| dobratitus a întrebat:

Ce parere aveti despre o a doua casnicie, se poate numi preacurvie sau nu?

Răspuns Câştigător
| Maomau a răspuns:

Poi la nesfanta biserica nu este niciodata Dumnezeu ca sa te uneasca El, acolo sunt doar slujitorii pe care chiar Isus i-a acuzat ca lucreaza cu Mamona!
Am zis nesfanta pentru ca SFANT este doar acel Templu al lui Dumnezeu de care insusi Isus spune ca este chiar... CORPUL omului!
Ia vezi 1 Corinteni 3.16

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Singurul motiv de divort si apoi drept pentru a te recasatori e daca partenerul comite adulter.Matei19:6-9,Romani7:2,3

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde, daca a murit unul din soti nu e pacat; daca a gasit pe altul mai destept sau mai frumos e pacat, e preacurvie - se lasa doar din pricina de desfranare.

| Maomau a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De cand iubirea adevarata a unui om matur cu experienta vietii inseamna desfranare, si viata pierduta langa un bou cu aspect uman este o virtute?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

S-au ales : ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta!

| Maomau a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Poi si eu sunt de acord cu ideea asta, dar dupa cate stiu eu Dumnezeu nu a unit inca pe nimeni, asa ca tema ramane fara subiect, si vedem ca toate legaturile de casatorie sunt si au fost facute direct pe baza hotararilor celor doi tineri, deci sunt "uniuni" umane si nu Dumnezeiesti!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

La sfanta biserica nu la sfat

| dobratitus explică (pentru Maomau):

Foarte corect ce spui,ideea e urmatoarea,daca eu am gresit in prima casnicie,apoi am incercat din toata inima sa repar totul dar nu am mai putut,sotia a divortat ( cand D-zeu spune,Iarta),deci nu mi-am parasit sotia pentru alta,am avut doar o aventura iar ea nu a putut sa ierte, acum ce pot sa fac? daca ma recasatoresc, am pacat, dar nici singuratatea nu e prea placuta, habar nu am cum ar trebui sa procedez

| Maomau a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Poi la nesfanta biserica nu este niciodata Dumnezeu ca sa te uneasca El, acolo sunt doar slujitorii pe care chiar Isus i-a acuzat ca lucreaza cu Mamona!
Am zis nesfanta pentru ca SFANT este doar acel Templu al lui Dumnezeu de care insusi Isus spune ca este chiar... CORPUL omului!
Ia vezi 1 Corinteni 3.16

| M25M a răspuns:

Nu e preacurvie, nu este pacat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

La mentalitatea divina, si prima casatorie este preacurvie, caci tu trebuie sa te pastrezi pentru Dumnezeu, sau Iisus Hristos, numai cu divinul se poate face casnicie.

| WR104 a răspuns:

Nu, este ceva mult mai rau.

| Jardelin a răspuns:

Nu, nu este preacurvie. Biserica ortodoxa de care eu apartin, permite cea de a doua casatorie in urmatoarele 4 situatii:

1. Daca partenerul a decedat.
2. Daca partenerul a comis adulter (in acest caz este acceptat divortul sotilor.)
3. Daca partenerul s-a calugarit (si in acest caz este acceptat divortul sotilor.)
4. Daca partenerul s-a convertit la o alta credinta (si in acest caz este acceptat divortul sotilor.)

In orice alta situatie nu este acceptat divortul si implicit cea de a doua casatorie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Depinde de circumstanţe.
În faţa lui Dumnezeu căsătoria este o legătură pe viaţă. Dar există două lucruri care pot disface o căsătorie.
1. Relaţii sexuale in afara căsătoriei (Matei 19:9).
2. Moartea. cineva a cărui partener a decedat are tot dreptul să se căsătorească din nou, dacă doreşte acest lucru(Romani 7:2).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este preacurvie, indiferent ce spun unii sau altii.

| CannbalCorpse a răspuns:

Cum să fie precurvire, dacă vrei să ai o căsnicie noua, dacă ar fi după aberaţia care ai tastato tu acolo, jumatate din populaţia lumii ar fi singura

| Maomau a răspuns:

Depinde de cate relatii sexuale a avut aceasta sotie inainte!
Daca a avut multe, atunci este preacurvie, si pentru asta se recomanda sa te convertesti la pocaiti, ca la ei toate preacurvele devin sfiinte pentru simplul fapt ca ele cred ca Isus este Dumnzeu

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns:

Nu.

| ManStrong a răspuns:

De ce sa se numeasca preacurvie, daca este facuta conform scripturilor.

| Katoteshika a răspuns:

Nu, nu este pacat atunci cand de casatoresti a 2-a oara daca v-ati despartit din cauza de infidelitate sau a murit un membru...

| phantomitza a răspuns:

E ingaduita de biserica Ortodoxa tocmai din cauza ca omul sa nu preacurveasca cu unu sau cu altu sau cu una sau cu alta.

| alexmzr a răspuns:

Se poate numi preacurvie pentru ca Dumnezeu a spus''Ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta''

| Shama a răspuns:

Depinde... daca ai divortat de prima sotie din motive biblice(adica ea te-a inselat), poti sa te recasatoresti.Nu este "preacurvie".