| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre preotii din ziua de azi?

68 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Majoritatea urmaresc un singur lucru: inavutirea. De la patriarhul Daniel si papa Francisc pana la ultimul preot din ultimul sat din Africa, toti vor asta. Rareori gasesti unul care sa ajute pe altii fara pretentii banesti.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Elvina):

Sunt si preoti buni dar mai putini din pacate.

| Elvina a răspuns (pentru Anonymous999):

Stiu. Asta am zis si eu spre finalul raspunsului meu.

| ElenaRomann a răspuns (pentru Anonymous999):

Cunosc zeci de preoti dar niciunul care sa-mi ceara bani pentru vreo pomenire, pentru maslu, pentru liturghie sau altceva. Foarte foarte rar gasesti asa ceva.
Eu nu vorbesc de cununie. Acolo exista niste taxe pe care si el este obligat sa le respecte.

| anonim_4396 explică (pentru Elvina):

Da elvino.pacatosi rau popii astia, si calugarii si calugaritele.toti dupa inavutire, bani, masini, vile.nu ca noi.vai mama noastra,muncim de rupem si dam la saraci, vizitam pe bolnavi, pe batrani prin aziluri, pe puscariasi prin puscarii, ezact cum ne-a indemnat mantuitorul Iisus Hristos.Doamnee oare cum de ii mai suporti pe ei care nu sant asa buni ca noi? slava tie sfanto, si mie ca tare mai santem sfinti.

| Elvina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fa misto, te rog.

| anonim_4396 explică (pentru Elvina):

ti se pare ca fac misto? mie mi se pare ca sant realist, si ca spun adevarul?

| Elvina a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa am avut impresia. Ca ai face misto.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu am nimic cu ei, multi dintre ei chiar cred ceea ce spun, dar din nefericire practica o "meserie" primitiva, inutila...cum a spus si Holiday, preotii vand iluzii

| milan9 a răspuns:

Culmea e ca tocmai protestantii care platesc intr-o luna cat un ortodox intr-o viata, tocmai ei sunt mai vocali si au de comentat fata de lumanarea nesemnificativa pe care o ofer eu la Liturghie spre exemplu... sad

| Holiday a răspuns:

Pentru ca toti, dar absolut toti vand iluzii, ori sunt niste profitori, ori, cei care chiar cred in poveste, au ceva probleme psihice.
Ideea e ca nu poti avea o parere buna despre cineva care iti spune ca Zana Maseluta exista, indiferent cat de cinstit sau bun la suflet ar fi, ceva probleme la mansarda sigur are, sau, asa cum am spus, doar profita de prostia oamenilor.
Oricat de frumos ar vorbi cineva, orice fapte bune ar face, in momentul in care vine cu povesti de genul celor religioase, evident trebuie sa fii circumspect in ceea ce priveste integritatea morala si/sau intelectuala a respectivului.

| sublime89 a răspuns:

Preotii din ziua de azi sunt chiar mai mari ticalosi decat cei din trecut, pentru ca spun aceeasi minciuna primitiva in niste vremuri moderne.

| Liviu a răspuns:

Vreau unul ca animal de companie, pot avea unu puppy dog eyes?

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Ce treaba are asta cu preotii?

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar cam trebui sa iti dai seama ce parere am, din ce am zis. laughing
Ce parere sa ai despre un preot care isi face vila din bani cu care ar trebui sa renoveze biserica? Ce parere sa ai despre un preot care jgneste, si blestema? CE parere sa ai despre un preot care umbla din casa in casa si arunca cu un busuioc de iti stropeste toti pereti si colac peste pupaza mai vrea si bani? TI-am zis ca vreau unu ca animal de companie laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Preotii de azi au si ei familie, sunt (in general mai inculti si mai materialisti-despre Credinta...ce sa mai zic?)
Sunt de proasta calitate, urmele comunismului caci preotul de la Episcop se impute!

| Jardelin a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai dreptate intr-un fel. In orice institutie, cei din virful ierarhiei influenteaza functionarea si caracterul general al institutiei. (De aceea este bine sa stim sa ne alegem conducatorii.)

