| Asiral23 a întrebat:

Ce parere aveti despre penticostali,, pocaiti"? A-ti fost la biserica la ei? Cum e?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Depinde de biserica... eu una am gasit o biserica penticostala la care merg de placere, nu situ ce distractie viseaza d-soara de mai jos cine stie pe unde a nimerit, dar unde merg eu se simte Prezenta lui Dumnezeu iar in adunare nu poti sta indiferent.din fiecare predica am cate ceva de invatat si simt ca Dumnezeu imi vorbeste prin pastorul respectiv. De fiecare data gasesc raspuns la intrebarile mele prin predicile lui. Iar la rugaciuni pur si simplu te trezesti cu lacrimi pe obraz... iar @ZeulDionysos eu zic sa ai grija ceea ce arati ca nu tot ce zboara se mananca! Nu cred ca ai vazut tu asa ceva in biserica penticostala in Ro! Du-te vezi cum e si apoi da clipurile alea jalnice.

http://www.youtube.com/watch?v=3yXoLnXZeqg&feature=related

Daca vrei sa stii cum sa il gasesti pe Dumnezeu asculta asta:
http://www.youtube.com/watch?v=sGy4gtHZM6Q&feature=related

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este o atmosfera cereasca. Daca iti deschizi inima si asculti predicile si cantarile insufletite de Duhul Sfant, simti ca esti in rai.

| Raniia a răspuns (pentru EmaS):

Eu tac si Dumnezeu vorbeste si prin această părtăsie primesc învătătură, călăuzire si putere să cunosc si să împlinesc voia Lui.

| Ade991 a răspuns (pentru EmaS):

Asa este!

| Tania a răspuns:

Eu am fost la penticostali pentru ca au acolo un loc unde se joaca,cei de varsta mea. Jucam pimpong, carti, uneori au caraoche.
Si nu vb nimeni de religie.La predici si restul nu am fost.
Inauntru nu e cine stie ce, este doar o camera cu o cruce.
Atmosfera sobra ca la noi nu este.Cumva te simti asa mai in largul tau ca esti intr-o camera obisnuita.
Nu ma bate sub nici o forma gadul sa ma pocaiesc, dar este distractie pe la ei.

| Allrc24 a răspuns (pentru Tania):

La biserica mergi sa te intalnesti cu Dumnezeu, sa asculti slujba, sa fii unul dintre madularele vii le bisericii nu sa joci ping pong si sa asculti muzica.aia de fapt nici nu e biserica e o camera cu o cruce... credinta ortodoxa este cea adevarata.

| CatalinPavel a răspuns (pentru Tania):

Nu stiu de ce majoritatea când aud,, pocăiții ei semnifica o religie, dar nu acesta e semnificația lui, eu am înțeles din scripturi ca a te pocai înseamnă lepădare de faptele rele și a te caii și a te întoarce la Dumnezeu spre a fi iertat și spre a te ajuta sa nu nai le faci, deci pocai înseamnă a lăsa faptele rele și a face ce este bine, asta e adevărată pocăință, restul sunt doar nume

| 이벨 a răspuns:

Cele mai bune prietene ale mele sunt pocaite, deci pot sa spun ca pocaitii sunt cei mai tari. La ei in biserica se canta muzica mai "vesela", nu ca la noi. Predicile sunt minunate. Am fost de mai multe ori si pot sa spun ca am si plans la astfel de predicii. Ai o stare de bine cand intri in bisericile lor.
Eu ma gandesc serios sa ma pocaiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 이벨):

Unde ti botezu sa vad si eu shou live

| lorena_4201 a răspuns (pentru anonim_4396):

Show?

| EmmaLoLy a răspuns (pentru 이벨):

Ai mare dreptate. si eu sunt penticostal
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa faca sa lumineze fata Lui peste tine si familia ta. Amin! GBU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o parere si buna si rea sunt uni ce sunt niste ipocriti sunt uni care chiar cred si incarca sa fie buni (daca religia scoate dracii din oamenii atunci sa o respectam in scimb cand baga draci in oamenii trebuie stearsa de fata pamantului ) / acum cu vizitatu la biserica am fost si la ortodoxi cand eram mic si la pocaiti ca nu aveam ce face sambata/duminica vara aveau tabere pocaiti si mergeam / mai merg cu mama cand pot find pocaita imi plac cantecele sa stii ca predicile lor sunt sincere se critica la maxim asta e un lucru bun in rest sunt oamenii ca noi toti / eu cunosc un om atat de bun dar nu-i crestin e ateu mereu imi aminteste ca viata e scurta

| DraGfirE a răspuns:

Iti sugerez ca daca vrei sa mergi la ei du-te dar la oras nu la sat ca la sat nu prea e fain la ei dar la oras e ok(eu am fost la ei ca trebuia sa merg dar am fost de 2-3 ori si de atunci numai merg)

| Ade991 a răspuns:

Pendicostali "Pocaiti "? Pendicostali e una si pocaiti e alta! Pendicostali e numele "religii" si pocait inseamna sa te lebezi de pacat. Adica cand reunti la un pacat inseamna ca te ai pocait de pacatul ala. Ii foarte frumos la ei la biserica, se simte prezenta lui Dumnezeu tot timpul cand esti in biserica lor, predici din care poti invata ceva, cantari adevarate care te fac pur si simplu sa te gandesti cata dreptate este in ele si sa te simti un pacatos! Poezii care trezesc oamenii la realitate si ii intorc la Dumnezeu! Iti recomand sa mergi chiar te as ruga sa mergi sa vezi cum e! Poate nu o sa iti placa cand se roaga ca se roaga cu voce tare si plang. dar si Isus cand a fost rastignit pe cruce a strigat la Tatal Sau! si plang pentru ca Dumnezeu e in aceea biserica si sunt cercetati de Duhul Sfant! Multi spun ca pendicostalii sunt "nebuni" ca se rog cu voce tare si vorbesc in limbi sau prorocesc! Doar cei ce nu cunosc lucruile astea pot spune asa ceva! Du-te la ei la biserica vezi cum e si daca iti place mai du-te happy! G.B.Y! happy

| Esperança a răspuns (pentru Ade991):

Ai mare dreptate in ceea ce zici,dar cine nu cunoaste nu stie si vorbeste din ce a auzit de la unul si de la altul. Ma bucur ca ai simtit Prezenta lui Dumnezeu. Nici eu nu sunt penticostala momentan, dar am de gand sa trec la ei deoarece am gasit o biserica vie in care Dumnezeu lucreaza, se fac vindecari etc. si te simti minunat! Fii binecuvantata!

| Smile_Innocent_1994 a răspuns:

Da,eu am fost. si e foarte frumos. o.O nici nu imi imaginam sa fie asa. au niste cantece care pe bune te fac sa plangi cu lacrimi. straight face sunt foarte frumoase. siii au tot felul de instrumente muzicale si asa. dar spre deoseobire de biserica la care merg eu... ei nu au icoane cu Dumnezeu si nu este popa.Dar e cu mult mai frumos de cat la biserica de ortodoxi.