| Kindly a întrebat:

Ce parere aveti despre religia wicca? Cunoasteti wiccani?

9 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

E o religie indreptata spre natura, echilibru si facerea de bine, deci am o parere pozitiva.
si da, cunosc citiva practicanti, dar numai de pe internet pentru ca toate vrajitoarele wicca serioase pe care le stiu sint din strainatate, aici majoritatea sint fete de 14 ani care-s atrase de mirajul vrajilor de dragoste.

| thegatekeeper a răspuns:

Mi se pare interesanta, cu toate ca nu practic. Imi place ca acorda o importanta mare naturii si ca presupune si practici oculte (ritualuri, ceremonialuri magice etc.) Nu cunosc wiccani si din cate stiu, sunt foarte putini la noi, daca exista (ma refer la persoanele care se regasesc si practica ceea ce presupune Wicca, nu la adolescenti care afirma ca sunt wiccani pentru a parea diferiti sau pentru ca li se pare "cool").

| RAY a răspuns:

Doar despre ateism am o parerea buna despre restul am destule daca e sa le spun devin antiteist, religia e un cancer care o data propagat afecteaza mintea umana, in toata istoria numa rau a facut religia

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Despre cel care a pus intrebarea, da este un sistem religios neopagan (bazta pe practici oculte )

Atentie! Ocultismul nu trebuie sa fie praticat de nici un crestin!

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/spiritism

Dragul meu Ray, religia nu are rol decat de -ai-i forma persoanei o educatie morala invederea utilizarii virtutiilor.
Din nefericire, daca virtutiilor nu se impletesc intre ele, vor rezulta diverse atiuni ale omului ( fanatismul ce izvoraste din credinta lipsita de dragoste, lacomia - ce izvoraste din iubirea de bani lipsita de dragoste-, mandria- lipsa smereniei, ura-lipsa iubirii, osandirea- lipsa dragostei). Ortodoxia intotdeauna pledeaza pentru inlaturarea defectelor si achizitionarea acestor virtuti pentru a duce o viata placuta atat pe Pamant si cine stie, poate chiar in ceruri :D

Apropo, au existat si persoane crestine care au facut bine omenirii ( unele calugarite au redactat si culegeri pentru pregatirea in examenele de treapta 1 si 2)

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Atunci de ce nu sunteti buni si iubitori?

| sublime89 a răspuns:

Mi se pare o gluma, ca orice alta religie, si nu-mi vine sa cred ca sunt oameni care o iau in serios.

| Liviu a răspuns:

In "un cuvant " Wicca nu mi se pare a fi o religie,e MAGIE devil mmm,ce frumos suna inainte cand nu eram ateu. Oricum parerea mea e ca. Trebuie sa vezi ca sa crezi, magie, ingeri, dumnezeu, si altele de genu.Multi pot crede fara sa vada, in schimb eu nu pot.Stai departe de rele puisor.Pactul cu diavolu e doar la un pas devil

| Alexandru0007 a răspuns:

Sunt genul flower power.ce sa zic..sunt pasnici.

| Peaches a răspuns:

Wicca este o religie neopăgână ce acordă o importanță majoră naturii. Cred ca e religia de baza a hipiotilor.