Totusi sa nu generalizam. Sint si preoti devotati si credinciosi care isi fac meseria cum trebuie. Eu pe unde am umblat si citi preoti am cunoscut am ramas cu impresie destul de buna. Si eu mi-as dori sa se mai imbunatateasca unele lucruri, dar sa speram ca ele vor evolua spre mai bine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Marea lor majoritate sunt baieti destepti si au stiut sa se orienteze in viata.

| Alcyon a răspuns:

E o vorba: trebuie sa faci ce zice popa, nu ce face laughing Serios vorbind, cred ca sunt cazuri si cazuri. Adica nu e bine sa-i bagi pe toti in aceeasi oala.

| ElenaSA a răspuns:

Acum depinde si de preot; preotii sunt si ei oameni si, deci, au nevoie de cele lumesti-de bani pentru ei sau pentru biserica, pentru cei saraci, pentru sinistrati.

| Jardelin a răspuns:

Banii nu-s pentru Dumnezeu! El nu are nevoie de banii noștri. Banii sint pentru biserica, pentru acte sociale, pentru dascăl, si da, chiar pentru preot! Au salarii de mizerie si mulți dintre ei au familii si copii de crescut.

Eu dau cu plăcere bani la biserica pentru ca știu ca banii pe care ii dau sint folosiți cum trebuie. Uneori am impresia ca fac prea puțin pentru cei din jurul meu.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Jardelin):

Majoritatea banilor se duc in buzunarul lorlaughing saracii au niste salarii cat sa intretina 2 familii nu una.
Eu as prefera sa dau banii unui sarac sau cuiva bolnav.happy; stiu ca il ajut.

| Jardelin a răspuns (pentru Anonymous999):

Depinde de la caz la caz. Eu am discutat cu un preot din judetul Iasi dintr-o parohie saraca si imi spunea ca se duce acasa duminica cu 50-60 de lei! Asta inseamna vreo 300 lei pe luna. Mai adauga tu cite inmormintari, nunti si botezuri crezi ca ar avea si apoi estimeaza banii pe care ii cistiga acel preot in medie in acea luna.

Ok, hai sa luam si un preot dintr-o parohie oarecare, citi bani bani crezi cistiga lunar? 1000, 1500, 2000, 2500 lei? Crezi ca 2500 lei sint bani multi? Daca aduni toate cheltuielile dintr-o luna dintr-o familie ai sa vezi ca nu sint chiar asa multi! Eu ma uit la mine si vad citi bani cheltuiesc lunar si de multe ori imi pun intrebarea cum reusesc altii sa se descurce.

Deci, lucrurile nu sint ceea ce par! Avem tendinta sa vorbim urit despre preoti, cum ca ar fi avari dupa bani, ca ar avea limuzine, vile, ca ar fi curvari, betvi, etc, etc, etc., dar in realitate lucrurile nu stau chiar asa. Daca poti stai, de vorba cu mai multi preoti sa auzi realitatea chiar de la ei, si ai sa constati ca au o multime de probleme pe cap si ca niciodata nu le ajung banii pentru ce ar vrea sa faca.

Daca mai citesti stirile pe internet sau de prin ziare, niciodata nu ai sa gasesti meseria de preot pe lista mesriilor banoase din Romania. De ce oare? Pur si simplu pentru ca nu este banoasa! Mori de foame ca preot! Daca e asa de bine sa fii preot ortodox in Romania, pe citi din oamenii din jurul tau ai auzit spunind "Eu vreau sa ma fac preot! Pentru ca voi cistiga o multime de bani si imi voi cumpara repede o limuzina si o vila!"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Jardelin):

''Eu dau cu plăcere bani la biserica pentru ca știu ca banii pe care ii dau sint folosiți cum trebuie.''

