| Cliar a întrebat:

Ce parere aveti despre Pariul lui Pascal? Mie mi se pare ca are unele goluri si lipsuri masive.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In momomentul in care crezi intr-o fantasmagorie de teama sa nu o patesti
ti-ai pierdut orice autoritate intelectuala.
Gândirea trebuie sa fie produsul unor corelatii pur logice, iar nu rezultatul subiectivismului.

Pariul lui Pascal nu face decat sa apoteozeze o „gandire deziderativa".

| costis a răspuns:

Noi avem mai mari...

NOname
| NOname a răspuns:

O imbecilitate cu priză la creduli şi fricoşi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este logic. Desigur sunt si "savanti" care n-au produs nimic in viata lor care il contesta.

| drutzix a răspuns (pentru Salontanul):

Pariul lui Pascal e logic? Ce-ai baut nene?

| Salontanul a răspuns (pentru drutzix):

Tu ce ai tras pe nas? Nu poti sa te exprimi decent? Sau ai probleme cu capul? Eu vorbeam de asta:
http://www.descopera.org/pariul-lui-pascal/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.descopera.org/pariul-lui-pascal/ Eu de asta vorbeam. De fapt de pariul lui Pascal era intrebarea de mai sus. Sau e greu de citit?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru mine a fost clar din prima. Pentru altii nu-i clar.

| RAY a răspuns:

Daca nu crezi in alba ca zapada si poate te vei vedea cu ea dupa moarte sa stii ca ea te va manca de viu asa ca de acuma poti incepe sai aduci mere sa nu se supere pe tine, daca sunt mere cu otrava te arde de viu sa stii, un pariu irational, daca de frica crezi in zeii aia nu-i credinta e frica

| sublime89 a răspuns:

Mie mi se pare ca i se acorda mult prea multa importanta acestui asa zis pariu prostesc. Crestinii il tot scot in fata pentru ca nu sunt in stare sa vina cu ceva mai bun. Niciodata n-au fost in stare sa vina cu ceva care chiar are logica, sa nu mai zic cu ceva care se bazeaza pe vreo dovada de orice fel.

| suffarstar a răspuns:

De acord cu Inferno. Dar nu ai ce sa ii ceri din moment ce oamenii de stiinta sunt si acum plini de prejudecati si de erori logice. Pentru perioada sa, a fost mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

"Pentru perioada sa, a fost mare"... acel pariu tot timpul a fost idiot si eronat (cel putin pentru cei care aveau mai mult de un neuron).

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refer la acel pariu, ci la contributiile sale din domeniile matematicii si fizicii. Evident, a fost subiectiv. Am auzit si gogomanii mai mari. Cica daca exista cineva fata de care nu ne putem imagina ceva mai mare, acel lucru exista. Asta e chiar obraznica. :))

www.youtube.com/watch?v=35bpo9QuB0E

Si o recomandare: despre-biblie.ro/2009/05/

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

"ci la contributiile sale"... vezi ca se intelege "contributiile pariului". La fel si in postarea de mai sus, s-a inteles ca ai vorbit despre pariu nu despre Pascal. Presupun ca si acum, la Pascal te-ai referit. Nu de alta dar nu vad ce contributie ar fi avut pariul in matematica si fizica big grin.

| Mariaavrmaiancu a răspuns:

Ce legatura are Paracelsus cu pariul lui Pascal? Tu ai citit ce este pariul lui Pascal sau te-ai legat de omul ala ca-ti place sa te legi de cineva?

| Mariaavrmaiancu a răspuns:

Asa este! Era clar pentru toata lumea numai pentru tine nu si cred ca este al treile cont al tau. Pentru asta te-am raportat adminilor si pentru modul jignitor in care te exprimi si care-ti dovedeste lipsa totala de educatie.

| Mariaavrmaiancu a răspuns:

Nu are goluri si este perfect adevarat atata timp cat nu putem dovedi ca lumea a fost creata altfel: http://www.descopera.org/pariul-lui-pascal/

| Inferno a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Troll? Posibil.
Citeste linkul pe care l-ai postat, acolo scrie negru pe alb ca Pariul lui Pascal e o porcarie lipsita de sens.
Va place sa va loviti singuri cu ciocanul peste degete?

Avea sens daca postai un link ce-ti corobora afirmatiile, nu unul care te contrazice.

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Inferno):

Eu am prezentat linkul pentru a vedea care este pariul nu pentru comentariile ulterioare. Iar parerea mea este asta: cred ca este adevarat. De ce va incapatanati sa contraziceti parerile altora. Parerea mea este una. A voastra alta. Asta nu inseamna ca nesimtitii trebuie sa-i jigneasca pe altii. Fiecare are dreptul la o parere. Asta este democratia spre care tindem. Daca doar parerea lui ii buna si ceilalti sunt dobitoci, asta este comunism, nesimtire si dovada de slaba educatie si la tineri este foarte ciudat!

| Darkmagic a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Mavrmaiancule vezi ca link-ul tau "pacatuieste" printr-o masiva doza de ateism.
Chestia aia se cheama; "Coltul scepticului, Demistificari". happy
"Demistificari"...pana aici:
"Un exemplu raspandit al unui punct de vedere ateist asupra vietii dupa moarte este credinta budista in reincarnare. Probabilistic vorbind, acesta e pariul cu cele mai mari sanse de castig, deoarece te lasa sa joci iar, si iar, si iar, si iar… la infinit."

Ateul care a scris articolul nu avea habar ca nici in budism, nici in hinduism lucrurile NU merg "la infinit", ciclul de reincarnari fiind oprit la moksha /hinduism, nirvana /budism.
A pus-o si el ca sa-i iasa "probabilistic". laughing

M-am oprit din citit, singurul lucru intr-adevar important din "articol" e paragraful;
"Pariul lui Pascal. In el se incruciseaza cateva curente importante de gandire: justificare teismului, teoria probabilitatii si teoria deciziilor, folosite aproape pentru prima oara in istorie, voluntariatul (ideea ca credinta tine de liberul arbitru)."
Restul e vax.
Pascal a fost si ramane un ganditor, chiar daca "pariul" sau este invalid, Einstein a fost si ramane un ganditor, chiar daca a gresit teoria relativitatii, Aristotel idem, chiar daca a gresit si el cu "pana si metalul", etc.