| loryi98 a întrebat:

Ce parere aveti despre satanismul modern? Mie mi se pare un mod de viata destul de bun, sanatos...happy

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Un om sănătos, inteligent şi nu cu mentalitatea de oaie, poate hotărî şi singur ce şi când este mai bine pentru el, ce şi când este drept sau nu, poate fi relativ liber, nu are nevoie de dogme, de constrângeri, de un set de reguli pe care să le urmeze (e suficient că există legislaţie). Ar avea nevoie de ele, dacă ar fi un cretin, un sălbatic sau un robot.

Aşadar, nici satanismul (idiot cuvânt) (modern, nemodern...) nu mi se pare mai util decât restul religiilor.
Poate doar în CV-ul puştilor dă "cool" şi le hrăneşte rebeliunea, imaginea de "bad guys", cam atât. Părerea mea.

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lasind deoparte cretinii care habar n-au despre ce vorbesc. Te referi la filozofia initiata de LaVey sau de aiurelile lui Crowley?

| Purec a răspuns:

Da e magnific. Recomand. Am auzit ca la Balaceanca chiar au ceva specialisti care te pot ajuta sa iti desavarsesti credinta in Satan

| TheSoldier a răspuns:

Este alegerea ta. Mie, mi se pare o prostie. Ori esti ortodox, ori ce esti? Daca te gandesti sa te duci la o alta religie, nu e prea bine.

| danay72 a răspuns:

E o forma de a te inchina direct lui Satan.

| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza cat de sanatos sau nesanatos e modul de viata satanist, ci daca e bazat sau nu pe un adevar. Crezi in Satan pentru ca tu consideri ca el exista, presupun, si nu pentru ca asta iti ofera un mod de viata mai sanatos. Problema e ca, exact ca si in cazul lui D-zeu sau a altor zei, satan nu exista. Deci sa crezi in el e o mare eroare.

| loryi98 explică (pentru sublime89):

Nu cred in niciun fel de zeu sau putere, cred doar in mine...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De ce, satanistii moderni evita excesele de sare, zahar si grasimi?

| loryi98 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ma refer la sanatate mintala, faptul ca nu esti constrans de tot felul de conceptii false si inutile.

| loryi98 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Accept toate raspunsurile voastre, deoarece e normal sa gandim diferit, spre deosebire de majoritatea crestinilor care isi impun (si le este impusa)credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copacul se cunoaste dupa roade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si fumatul este un obicei bun. fumul de tigara, produce, cancer.dar daca e placut.si prostitutia e buna.sanatoasa.cine o practica, de fapt impleteste utilul cu placutul.dar aduce o gramada de boli, unele mortale chiar.sa nu numesti promiscuitatea libertate fiindca nu este, ci doar o robie curata, a voii lui satan ori mai pe intalesul tau cel nesanatos, o libertate in a practica raul fiindca draguta? Dracul nu face manastiri.adica nu cred ca ai vazut un pom rau, sa faca roade bune.vazut-ai tu un scaiete sa faca pere malaiete? ma indoiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce mi se pare mie? ...ca trebuie sa-ti verifici starea de sanatate mintala!

Chiar nu am intentia sa te jignesc dar sa stii ca doar psihopatii aleg aceast mijloc de indoctrinare!
http://www.ziare.com/articole/psihopati+comportament

Sanatos? : )) Pe bune?

| angus35 a răspuns:

Satanismul modern a fost dezvoltat de catre Anton Szandor Lavey.In a sa biblie satanica descrie satanismul modern ca pe o doctrina profund materialista in care placerile carnale joaca un rol esential.El spune ca nu exista Dumnezeu si nici Diavol(diavolul este doar o forta). Ateismul si satanismul modern au aceeasi origine.
Mi se pare un mod de viata nesanatos si periculos.

| Holiday a răspuns (pentru angus35):

"Ateismul si satanismul modern au aceeasi origine."

Faci o confuzie, crestinismul si islamismul au origine comuna.

| angus35 a răspuns (pentru Holiday):

Ateismul si satanismul modern au aceeasi origine pentru ca amandoua vin de la Diavol.Islamismul a aparut in anul 622 BC iar crestinismul...

| Holiday a răspuns (pentru angus35):

Islamismul a aparut in secolul VII era noastra nici decum in 622 BC si este desprins din crestinism.

| Essencest11 a răspuns:

Face de ras adevaratul satanism. O porcarie.

| NOname a răspuns (pentru Essencest11):

...de parcă "adevăratul satanism" n-ar fi tot de râs.

| adrianusv a răspuns:

Ca să vă pot răspunde, vă rog să descrieți în câteva cuvinte ce presupune satanismul modern.