In fata blocului am o biserica. Popa are 3 masini luate toate noi (Audi A6, Mercedes Clasa A si Noul Renault Clio 2014). Popa plateste oameni sa-i faca curat in casa si sa-i ude florile. Popa o duce divin (sunt zvonuri care afirma ca ar avea numeroase proprietati care constau in cladiri si terenuri) in timp ce pensionarii care dau bani la biserica isi iau din banii de medicamente. Puteti sa dati cu placere bani in continuare, poate va reusi sa-si ia si un SUV la anul.

| fllu07 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

SUV? Dar nu se mai merge pe jos. se zboara. sa nu iti fie mare mirarea cand a ateriza popicu pe bloc. face un heliport, ceva ceva...

| Anonymous999 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am vazut si cu range rover sau alte minunatii cu geamuri fumurii de zici ca e mafialaughing
Sunt preoti buni care merita respecthappy
Eu nu am criticat pe nimeni am vrut sa vad ce parere aveti despre ei, se pare ca, coruptia a juns si in biserici.

| Jardelin a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa o fi, nu te contrazic! Acel popa va da socotela in ceruri la Judecata! Daca vrei iti mai spun si eu vreo doua cazuri! Sint oameni si oameni, prietene. Si in tagma preotilor si a pastorilor, si a doctorilor, si a judecatorilor, si a profesorilor, si a politicienilor sint unii de cea mai joasa speta despre care cu greu poti sa spui ca iti este semen.

Totusi, sa nu cadem in pacatul generalizarii! Tu esti roman, da? Nu cred ca ai fi de acord ca din cauza unui alt roman care a facut o infractiune, in timp ce tu esti in vizita sa zicem la intimplare in Finlanda, sa fii considerat si tu la rindul tau un infractor de catre finlandezi. Tu stii ca esti total nivinovat, te-ai nimerit in Finlanda pentru ca te-ai dus sa vizitezi ceva, si iata ca din cauza unui alt roman care a facut ceva grav, esti si tu respins si desconsiderat. Nu ti-ar conveni, nu-i asa? Cam asta este efectul judecatii globale, generaliste. Mai devreme sau mai tirziu ai sa-l simti pe pielea ta si ai sa spui "Nu e corect!".

Daca spui ca toti popii sint hoti si avari, nu esti mai breaz decit retardatii de finlandezi, francezi, englezi si ce-or mai fi care spun ca toti romanii sint tigani, nespalati, lenesi si infractori!

Asa ca daca il vezi pe preotul de linga blocul tau cu trei masini, nu-i considera pe toti popii ca fiind cu trei masini si putrezi de bogati!

| Anonymous999 a răspuns (pentru Jardelin):

Zic pentru a 3 oara ca nu am zis nicaieri ca toti preotii sunt la fel geez
E problema lor ce fac cu banii, dupa ce mor nu-i ia cu ei.

| Jardelin a răspuns (pentru Anonymous999):

"Zic pentru a 3 oara ca nu am zis nicaieri ca toti preotii sunt la fel geez"

Pai raspunsul meu ii era adresat lui Bravul Lancelot, nu tie!

| Anonymous999 a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt fata.

| Jardelin a răspuns (pentru Anonymous999):

Sa speram ca asa e! Citi anisori ai, daca nu indraznesc pe mult?

| Anonymous999 a răspuns (pentru Jardelin):

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

20 de ani? frumoasa varsta. Daca ar fi sa te mariti cu un popa, pe care l-ai alege? pe cel sarac de voie ori pe cel iubitor de arginti?

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenul meu e dascal si pictor in biserici, eu nu ma uit la bani ci la sufletul omului, nu toti oamenii sunt materialisti sa stii.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Nu stiu mai anonimus.mie-mi plac banii.ai mei castigati cinstit.nu am nimic cu popii, fiindca daca le dau, e fiindca vreau daca nu nu, dar de furat nu m-a furat niciunul.in materie de bani, dreapta masura isi spune cuvantul in viata omului.dar granita intre dreapta masura si abuz, este tare firava aproape ca nu stim unde este.e ca limita intre ingaduinta de sine si respectarea poruncilor.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

De aia intrebai parerea tuturor de preopti ca iubitul tau e dascal?

