| aledana16 a întrebat:

Ce parere aveti despre pocaiti?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toti trebuie la un moment dat sa ne pocaim, chiar si un preot ortodox isi indeamna enoriasii sa se pocaiasca. Daca te iei dupa dex atunci trebuie sa te duci la Academie si sa-i intrebi pe respectivi ce au vrut sa scrie acolo.

| danut a răspuns:

M-am referit la crestini in speta, nu la persoane, cum spuneai tu ca esti, cu mare handicap mintal. Nu-mi permit sa-ti spun inapoiat mintal caci te-as alinta.

| Narcis2007 a răspuns:

Daca nu intervin convingerile religioase, sunt oameni de treaba in general

| RAY a răspuns:

Se dau prea sfinti,iar daca le privesti cu atentie sunt ca restul uni mult mai falsi ca alti,urasc cand ma intreaba despre viata persoana unde lucri, ce si cum, daca te duci la biserica daca mergi la catolici acolo e diavolu sau la ortodocsi, deci doar ei sunt sfinti restul sunt diavoli indiferent daca cred in dumnezeu sau nu, se cred perfecti, fara de pacate, superiori etc faza ca vb in limbii total aiurea, vor si ei cotizatia de 10%, dar eu cu versuri din biblie le pot contraargumenta cica la ei credinta = religia lor

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

| Felys a răspuns:

Niste habotnici

| AirănMeidăn a răspuns:

Exagerat de exagerati
au niste idei fixe pe care nu stiu de unde le-au scos, cert e ca sunt ridicole si lipsite de sens

| Cyrano a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Daca nu vrei sa te faci asemenea lui Hristos macar nu-i huidui pe cei ce vor sa fie. Daca nu ai nici o limita si faci ce vrei vei ajunge fara lege si apoi vei savarsi orice pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Depinde ce sens al explicatiei folosesti. Daca te referi la pocait ca la cel care se caieste de pacat si renunta la el, o parere buna. Daca te referi la membrul unui cult sau al unei secte, atunci trebuie discutat pe caz.

| Cyrano a răspuns (pentru martzian):

Daca este pocait asa cum cere Dumnezeu, adio parerilor oamenilor! Chiar nu are importanata ce debiteaza oamenii!

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca o femeie isi pune batic in era infromatiei arata ca e mult in urma.

| Cyrano a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cu ce este in urma? Mai bine sa-si puna un batic dragut decat sa se poarte ca o curva! Barbatii in general adora femeile stricate dar nu vor ca sotia lor sa fie curva.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Cyrano):

Cu mintea. si mai bine decat curva sau batic e o femeie fara ambele probleme.

| Cyrano a răspuns:

Pocaitii in general sunt niste oameni foarte buni! Au o inima mare si sunt milosi. Nu au obiceiuri rele si cauta sa fie ca Isus.

| SorinaSuciu a răspuns:

Eu am sa ma refer la membrii cultului religios
in general am o parere cam proasta. singurul lucru pe care il apreciez la ei e pozitivismul si modul frumos ij care trateaza lucrurile (cel putin pana te inscrii in sectele lor laughing) ideea e ca o data intrat, greu mai iesi. ei trag de tine si cu dintii numai sa rsamai la ei.
nu imi place cand ne hartuiesc cu cartile, pliantele si revistele si nici nu mi se pare ca au o dogma prea credebila. au multe contraziceri si multe lucruri care mai mult te baga in ceata decat te ajuta laughing)

| Cyrano a răspuns (pentru SorinaSuciu):

Da exemple de contraziceri te rog! Ce nu este credibil in dogma lor? Spui niste lucruri pe care nu esti capabila sa le insotesti de argumente! Sunt doar prejudecatile tale!

| catanavip a răspuns:

La fel ca despre toata lumea. Nu conteaza ce religie esti sau ce nationalitate daca esti nesimtit te tratez ca pe un nesimtit daca esti ok tot respectul cuvenit.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Cand pui aceasta intrebare, mai intai trebuie sa stii ce inseamna sa fii pocait. Pocait inseamna un om care decide sa se lase de pacat, si sa urmeze Calea lui Dumnezeu incheind un legamant cu Domnul Isus primind iertarea de pacate si nastere din nou. Si ca sa iti raspund si la intrebarea respectiva.Da am o parere buna despre pocaitii cei autentici care traiesc doar dupa ce este scris in Biblie.