| mentholinks a întrebat:

Ce parere aveti despre profetul Mohamed? Pacea lui Allah fie asupra sa.

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Un profet fals, pedofil si criminal.

| danut a răspuns:

Si baba Varga din Bulgaria se credea profet, chiar si Ceausescu cica a fost la ea si pana la coada..pe toti trei i-au papat viermii. Toti vor ajunge la Judecata Finala unde Dumnezeu va hotara asupra lor. Mai greu cu promisiunea celor XXX virgine, poate ne explici si noua cum vor ramanea ele virgine o vesnicie.

| mentholinks explică (pentru danut):

Poate este interzisa penetrarea lor.

| xerxes1 a răspuns (pentru mentholinks):

Crestinii au inventat deja virginitatea eterna la un conciliu ecumenic in 431 la Efes.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Adica sunt doar pentru privit, atunci fii lui Alah care se sinucid ce fac?

| RAY a răspuns:

Am auzit multe despre el, un om care a luptat pentru poporul lui, si a reusit sa i uneasca, ceea ce e ceva, in rest ce sa spun eu nu cred in chesti divine, a fost un om simplu a avut nevoie de o idee asa ca a inventat acele povesti

| xerxes1 a răspuns:

Baiat destept.Pacea lui Allah fie asupra sa.
Si-a dat seama repede despre cum functioneaza indoctrinarea religioasa si si-a creat propria religie.

| VelaJohnny a răspuns:

Greu de crezut tot ce se spune despre el, mai putin ca ar fi avut o copila drept sotie. Personal nu-s foarte documentat despre el.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si lui pe vremea aia cine sa-i spuna ca greseste? Biblia? In Biblie nu scrie nicaieri ca o astfel de casatorie ar fi pacat. Daca crezi ca scrie, da-mi versetul la care este interzisa explicit o astfel de casatorie.

Daca te referi la poligamie: paganii au interzis poligamia, in timp ce Biblia o sustine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

„paganii au interzis poligamia" - vrei exemple de astfel de pagani? Spunand „pagani" generalizezi la toti oamenii care aveau o alta religie decat crestina sa inteleg.

„Biblia o sustine" - Biblia nu o sustine. Dumnezeu a permis-o vreme indelungata, insa nu e el cel care a dat ordin „Sa aveti daca puteti doua sau mai multe sotii!".

1 Timotei 3:1, 2 „Cuvântul acesta este fidel.
Dacă cineva aspiră la sarcina de supraveghetor, doreşte o lucrare bună. De aceea, supraveghetorul trebuie să fie ireproşabil, soţul unei singure soţii, cumpătat în obiceiuri, cu o minte sănătoasă, ordonat, ospitalier, capabil să predea, "

Tit 1:5, 6 „De aceea te-am lăsat în Creta, ca să îndrepţi lucrurile care lasă de dorit şi să numeşti bătrâni în fiecare oraş, aşa cum ţi-am poruncit: dacă este cineva liber de acuzaţie, soţ al unei singure soţii, având copii credincioşi, care să nu fie învinuit de depravare sau de nesupunere. "

Asa cum poti vedea, doar crestinii exemplari puteau fi alesi in functiile de
Supraveghetor = (episcop in limbaj ortodox)
Batran = preot (tot in limbaj ortodox, e un alt subiect de ce in Traducerea Lumii Noi este redat prin batran de congregatie, slujitor auxiliar si supraveghetor ceea ce in Ortodoxa este redat prin preot, diacon, episcop)

/////mai jos ma abat de la subiect cu explicatii suplimentare pentru alt subiect laughing

Prin urmare, chiar nu mai era incurajat un astfel de lucru. Contrar cu ceea ce invata multe biserici, anume ca nu toti barbatii unei biserici trebuie sa isi doreasca sa devina batran de congregatie, in realitate este altfel, cu totii trebuie sa isi doreasca functii de raspundere in congregatie. Biblia spune ca intr-o singura biserica/congregatie existau mai multi preoti/batrani, si sunt multe exemple, precum Faptele 15:2, 6, 22, 23, si ma rezum la cartea asta, daca vrei faci cercetari suplimentare. Motivul pentru asta e faptul ca nu exista o clasa clericala in secolul I, astfel incat sa existe un cler si un laic printre randurile crestinilor, cu totii erau egali, privilegiile de supraveghere nu-i faceau mai mari. Chiar versetul 23 de mai sus arata ca apostolii si batranii/preotii erau frati cu crestinii din Antiohia, nu „sfinti parinti" ai lor sau „preafericiti". Isus a spus in Matei 23:8-12 „Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi (...) să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc (...) să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul. Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru. Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat."

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Prin pagani inteleg egiptenii (mai mult in practica), grecii si romanii.

Biblia sustine poligamia prin legislatie si exemplu personal.

Insusi Martin Luther a recunoscut ca Biblia sustine poligamia: "Ego sane fateor, me non posse prohibere, si quis plures velit uxores ducere, nec repugnat sacris literis." http://books.google.ro/books?id=pDcRAAAAYAAJ&pg=PA459

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

„Martin Luther a recunoscut ca Biblia sustine poligamia" - help me please cu un verset din Biblie. Eu am adus multe contra. Nu ma pune sa citesc cartea aia, sustine-ti singur si direct ceea ce afirmi.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu poate da Legea lui Dumnezeu o singura data. Iar la Lege sunt reglementate drepturile copiilor nascuti in casatorii poligame. Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov era un Dumnezeu al unei majoritati de doua treimi poligami. Asta inteleg prin exemplu personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, nu l-am cunoscut personal, n-am fost acolo să știu dacă a dezvir.ginat copile de 6/12 ani sau mai știu eu ce, sau dacă era schizofrenic, astfel aș fi avut o parere concretă despre el, în rest doar povești, care nu-s sigur dacă-s adevărate.
Allahu Akbar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost un Namboothiri, ei se pricep la inventat culte monotheiste.

| Marius_Conu_1953 a răspuns:

O gluma proasta, asa cum il prezinta istoria in mod real si lipsit de echivoc, un hot, un gigolo amarat, un mincinos, un ratat, un pedofil...