"E doar o poza, eh pe el il amagesc mai mult ca doar e al meu si amagirea asta o sa se termine odata cu ceva frumos pentru el", dar pentru tine nu? sad

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nulaughing doar intrebam, nu stiu de ce toti ati sarit asa pe minelaughing
Ba da cred ca si pentru mine dar nu incalaughing

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

"Nu doar intrebam, nu stiu de ce toti ati sarit asa pe mine" eu nu citest comentariile la restul asa ca nu am vazut tongue, daca era numai intrebam.

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu stiu cum am ajuns de la preoti la viata mea sexualalaughing n-are nicio treaba una cu alta dimpotriva

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Acum nici nu am intrebat macar tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmm numai peste tine dau laughing.

una buna nu, sunt ca aia din guvern numai ca se prefac oamenii unui personaj imaginar. pacat ca sunt multi care nu gandesc si le iau in serios cuvantul din cauza unei carti.

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma plictisesc si eulaughing n-am somn:-s
Stiu sunt corupti din pacate, stiu ca ei vorbesc in numele lui dumnezeu, dar uneori vorbesc in numele lorstraight face
Eu mi-am schimbat parerea in rau, au niste preturi la lumanari, pomelnice etc
wtf trebuie sa platesc ca sa ma rog?

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Eh, aia oarecum nu e "rau".
mai mult ma amuza cand trebuie sa platesti la spovedanie, stii tu vorba aia " timpul costa bani" asa si cu dzeu. oameni prosti
matusii mele aproape sa nu ii faca popa pomana ca a cerut prima oara 8 milioane nu stiu pentru ce, si in ziua cu pricina vroia un milin in plus si ea nu vroia sa ii dea. oameni nenorociti ce sa le ceri, si astia care ii pupa in dos, mai dusi ca ei.

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu nimic nu mai e ce a fostlaughing totul s-a dus pe apa sambeteioh go on
Imi cumpar un ducati 900 si plec pe marte cool

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Nu ar fi rau. prima femeie pe marte... poate gasesti partenerul perfect acolo laughing

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

L-am gasit dejalaughing e pamantean si nu e albastrulaughing
damn I hate bluestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o parere buna.
Poate si din cauza faptului ca am intalnit in general persoane deosebite.
Daca ti se pare mult 50 de bani o lumanare poti sa nu cumperi, nimeni nu te obliga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e treaba magarului de unde beau oile apa.iar popii daca stiu sa faca bani, si sa-i cheltie cu folos, bravo lor.fiindca si banii daca nu stii ce sa faci cu ei, nu-i meriti.stiu un castigator la 6 din 49 care a castigat acum vrei 10-15 ani si care acum e falit, vai mama lui.si nu e singurul.si a avut bani sa nu mai fi cunoscut munca nici el nici copii lui.dar unde nu-i cap, asta e.asa ca popii sant baieti destepti, iar prostii care cred ca-si cumpara iertarea cu bani, si un loc in rai cu milioanele, pot sa dea totul, e treaba lor.chestia e ca tu tot parlit o sa mori la fel ca toti cei care au grija popilor si a banilor lor.de ce? fiindca pe voi va jecmanesc,politicienii, hotii, interlopii, doctorii functionarii. popii nu au cum ca voi santeti destepti, dar va prostesc ceilalti si voi intre voi de nu aveti aer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai frecat-o tu cu vreun preot mai blegia? ori ati facut ulei impreuna? a-ti intrat in lanul de rasoare, el manca seminte si tu faceai ca mielul? sugaciule.nu te doare cumva cotul de cand ii dai palme lu mutu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa iti fie rusine. dupa ce ca pui intrebari la "religie" mai ai si avaatar cu fesele lui una laughing, chiar vrei sa ii amagesti pe baieti asa, vai de iubitu tau daca esti asa si in realitate rolling on the floor

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e poza mea bai. Pozele cu mine i le arat doar lui.
Nu-mi pasa de altii si am pus o intrebare nu am spus o rugaciunelaughing

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

" vai de iubitu tau daca esti asa si in realitate" nu ma refeream ca aratati ca aia, ci ca amagesti pe el cum ne amagensti pe noi cu poza aia tongue
" Pozele cu mine i le arat doar lui." cand ziceai zilele trecute ca toata lumea e perversa aveai dreptate laughing

