| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre un creator care ar judeca doar faptele dar nu ar cere credinta?

„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Serios? Acum ne ameninţi cu tortură veşnică? Lasă că vezi tu ce îţi face Zeus când o să mori si nu crezi cã el aruncă cu fulgere.
Vezi cum suna? Ameninţări bazate pe absolut nimic.
Ce crezi, ca o sa cred de frica? Nu funcţionează așa frate... Imaginează-ţi dacă ar funcţiona asta în viaţa de zi cu zi, cum ar fi ca Einstein sa fi propus legea relativitatii fără nici o ecuaţie şi nici o dovadă demonstrabilă, imaginează-ţi că ar fi spus ca ii arde pe toti zeul focului dacă nu cred... Scuze frate, realitatea nu functioneaza asa.
Ştii ca toți ne naștem atei, nu? Ştii ca trebuie să fim îndoctrinaţi să credem în Moş Crăciun, Iepuraşul de Paşte si Dumnezeu?

22 răspunsuri:
| RAY explică:

Gata te-am obosit, ce rau sunt, realy o sa ma rog pentru tine sa ai mai mult rabdare, uite am calendarul ortodox o sa ma rog la toti sfinti pentru tine sunt cam 700 desi sper sa isi treaca, iisus spune sa isi iubesti aproapele, am venit pentru cei pacatosi

Iadul vesnic garantat 100%,fi serios nu exista nici iad nici rai sunt doar reflecti alte naturi umane,nici dumnezeu nu exista nici iisus nu a fost fiul unui zeu,totul a pornit din mintea umana, a spus pe naiba iisus acel verset, chiar azi am citit ca s-au descoperit versete false scrise ca si cu ioan cu sfanta treime, faza cu judecata e un basm, verste bagate in biblie la mult timp de la morte lui iisus, daca ma pun sa citesc acele verste aflu altceva, nu interpreta cum vrei tu biblia https://biblia.resursecrestine.ro/matei/12
voi sectanci mai ales luati un verset si il interpretati cum aveti chef voi in fine, de ce nu a scris iisus ceva? nu stia sa scrie? de ce nu a scris petru? cum puteau aia sa stie ce vorbea iisus cu petru ei amandoi? de multe ori iisus era singur cu petru de unde naiba stiau astia ce au vorbit, zi-mi tu mie un verset scris de iisus nu de oamenii, ma eu nu cred in oamenii

| T0T a răspuns:

Nici nu ar putea cred eu să judece faptele doar după credință. Ăia din triburile izolate probabil nici nu cred într-un singur zeu, dacă cred în el. Eu nu pot să îmi exprim părerea, însă, dacă ar exista un creator ar fi mai inteligent ca mine și ar ști mai bine ce are de făcut cu noi dacă ne-a dat șansa asta la viață.

| Nemessys a răspuns:

Eu nu prea cred ca,, o tona" de fapte bune ar acoperi,, pacatul" ca nu am crezut in el.

| RAY explică (pentru Nemessys):

Daca nu se regaseste printre religiile umanitati sau te ai nascut in regiunea gresita, de ce sa r suparea?

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Un alt motiv pentru care nu cred, este ca. daca dumnezeu, a facut TOT! Deci prin asta se include si pamantul si toti oamenii de pe el. Atunci de ce avem religii diferite? Si uite. poate nu religia noastra este adevarata. poate este alta happy. Este si asta o posibilitate.
,, Cei care sunt de alta religie vor fi trimisi in iad" -zise credinciosu' clasei. Am avut in generala o colega catolica.

| RAY explică (pentru Nemessys):

Gandesti bine man

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Gandesti bine man``
tocmai ce iti spuneam de castigatul simpatiei celorlalti prin linguseli

| AC4S4 a răspuns:

Un Dumnezeu care judeca doar faptele? Pai atunci nu ar merge nimeni in Rai, deoarece fiecare om este pacatos, iar fara credinta nu putem fi considerati neprihaniti.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Credinta fara fapte egal moarte, de ce sa mergi in rai? De ce avem nevoie de un.interes pentru a fi buni? Care rai? Exista mii de religii care e religia perfecta? Raiul catolic nu raiul ortodox sau invers nici iadul, deci dupa cum vezi e greu de definit in ce rai si care e religia potrivita, asa un zeu te ar judeca dupa fapte, nu cred ca raiul e o rasplata e doar o dorinta umana egoista, e destul o viata sa traim

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista religia potrivita.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Care este credinta potrivita? de ce doar credinta crestina este potrivita?

| Nilsson a răspuns:

``Ce parere aveti despre un creator care ar judeca doar faptele dar nu ar cere credinta?``

Atunci ce nevoie mai ai de acel creator? Poti sa te duci cu faptele bune in mormant si sa astepti mult si bine sa te invieze ele.

Exemplul pe care l-ai dat e precum un copil care face fapte bune, dar parintele pentru el este ca si mort si nu vrea sa mai auda de el.
Faptele pe care le face in particular nu ii vor imbunatati cu nimic relatia personala cu el, daca copilul nu vrea sa se impace ce acesta.

