| Silyca a întrebat:

Ce parere aveti despre religie?
Ar trebuie distrusa sau pastrata?
Si daca ar trebui distrusa cum a-ti distruge-o?

31 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da,dar nu in forma actuala, o singura religie bazata pe biblie in totalitate 100& fara traditi,sarbatori pagane
pentru uni religia e buna,credinta poate schimba omul in spre bine deci nu trebuie eliminata, pana la urma biblia e o filozofie mai ales nt si sunt si sfaturi buni, pentru mine personal nu am nevoie de religie, credinta, dar pentru uni vad ca trebuie, oamenii au nevoie de speranta de ce sa le-o luam?

| Silyca explică (pentru RAY):

Sfaturi "bune" Mi se pare destul de corect raspunsul tau dar parca lipseste ceva.

| RAY a răspuns (pentru Silyca):

Asta doar tu stii ce lipseste

| M25M a răspuns:

Nu neaparat distrusa dar sa-i eliminam prejudecata, agresivitatea, dorinta de a ostraciza.

| Zenit313 a răspuns:

Religia cu sigurata trebuie distrusa.
Religia are la temelie credinta.
Credinta nu are nevoie de dovezi, justificare, logica, cercetare, analiza...trebuie doar sa crezi.
Suntem in secolul 21, unde avem multa tehnologie, stiinta are prioritate.
Traim in era Ratiunii, Dovezilor, Argumentelor Logice.
Oamenii din trecut nu puteau sa explica altcumva lumea inconjuratoare decat prin basme sf.

Simplu, relgiia se poate distruge prin EDUCATIE.

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Eu cand ma gandesc la "dumnezeu", ma gandesc doar la bunatate si liniste sufleteascahappyNu trebuie neaparat sa vina nu stiu ce zeu cu puteri supranaturale si sa-l numesc ...dzeuhappypentru a crede...Vad doar o energie pozitiva, cand vorbesc de rau, vorbesc de energia negativa ..Si cu stiinta ce faci? Ajungi sa te auto-distrugi! Puterea si faima ajunge sa-ti ia mintile la un moment dat! Cu cat avansam tehnologic cu atat ne "prostim" mai mult.

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Nu vezi nimic, iti imaginezi si crezi basme ca sa te simnti tu mai bine...
Cu stiinta faci totul...depinde cine si cum o foloseste.
Exemplu:
Cu un cutit tai paine, dar cand este in mainle unui criminal devina o arma letala.
Dupa "logica" ta..ar trebui sa interzicem cutitele.

Nu inteleg ce legatura are puterea si faima in aceasta dicutie.
Se pare ca tu critici stiinta,dar in acest moment te folosestti de electricitate,internet,calculator, telefon, baniesc ca ai centrala, beuri si calorifere prin casa, mergi cu masina sau autobuzul...etc.
Gandeste-te ca, fara tehnologie traiam inca in pesteri...
Tehnologia a facut totul pana in momentul de fata...religia absolut nimin, nimic, nimic...

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Totul are limite, era vb de exces...Atunci spune-mi te rog de ce oamenii continua sa creeze bombe nucleare? De ce n-au grija de planeta?happyInteligenta trebuie folosita in scopuri bune, nu rele.La asta ma refeream

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

" Cu stiinta faci totul...depinde cine si cum o foloseste."
Am raspuns deaja la intrebare.
Corect, inteligenta trebuie folosita in scopuri buna, nu rele.
Dar sa nu confunzi INTELIGENTA cu CREDINTA.
Sunt Antonime...total opuse.

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Cum sa fie inteligenta antonimul credintei? Eu stiam ca antonimul inteligentei este prostia! Daca eu cred in ceva anume asta nu inseamna ca sunt prost, acum depinde cum interpretam lucrurile fiecare din noi...Realitatea nu prea o stim, e la fel ca si cu gustul, daca tie-ti place marul e bun pentru tine, mie daca nu-mi place nu-i bun...realitatea care este? e bun sau nu? Daca tu vezi rosul alb si eu albul rosu, care-i realitatea? Realitatea pe care o distingem fiecare, corect?

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Realitatea nu tine cont de parerile si gusturile noastre..asta incerc sa spun.
Numai oamenii prostii accepta teorii fara justificare,dovezi,analiza, cercetare si logica, asta este CREDINTA.
Atunci, putem deduce faptul ca, Antonimul Inteligentei este Prostia.

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Ok,suntem aici sa nu credem in nimic:..venim din nimic, plecam in nimic...vid ...Am inteles perfect ce ai dorit sa spui

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Nu trebuie sa credem
Trebuie sa fim siguri.
Daca nu intelegem si nu avem inca o explicatie logica, nu trebuie sa inventam povesti penibile si copilaresti ca sa nu ne fie frica, sa fim aroganti si ignoranti...
Nu stim de unde si cum am "venit", dar stim 100% ca ajungem in pamant la 2m,si acolo ramanem.
PUNCT.
Ai rabdare, mintea umana nu are limite, o sa descoperim cum si de ce a inceput totul, daca exista viata dupa moarte, Dumnezeu..etc.

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Totul e prea perfect sa nu fie nimic....Si da, cred intr-o alta dimensiune... Poti sa ma faci si prost si incult si ce vrei tu, asta e parerea mea, imaginatia mea..Incerc sa-mi imaginez ca exista altceva dupa viata asta, o alta vibratiehappy

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Ok,ai dreptate
Nu are rost.
Nu am cum sa discut rational cu un om care nu isi poate justifica parerile si crede in imaginatia lui,prieteni imaginari,Mos Craciun si Zana Masaeluta.
Confunzi termenii de constiinta, vibratie, dimensiune, perfectiune.
Deschide o carte stiintifica si lasa imaginatia, nu mai ai 6 ani, maturizeaza-te.
In fine...tot asa o sa gandesti.
Multa Sanatate!