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai elaughing
E doar o poza, eh pe el il amagesc mai mult ca doar e al meu si amagirea asta o sa se termine odata cu ceva frumos pentru el iar pentru restul fiecare isi are "amagirea" sau ispita lui laughing

| ada92 a răspuns:

Când Isus Cristos a fost pe pământ, conducătorii religioşi iudei, şi nu numai, încercau să scoată profit cu ocazia sărbătorilor religioase, mai ales cu ocazia Paştelui. A aprobat Isus acest lucru? Nicidecum! Biblia spune că „a împrăştiat monedele schimbătorilor de bani şi le-a răsturnat mesele". El a zis: „Nu mai faceţi din casa Tatălui meu o casă de negoţ!" (Ioan 2:14–16).
O situaţie asemănătoare existase şi pe vremea profetului Mica, în secolul al VIII-lea î.e.n. Potrivit consemnării biblice, conducătorii religioşi ai Israelului ‘detestau dreptatea’, iar preoţii ‘dădeau învăţătură pentru plată’. În acelaşi timp însă, ei susţineau că au parte de sprijinul lui Dumnezeu (Mica 3:9, 11). Totuşi, Dumnezeu nu era în mijlocul lor, cu alte cuvinte nu-i aproba. Dimpotrivă, el chiar detesta conduita lor, arătându-le clar acest lucru prin profetul său.
În prezent, mulţi conducători religioşi recurg la metode similare, ce vădesc lăcomie, transformând locurile lor de închinare în adevărate ‘case de negoţ’. De fapt, ca întreg, unele organizaţii religioase se implică în comerţ, făcând o afacere profitabilă din vânzarea de icoane şi multe alte obiecte de cult (1 Ioan 5:21).
Când le-a poruncit apostolilor să predice vestea bună, să vindece bolnavi şi chiar să învie morţi, Isus a zis: „Fără plată aţi primit, fără plată să daţi" (Matei 10:7, 8). Adevăraţii săi continuatori nu trebuiau să pretindă bani pentru serviciile lor. Chiar Isus le-a dat un exemplu, slujindu-le altora fără să ceară vreun ban în schimb.
Imitându-l pe Isus, apostolul Pavel şi-a îndeplinit serviciul religios „fără plată" (1 Corinteni 9:18). Când a avut nevoie de bani, a muncit confecţionând corturi (Faptele 18:1–3). De aceea a putut spune despre el şi cei ce l-au însoţit în călătoriile de misionar: „Noi nu suntem vânzători ambulanţi ai cuvântului lui Dumnezeu, cum sunt mulţi" (2 Corinteni 2:17).

| Jardelin a răspuns (pentru ada92):

Esti tare in versete vad, dar nu ai demonstrat nimic! Nu uita ca cele mai mari afaceri cu biserica le faceti voi neoprotestantii, iar cele mai mari sume de bani cotizate la biserica de catre credinciosi tot la voi la biserica se gasesc. Asa ca ar fi mai bine sa iti vezi de problemele din ograda proprie mai intii.

| ada92 a răspuns (pentru Jardelin):

Stai linistit(a), eu VAD unde intra bani mei. In secolul I fiecare crestin contribuia „aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie" (2 Corinteni 9:7). Asta inseamna ca dai cat vrei si cand vrei sau poti, nu iti cere nimeni. Eu in fiecare luna primesc literatura care este distribuita fara pret si persoanelor care manifesta un interes sincer in a o citi.In fiecare an, organizatia noastra publica si distribuie gratuit sute de milioane de Biblii si de alte publicatii. Tiparirea lor si distribuirea este sustinuta prin donatii, toate activitatile care se fac sunt sustinute astfel, nu cere nimeni bani. Iar cei care sunt in fruntea noastra, cum sunt preotii nu primesc nimic, din contra, si ei ofera.

| Jardelin a răspuns (pentru ada92):

Pai tot asa e si la noi! Dai cit vrei, cind vrei si daca vrei! Se taie bilete de intrare duminica la biserica ortodoxa? Se taie la iesire cumva? Sint asa zisi ortodocsi care o viata intreaga nu dau nimic la biserica sau nici macar nu cumpara o luminare! Si tocmai aia sint cei mai virulenti in a critica!

