum nu, ca ati mai prins si voi ceva de la oamenii rationali.

| Liviu a răspuns:

Inmormantat fara PREOT, daca se poate inmormantat cu tot cu preot, ca nu ma supar happy Fie vorba intre noi si lasand gluma deoparte.Prefer sa fiu bagat in pamant, si atat. Fara vreun cuvant de religie. Ceea ce vreau sa aud cand voi muri va fi "A fost un ateu convins " Nu cumva sa fie 'dumnezeul sa il ierte ca ma voi rasuci in mormant precum un ventilator happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu vreau sa fiu legat de o pluta, aruncat pe cursul Dambovitei si incinerat cu sageti cu foc trase cu arcu de pe un pod.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu cred sa procedeze asa copii tai. Va trebui sa suni un prieten.

| Alcyon a răspuns:

Si inainte daca erai incinerat, nu ti se facea slujba religioasa. Deci care-i faza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De parca ar mai conta.la judecata,locuinta mortilor va da afara pe mortii ei, marea, va da afara, mortii ei, si cei incinerati. vesnic fi-vor disparuti nemaiavand trup.

| pet555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Nu inteleg ce au unii preoti cu incinerarea. Pana la urma, vor invia si cei arsi in explozii, si cei inecati. Locuinta mortilor va da afara pe mortii ei, si marea pe mortii care vor fi in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-ar plăcea să fiu înmormântat, chiar dacă nu-s un tip religios dar ar fi frumos, şi-mi doresc să fiu înmormântat la umbra unei salcii pletoase având în jurul meu natura şi cântul păsărelelor şi poate şi un râu care să curgă lin la vale.
Am o dorinţă asemănătoare lui Eminescu conturată din poezia "Mai am un singur dor".

| BlackSulphur a răspuns:

"Romanii vor avea dreptul sa aleaga daca vor sa fie inmormantati cu preot sau... fara."

Mi se pare normal sa am liberatea totala de a face absolut orice cu cadavrul meu (dupa moarte), adica pot cere sa fie incinerat, ingropat in gradina lu' bunicu', aruncat de pe vf. Omu intr-un inel de baschet, dedesubt fiind o groapa cu carbuni... Orice!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru BlackSulphur):

Poate ti se implineste.

Zice ca mosu si nepotu beau un vin ca lumea pe prispa casei. Si spune mosu "nepoate, cand oi muri eu, sa torni la mormantul meu un litru de vin, dar sa fie din asta."
"-Iti torn, mosule, iti torn si doi. Da' pot sa-i trec mai intai prin rinichi?"

Asa ca ai oarece sanse sa ti se implineasca, daca iti educi cum trebuie copilasul.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Era acelaşi lucru şi înaintea respectivei legi, nu face altceva decât să redea într-o formă mai precisă dinamica vieţii juridice, bunăoară orice cetăţean şi înainte de lege putea lăsa un testament în care să prevadă printre altele şi felul funerariilor şi trebuiau respectate. E bună oricum, personal incinerat deşi nici donarea de organe înainte nu e exclusă, insă asta ar trebui mai mult să se facă cât eşti tânar în eventualitatea în care intervine un accident şi eşti ţinut in viaţă strict artificial fără vreo şansă de revenire, să aibă posibilitatea prelevării de organe, singura problemă aici e sistemul nostru, că n-aş vrea ca un organ al meu să ajungă la unul care a dat mai mult în loc de unul care era pe listă înainte sau ar avea mai multa nevoie de el, astfel nu m-aş grăbi să donez organe până nu sunt sigur că nivelul corupţiei nu e unul scăzut.

| HowdidIgethere a răspuns:

Este o lege inutila. Oricum se putea renunta la slujba si fara legea asta.

Mai bine desfiintau taxele de la cimitir, ca au ajuns ca niste chirii si mortul nu prea mai relizeaza venituri.

| pet555 a răspuns:

Mi se pare normal.Cu sau fara slujbe religioase, omul va ajunge unde a ales in timpul vietii. E normal ca omul sa aleaga cum sa fie inmormantat. Mie, cea mai buna metoda mi se pare incinerarea urmata de inmormantare. E mai "elegant" si mai ieftin.

| DeusCorrupti a răspuns:

Donare de organe(daca e cazul) apoi incinerare.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Si daca mori la 88, ce organe mai donezi?