| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre propuneri din partea colegilor de lucru,de clasa,hai la biserica si te sacaie non stop cu chestia asta, de ce continua sa te sâcâie chiar daca spui ca esti ortodox, catolic?

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Eu inteleg ca fac asta pentru ca ei cred ca fac un bine, ca ajuta etc. Dar trebuie si ei sa înțeleagă cand sa se oprească

| RAY explică (pentru Justme1997):

Dar sunt fanatici si nu se lasa de propaganda

11 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu mah, n-are nici o legatura cu mediul bun sau rau. Oricarui credincios i se inoculeaza ideea ca pentru a obtine ce ofera spiridusul organizatiei din care face parte trebuie sa racoleze noi membri.
E logic si normal atata vreme cat orice membru in plus inseamna venituri suplimentare, influenta mai mare, etc.
Fraierii facand asta doar le umplu buzunarele liderilor organizatiilor religioase. Ar fi OK daca ar si primi ceva in schimb, dar se aleg doar cu povesti cu spiridusi inexistenti.

| RAY explică (pentru Holiday):

Ai dreptate, in fapt sunt organizati piramidale, cand aduci noi adepti cresti in rank

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca le pasa de tine si ei crezand ca stiu adevarul si te pot salva atunci din punctul lor de vedere ei fac un lucru foarte bun pentru tine atragandu-te de partea lor chiar daca te enervezi si ii refuzi constant.

| AC4S4 a răspuns:

Poate ca aceste propuneri apar pentru ca acea persoana nu merge la nicio biserica.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Si daca nu ar merge, care e treaba acelei persoane

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Un crestin trebuie sa fie intr-o biserica, intr-o comunitate de credinciosi. Persoana care cheama alta persoana la biserica doreste doar ca acea persoana sa fie intr-un mediu bun.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Daca persoana aia e atee de ce incearca sa o manipuleze? daca isi spun cu frumosul nu ma intereseaza de ce tot incerci?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ai spus ca acea persoana e ortodoxa/catolica.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Era un exemplu si daca era propaganda sectancta tot exista, desi sunteti tot crestini

| Superior a răspuns:

Propuneri,dar nu ai zis obligatii deci nu inteleg ce te superi asa.