| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Noul Testament si de intamplarile, principiile si invataturile din el? L-ati citit? Ce impresie v-a lasat?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este foarte util daca este aplicat ceea ce e scris. Poate ajuta o persoana sa fie mai fericita si implinita.Matei5:3

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evangheliile canonice fost alese doar 4 din 30, nu se stie de cine au fost scrise, avem peste 5000 de copii in greaca fara sa reusim sa gasim doua identice, dar trebuie sa credem ca sunt de inspiratie divina.
„Ele nu pretind că ar fi fost scrise de martori la viața lui Isus, iar istoricii au recunoscut de mult că ele au fost produse de creștini din a doua sau a treia generație, trăind în alte țări decât Isus (și Iuda), vorbind o limbă diferită (greacă în loc de aramaică), trăind în circumstanțe diferite și adresându-se unui public diferit."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelie

| flavius1994 a răspuns:

Am citit toata Biblia! Nu cred ca este carte mai buna ca ea...