Daca tot ai mentionat versetul din 2 Corinteni, spune-l de la cap la coada! Este important si inceputul.

"Fiecare să dea după cum socoteste cu inima sa, nu cu părere de rău sau de silă, căci Dumnezeu iubeste pe cel care da cu voie buna." 2Cor 9:7

Acest verset este la fel de valabil si pentru noi ortodocsii. Iar eu si alti credinciosi asemena mie dam cu toata dragostea bisericii si oamenilor care au nevoie.

| ElenaRomann a răspuns:

Simplu, cei prefacuti trebuie dati afara. Trebuie pichetata episcopia respectiva pana cand da afara pe unul care cere taxe. S-or da afara destul de multi dar mai bine pentru Biserica Ortodoxa fara acesti nevrednici infiltrati.
Chiar daca nu iau ei aproape nimic salariu de la stat (undeva la 200-300 ron cat le ramane dupa ce isi platesc taxele) tot nu trebuie sa ceara ceea ce este peste chitanta prevazuta

| Robyi a răspuns:

Preotii din ziua de azi sunt corupti, predau informatii false si poate ei sunt mai pacatosi ca tine si ca mine. Potrivit Evangheliei dupa Matei 24:11, 12: "Se vor ridica multi profeti falsi si ii vor induce pe multi in eroare, iar, din cauza inmultirii nelegiuirii, iubirea celor mai multi se va raci."

| milan9 a răspuns (pentru Robyi):

Acesti "profeti falsi" din Matei 24:11, 12: "Se vor ridica multi profeti falsi si ii vor induce pe multi in eroare..." se refera la profetii falsi ai iehovistilor si adventistilor care au indraznit a face sute de FALSE PROFETII prin care au tot incercat si incearca sa-si faca prozelitism.
Cum de nu cunosti aceste lucruri? thinking

Versetul de mai sus NU se refera la preotia crestina pe care INSUSI DUMNEZEU A INTEMEIAT-O in Noul Testament:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Acuma numai pentru bani...

| IcyBlu a răspuns:

Sunt din ce in ce mai lacomi. Au crescut taxele.

| calarasanu a răspuns:

E foarte usor sa gasesti chestii pe net despre cat de rau e nu stiu ce preot care probabil a fost caterisit acum un an doi dar articolele pe net au ramas. Mai bine fa-ti o parere singura, pretotii nu sunt nu stiu ce greu de gasit, la oras sunt mai ocupati, dar asta e pentru ca sunt putini. Eu am un preot calugar care nu imi cere niciodata bani, si ma inteleg foarte bine cu el, suntem cei mai buni prieteni.

| Anonymous999 a răspuns (pentru calarasanu):

Nu ma refeream neaparat la banilaughing ma referam la persoana lor
Am cunoscut si buni si rai si sinceri si prefacuti.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Ba sa-mi tarai chilotii, te pomenesti ca tu esti la seminar ori vreun popa tu insuticare-si ponegreste confratii? da unde ai intalnit ma tu atatia popi? ca eu am 50 de ani si de abia daca am vorbit cu vreo 5-6 popi, si cunosc mai indeaproape doi preoti, oameni destepti harnici si de isprava?

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt fata, am eu sursele mele de unde stiu si vin direct din biserica. Si nu i-am pus pe toti in aceeasi oala dar exista feluri si feluri.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Mai fata? o imparatie dezbinata impotriva ei insasi, se va prabusi.tu pui botul la minciuni cand insasi minciuna si mandria, l-au cazut pe un inger al luminii din ceruri? frumoase surse ai, si tu insuti faci voia lor, deci esti sluga surselor.si daca crezi in ele vei culege si roadele respective.nu poti cultiva, pere si sa mananci perje acre.vei inghiti ceia ce cultivi si culegi.pe buna dreptate.mie-mi plac strugurii, dulci si pepenii, si merele si perele.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Anonymous999 e fata Jorpale?! Eu parca n-as crede! E o inclinatie a baietilor sa puna la avatar craci si burice goale.