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

Esti criminallaughing)) dar te admir, chiar daca nu-s de acord cu anumite pareri pe care le sustii la nesfarsit.

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Multumesc! laughing
Multa sanatate!

| passyon22 a răspuns (pentru Zenit313):

MS de asemenea...

| reihiuke a răspuns:

Religia nu poate fi distrusa. Oamenii se sprijina pe ea. Noi toti ne sprijinim pe ea, chiar daca ne dam seama mai mult sau mai putin. E ca si cum ai lua curentul happy

| reihiuke a răspuns:

Incearca sa intelegi foarte bine ce scriu aici:

In legatura cu subiectul, trebuie sa impartim oamenii in 2 categorii (ele se pot observa in jurul nostru): Oameni care gandesc mult si oameni care gandesc mai putin. Oamenii care gandesc mai mult sunt mai rationali (uneori chiar excesiv), cei care gandesc mai putin se ghideaza mai mult dupa sentimente si dupa ceea ce au invatat de la altii (fara sa verifice autenticitatea invataturii). De ce? Pentru ca e mai simplu sa crezi pur si simplu decat sa rezolvi. A rezolva si a intelege = a-ti bate capul, a face un efort, iar oamenii sunt facuti in asa fel incat sa faca totul cu un minim de efort. Deci daca merge sa scapam de problemele cautarii si rezolvarii ale unei enigme, atunci de ce sa nu o facem. Si atunci incepem sa credem, ca nu avem chef sa ne batem capul sa mai gandim. Oamenii asa sunt construiti: cei care nu cred in religie, cred in altceva.

Nu poti distruge religia pentru ca, tocmai din cauza pe care am mentionat-o mai sus, multi oameni se sprijina pe ea. Daca li s-ar lua-o, ar trebui sa faca un efort de care nu sunt in stare. Ca sa poti distruge o religie sau o credinta, trebuie sa o inlocuiesti cu o alta, astfel incat oamenii sa nu-ti sara in cap. Deci, oamenii aceia, daca nu mai cred in religie, cred in partid. In ceva tot trebuie sa creada. Sau in sfanta pseudo-stiinta happy

Acum sper ca e clar de ce o religie nu poate fi distrusa. Pentru ca unii oameni nu pot functiona fara sa creada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia trebuie pastrata!
Va spun doar atat chiar daca am sute de argumente.
Sunt prea multe lucruri care sa fie la voia intamplarii, ganditi-va ca daca soarele era amplasat la 1km mai aproape de pamant, nu exista forma de viata pe planeta asta.
Ceva exista cu siguranta, poate nu se numeste Dumnezeu, dar ceva exista.
Daca Dumnezeu nu exista si crezi in el pur si simplu nu ai ce pierde, asta e frate nu exista si mori, mori nu mai existi.
Dar daca Dumnezeu exista cu adevarat,iar tu nu crezi, pierzi tot, ajungi in iad, si nu te costa nimic sa crezi in Dumnezeu!

| xLove a răspuns:

Priveste acest video/reportaj:

http://www.youtube.com/watch?v=yE3klY65JwI

Crede-ma ca dupa ce am vazut asta, am ramas cu gura cascata, iar acum nu stiu ce sa mai cred!
Nu vreau sa se inteleaga ca nu cred in Dumnezeu, doar ca acest video m-a facut sa cred in spirite, etc.
Nu stiu daca e adevarat tot ce e spus in video sau daca e un trucaj facut in programe!

| Silyca explică (pentru xLove):

Nu fi speriata si nu e falsificat.85% adevarat.

| passyon22 a răspuns:

Din moment ce distrugi biblia si credinta in dumnezeu, te distrugi pe tine.Credinta nu face altceva decat sa ne pazeasca de rele, de satan..Gandeste-te ce s-ar intampla daca n-am avea nici un dumnezeu, ar fi haos, bunatatea reprezinta dumnezeuhappyPana una alta crestinismul este atacat de catre masonii evrei sionisti care promoveaza tot mai mult curvasaria si il batjocoresc in toate modurile pe lisus prin videoclipurile artistilor consacrati de catre illuminati.Mi-e mila de cei care nu vor sa creada in dzeuhappy

| Zenit313 a răspuns (pentru passyon22):

Biblia este un fals,o gluma sadica a istoriei.
Apropo. Iisus era evreu rolling on the floor)
Biblia este o carte antica, desertica, o combinatie si o plagiatura de mituri sumeriene, egiptene si tribalice (evrei).
Daca Biblia este un mare fals, totul cade.
Imi este mila de cei care NU VOR sau NU POT sa gandesca..imi este mila de cei care le este frica sa gandeasca liber si natural, cei care sunt de acord cu suferinta semenilor lor dar in acelasi timp ei vorbesc despre iubire, respect, bunatate si iertare.

| shadow222 a răspuns:

Nu trebuie distrusa, totusi am o intrebare tu pui intrebarile astea din plictiseala sau esti tampit?

| Silyca explică (pentru shadow222):

Sunt tampit.Dar de ce intrebi?

| shadow222 a răspuns (pentru Silyca):

Ar trebui sa te apreciezi mai mult si sa lasam sarcasmul la o parte

| Siidney a răspuns:

Buna,daca ne pierdem credinta suntem perduti; orice om care are un necaz se intoarce la credinta-e tot ce avem si nu ne poate fi luat-pacat c-ai ajuns sa-ti pui o astfel de intrebare

| DanielaCarolina a răspuns:

Religia trebuie pastrata!