| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Sf. Icoane facatoare de minuni si Sfinti? Va rog vorbiti frumos.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Icoanele pot fi considerate o fereastră spre transcedental, în nici un caz o idolatrie pentru că primii creştini din catacombe aveau icoane prin care slăveau creaţia Lui Dumnezeu (atenţie slăveau lucrarea lui Dumnezeu prin trimişii Lui; NU încercau reprezentarea lui Dumnezeu Tatăl care nu poate fi cuprins de imaginaţia omenească prin lucruri pământeşti). Şi ştim clar că Apostolii au ales prin Har Sfânt primii episcopi, preoţi, diaconi care au slujit celor din catacombe, deci, dacă ei nu vedeau în icoană o idolatrie îţi dai seama că nu era o idolatrie.
De ce spun asta?
Uită-te la imaginile din secolele III-IV perioada incipientă a creştinismului în Europa.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Christianity
"Christ Jesus, the Good Shepherd, 3rd century."
"Virgin and Child. Wall painting from the early catacombs, Rome, 4th century"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E cel mai bun raspuns pe care l-am primit.

36 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sfânta fantomă, ăsta, Sfântul Duh e satanist?

| Silviuloan a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

VAI de tine uite aici:"Dar cine va huli impotriva Duhului Sfant NU are iertare in veac, ci este vinovat de osanda vesnica"(Marcu3, 29)sa citesti bine.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Putin mai mult.no talking

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Nu are rost sa pui intrebari serioase pe TPU la Religie, ca primesti numai raspunsuri idioate.

| eucumine010 a răspuns:

Pai icoanele alea nu incalca direct a 2 porunca "Să nu-ţi faci chip cioplit."?

| Silviuloan a răspuns (pentru eucumine010):

Tu nu te inchini la bucata de lemn sau la hartie tu te rogi la cine este reprezenta in ea.

| eucumine010 a răspuns (pentru Silviuloan):

Adica lui XXXBlackVampireXXX, iai raspuns cu un citat din biblie si ar trebui sa il ia ca atare, iar la mine citatul din biblie nu e valabil?
Am pus o intrebare, tu nu mi-ai dat un raspuns, doar ai atacat intrebarea cu o replica stupida si copilareasca. Repet.
Porunca a 2 a "Să nu-ţi faci chip cioplit." nu este incalcata in mod direct de inchinatul la icoane?

| Silviuloan a răspuns (pentru eucumine010):

Poi spune-mi tu ma altceva mai bun... versete cap explica nu am chef sa stau la vorba cu inculti

| eucumine010 a răspuns (pentru Silviuloan):

Deja ai inceput sa jignesti si sa deviezi discutia pe alta taramuri. Am scris intrebarea destul de clar, de 2 ori chiar. Daca nu esti capabil sa o intelegi e problema ta. Numai bine.

| Silviuloan a răspuns (pentru Silviuloan):

Daca ai rabdare iti dau un text biblic ca am plina biblia de dovezi

| Silviuloan a răspuns (pentru eucumine010):

1 Tes, 5 16-17 "bucurati-va pururea / rugati-va neincetat "
"acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai intai nascut decat toata faptura" Coloseni 1, 15- Icoana Mantuitorului
"deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sinteti impreuna cetateni cu Sfintii si casnici ai lui Dumnezeu. Ef2, 19
"mai presus decat toata incepatoria si stapania si puterea si domnia si decat tot numele ce se numeste, nu numai in veacul acesta, ci si in cel viitor "- Sf Ingeri mai vrei vreo dovada?

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

Nu incalca porunca a doua tu cand te uiti la o fotografie te gandesti la o bucata de hartie sau te gandesti la acea persoana?

| eucumine010 a răspuns (pentru Silviuloan):

Daca iei fraze din diferite contexte si le expui ca un tot unitar doar ca sa ai tu dreptate asta nu inseamna ca chiar ai dreptate. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica as putea desena oricand un chip pe o foaie si sa ma rog inchipuindu-mi ca e Dumnezeu. Doar ma gandesc la el ar insemna ca nu incalc a 2 a porunca. happy

| Silviuloan a răspuns (pentru eucumine010):

Tu esti cioban!

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

Baa astea nu sunt luate din context citeste si dupa aceea.

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

Icoana pe cre este pictat Dumnezeu respecta anumite aspecte. Te rog nu mai interpreta aiurea. Am dat un exemplu.

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa iti explic mai bine. "bucurati-va pururea / rugati-va neincetat " este luat din 1 Tes, 5 16-17, apoi "acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai intai nascut decat toata faptura" este luat din Coloseni 1, 15. Deci aceste 2 fraze sunt scoase din contextul lor initial si aduse in aceasta stare doar ca sa imi demonstrezi mie ceva. Ceea ce nu e ok deloc. Avand in vedere ca nu reusesti sa te abtii in a jigni interlocutorul, refuz sa mai am o dicutie cu tine. Succes si numai bine.

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sunt aceste aspecte? Unde sunt aceste norme care transforma o simpla pictura intr-un chestie "legala" care nu incalca direct a 2 a porunca si de ce nu ar fi valabila si la desenul facut de nepoata mea.

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

M-am exprimat gresit. Sunt luate din contexte diferite dar in acele contexte este vorba cam de acelasi lucru.

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, dar eu nu am gasit nicaieri explicata chestia cu icoanele, poate este pe undeva expusa vag si usor de interpretat. Eu nu am cunostinta de asa ceva.

| 220V a răspuns:

Un ciolan ca ala merge cu o iahnie de fasole, ca poate pentru ei se intampla o minunelaughing

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si atunci cum se fac minuni, care au avut loc cu cei din familia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-am rugat sa vorbesti frumos. Sunt prea multe semne pentru a putea fi ignorate. In plus tu esti mai mort decat Sfintii carora tu le zici ciolane de morti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu consideri ca asta e o discutie serioasa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbesc foarte serios. Spuneam ca tu nu vorbesti serios si te-as sfatui sa nu mai raspuzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat despre ce spui tu am o parere dar, puterea rugaciunii in credinta este mare si duhul sfant cel lucrator in toate este grabnic ajutator cand este rugat.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Sunt icoane care fac minuni, nu iti poti da parerea in legatura cu asta. Daca te referi la existenta lor, atunci eu cred ca exista si... fac minuni.

| Silviuloan a răspuns:

Iti zic eu ca tu esti mai penibil decat mine.

| richarddawkins a răspuns:

Niste tablourii cu niste chipurii imaginare pictate

| anonim_4396 explică (pentru richarddawkins):

Chipurile piate sunt putin imaginare, mai ales a sfintilor care au trait demult. Dar ele nu sunt tablouri ci sunt chiar sfintii. Icoanele sunt un mijloc de comunicare intre noi si sfinti. Noi rugabdu-ne la ele cu credinta obtinem ceea ce dorim.

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica putin imaginare? ai vreo dovada ca asa arata dumnezeu in icoana?

| Vegah a răspuns:

Că sunt nişte porcării care îi fac pe oameni să creadă orbeşte în nişte poveşti.