| EmmaLoLy a întrebat:

Ce parere aveti despre PENTICOSTALI? plz repede funda + vot

Răspuns Câştigător
| ClausBBC a răspuns:

Stii dc nu mai ai liniste? nu stii. Dumnezeu te iubeste.si de aia nu mai ai liniste.ca vrea sa se descopere in inima ta.si a fiecaruia care nu il cunoaste. daca nu ai liniste cel mai bine ii sa te rogi la Dumnezeu.asa cum stii.si o sa vezi ca nu o sa-ti para rau cand il Vei descoperi.

25 răspunsuri:
| DejaVuDoc a răspuns:

Nu sunt foarte sigur, tot ce stiu este ca am avut acest coleg in clasa, care din cate am inteles era penticostal, si ei nu se inchin la icoane, chestii din astea, stii tu, cu, chipurile cioplite, si tin foarte mult la post, dar sunt 90% sigur, scuze...

| davidtm a răspuns:

Salut bunica e penticostala.e doar o religie care nu isi fac cruce care nu pup icoanele.am fost si eu in biserica de penticostali.si am vazut ca cantau.predicau.si atat nimic iesit din comun.

| tavadaresti a răspuns:

Ca inca sunt departe de Hristos.

| RAY a răspuns:

In primul rand fiecare individ face ce vrea cu viata lui deci nu judec pe nimeni, ce sa spun sunt crestini, ca ateu pentru mine toti sunt la fel

pareri pozitive

isi boteaza copii la majorat
se baseaza mai mult pe biblie
nu au sarbatori, sfiinti, icoane, sarbatoresc doar ce scrie in biblie, desi o cam respecta
cantarile frumoase
pareri negative

indoctrinare copiilor de mici
parerea negativa care au despre alte religii facandui pacatosi
ei de multe ori pronunta ca nu sunt din lume desi se folosesc de tehnologie
sunt prea fanatici religiosi
interpreteaza biblia cum au chef
nici ei nu au inteles mesajul lui isus din pacate asa cum nu il intelege nici una din cele 3500 de religii crestine
iar daca placi din cultul lor te fac pacatos
ca ateu prefer ortodocsi daca ar fi sa aleg intre ei si ortodocsi, inca nici un ortodocs nu ma amenitat cu iadul, nimeni nu mi-a zis ca sunt pacatos, nu m-a oprit pe strada, sunt mai libertini

| RAY a răspuns:

Inca un lucru, rugaciune tatal nostru o rostesc cum au chef ei, se roaga in asa zisele imbii deci nici macar isus nu facea asa ceva, spun ca au clarviziuni, ca vad in viitor lucru care nu e prea crestin, predicile sunt o bataie de joc la adresa bibliei

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ca sunt oameni care incearca din toate puterile sa isi asculte Tatal, sa nu il dezamageasca.

| milan9 a răspuns:

Prin repetate rupturi față de Biserica apostolică (mai întâi prin catolici în 1054, apoi prin protestantism -1520 și apariția grupărilor neoprotestante – târziu, în sec. 19), dincolo de încercarea de a duce o viață cât mai morală, formațiunea penticostală nu a păstrat chiar unele din învăţăturile de bază ale Bisericii nou-testamentare: preoţia și rolul autentic al preotului în realizarea celor şapte sfinte taine în Biserică, rol confirmat de Mântuitorul Hristos și de Apostoli în repetate rânduri, transmiterea harului iertării prin preot în Biserică, Predania ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

Esti tu aproape! Argumenteaza.

| RAY a răspuns (pentru u2irish):

Da

| rocco09 a răspuns:

Sunt oameni cu 2 maini 2 picioare, capul pe umeri si cam atat!

| reihiuke a răspuns:

Din ce punct de vedere?

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

rolling on the floor))) Raspunsul anului! rolling on the floor)

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu am nimic cu nimeni atat timp cat nu ma streseaza la cap sa fac parte din religia lor, in rest fiecare e liber sa faca ce doreste si sa isi traiasca viata dupa bunul lui plachappy
O frumoasa zi sa aihappy

| raresbarbier a răspuns:

Daca esti alta religie nu e bine sa mergi la PENTICOSTALI pentru ca dupa aceia nu mai ai liniste.

| OOOLEOOO a răspuns:

Putini prea stricti privind libertatea tinerilor/adolesenti, lucru care duce acestor tineri ''probleme'' de socializare/comunicare in grupuri mari de persoane, astfel ajung sa nu aiba incredere in ei, sa fie timizi, fricosi si deseori retrasi in societate (Cosmarul fiecarui adolesent).
In cazul adultilor respecta foarte bine regulile crestine, sunt politicosi si simpatici niciodata nu am dat inapoi cand eram chemat la ei ^^.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,nu am nicio parere, fiecare este liber sa creada sa faca ce vrea!

| EmaS a răspuns (pentru reihiuke):

Iti place? Ce usor se arunca cu noroi in altii! Este mai greu sa iubesti si sa ingadui pe toti oamenii.

| Alphawolf a răspuns:

Penticostalii sunt aia bine scoliti, vorbesc in limbi, in multe limbi...deodata. Ei uimesc si sperie in acelasi timp.

| EmmaLoLy explică (pentru ClausBBC):

Ce religie esti?

| ClausBBC a răspuns (pentru EmmaLoLy):

Penticostal

| ClausBBC a răspuns (pentru tavadaresti):

Adica pocaitii sunt departe de Hristos? ..esti ceva copil mic care nu stie ce vorbeste sau ce fel de om esti?

| tavadaresti a răspuns (pentru ClausBBC):

Simpu compara cu Biblia, Care din cele 10 porunci sunt calcate la penticostali?
"Adica pocaitii sunt departe de Hristos?"+>tu dupa acest curent te ei ca daca sunt "pocaiti" este dupa Voia Domnului, cerceteaza odata si mai vedem cine e copil.
Adu argument biblic la orce afirmatie pe care o faci in folosul tau ca fiecare sa putem studia acest argument.

| ClausBBC a răspuns (pentru tavadaresti):

Iti dau 2 argumente despre pocaiti.
1.In Bilblie spune ca trebuie sa ne pocaim caci Imparatia Cerurilor este aproape.
2."Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca"
Ca sa te pocaiesti trebuie sa fi un trup cu Mantuitorul nostru..adica sa fi aproape de El. Sa il ai totdeauna in inima ta. Mie nu mi se pare ca daca ai aceste lucruri esti departe de Hristos.
PS: Iarta-ma ca te-am facut copil mic.
Domnul sa ne dea intelepciune. In special mie..si apoi celorlalti

| tavadaresti a răspuns (pentru ClausBBC):

"Ca sa te pocaiesti trebuie sa fi un trup cu Mantuitorul nostru..adica sa fi aproape de El. Sa il ai totdeauna in inima ta. Mie nu mi se pare ca daca ai aceste lucruri esti departe de Hristos."

Domnu Iisus a biruit tot ce duce spre pacat, si a implinit Voia Tatalui si tot odata a prezentat pe Tatal tuturor=> inclusiv cele 10 Porunci fiind gasit fara vina.
Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. (Ioan.14:15)

referitor la,, departe de Hristos"

Ma referam la doctrina Biserici Penticostale nu e suficient fondata pe Biblie(Cuvantul Lui Dumnezeu)