Asa este si in credinta, chiar daca un om face fapte bune, mai devreme sau mai tarziu in viata trebuie sa isi imbunatateasca relatia cu Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Din pacate nu ai inteles intrebarea, un creator nu ar cere credinta si fapte, apropo care credinta e cea exacta? voi crestini va contraziceti intre voi, aveti mii de doctrine, care e religia perfecta? un creator bun cu bun simt nu ar trimite 5, 5 miliarde de persoane in iad, ma indoiesc ca un creator care e ateu ar putea gandi asa

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Peste 99% din populatia lumii crede intr-un creator, dupa cum bine ai zis in intrebare

Ca il numesc Dumnezeu, Allah, Yahve, Tao, etc. asta e alta discutie, dar apoape toate religiile cred intr-un creator care a facut lumea cu un scop

| RAY explică (pentru Nilsson):

99% sunt in Romania, Este dificil de spus cati cred sau cum til imagineaza fiecare pe acel creator in lume
According to sociologist Phil Zuckerman, broad estimates of those who have an absence of belief in a God range from 500 to 750 million people worldwide
Estimating N from religions
Adherents.com claims to have figures for 4, 200 religious groups currently existing on Earth.
Using the ratio of current population to the total number of people who have ever lived, we get an estimate of 63, 000 religious groups throughout human history. (Only Homo sapiens' religions are being considered. It may well be that other hominids believed in god or gods, but it would be pure guesswork to estimate the number of gods they believed in.)
According to a survey by World Religions Religion Statistics Geography Church Statistics, people who are "secular, non-religious, agnostics and atheists" account for about 14% of the world’s population.
The modern dominant (that is, have the most adherents) religions are monotheistic, but they are few in number. Wikipedia lists 309 Hindu deities. The ancient Hittites claimed to have 1000 deities in their pantheon. So for a rough estimate of the average number of deities per religion, we'll take the average of these 3 figures, giving 440 deities per religion.
deci sunt en religii, credinte, fix ce am scris si eu, un creator ar judeca faptele din moment ce nu poate exista religia, credinta perfecta pentru ca sunt prea multe, scopul si el difera nu e la toate religiile la fel

| RAY explică (pentru Nilsson):

1. Atat ateii cat si satanistii au surse comune de inspiratie pentru a ataca crestinismul, cum ar fi bloguri de genul ``crestinismulexpus`` unde la sfarsitul unui articol scrie Hail Satan
eu nu vad sa scrie asa ceva pe acel site, daca tu ai vazut asta nu inseamna ca satanismul are legatura cu satanismul, ateismul nu are nimic cu crestinismul nici cu satanismul, de care orice ateu rade, sunt copii prosti, emo majoritatea
2. Ambele categorii cred ca Dumnezeu nu exista (ceea ce e paradoxal oarecum la satanism, cred in Satan dar nu cred in Dumnezeu
a fi ateu inseamna a avea lipsa credinteti asupra a tuturor zeiilor nu doar dumnezeu si faptul ca in mare proportie nu consideram afirmatia dumnezeu exista a fi valida
3. Ambele categorii iau in desert numele lui Dumnezeu, satanistii au ritualuri de incalcare a celor 10 porunci, inclusiv a 3-a, ateii injura instinctiv de cele sfinte si sunt cu dracu pe buze
aia care injura nu sunt atei sunt prostavani de 14, 15 ani, rebuturi sociale,de ce un ateu ar injura ceva cara nu exista,nici eu nu sunt de acord cu asa ceva nici eu nu sunt inscris intr-un grup de ateism romanesc,pentru ca voi totul intelegeti gresit, nu sunt rasist dar asta e adevarul, cei care injura nu sunt ateii sunt gunoaie produsul unei societati lipsite de bun simt, cultura, civilizatie, moralitate
4. Ambele categorii pun omul in centru si accentul pe satisfacere placerilor fizice
fi serios voi crestini nu faceti asta, asta cu satisfacerea depinde de fiecare in parte, nu cred ca o societate atee promoveaza curvia, pornografia, betia, drogurile, vezi cazul chinei o natiune pasnica
5. Ambele categorii manifesta aroganta si superioritate fata de crestini, si considera ca au o cultura mult mai bogata decat acestia.
uni nu toti uni din romanii se considera dumnezei, din nou e din cauza educatiei asimilitate, eu nu vad ca in ateism sa scrie sa te consideri superior cuiva, voi va considerati superiori cand aveti un iphone in mana asta e adevarul, ca exista si care se considera treaba lor
trebuie sa intelegi ca a fi ateu nu are legatura cu nimic din ce ai scris acolo doar cu lipsa credinteti

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Parerea mea este ca tu cauti scuze ca sa iti justifici lipsa credintei mizand pe faptul ca sunt atatea religii in lume.
Mai bine zici ca nu vrei sa crezi si e mai onest asa.
Iar in cel de-al doilea reply nu inteleg ce legatura are cu subiectul discutiei, dar in fine, am obosit sa ma contrazic cu tine la nesfarsit.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Saracul de tine ai obosit sa te contrazici cu mine, uitel pe userul AC4S4 din prima mi-a spus ca nu exista religia potrivita si am incheiat discutia,cum nu exista religia potrivita nici credinta potrivita inseamna ca acel dumnezeu va judeca doar faptele omului,nici voi intre voi nu sunteti de acord cu multe in ce priveste doctrina de asta aveti atatea religii crestine,nu justic nimic omule fi calm, nu exista dovezii ca exista dumnezeu sa fim onesti de ce sa ma mint ca exista, toata viata am acceptat adevarul si doveziile,sa fim seriosi e doar credinta atat bazata pe nimic, e mai simplu sa spui ca sti decat sa spui ca nu sti ceva, de ce doar biblia e adevarata de ce nu e adevarata si alte cartii? doar pentru ca asa spune cineva sa fim seriosi, sa vina iisus si imi spuna ray uite asta e biblia mea si voi crede, ceea ce scrie in biblie nu e nici o relevatie divina si doar povesti ale unor oamenii atat iar nt a fost o carte gnostica apoi facuta divina de catre biserica, primi crestini nu erau prosti de erau gnostici, nici macar martori oculari nu au scris biblia da ce iisus a scris ceva, nu a scris uni care apoi au tot modificato alti, nici iisus nu a crezut in nimeni da sa cred eu

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``sa vina iisus si imi spuna ray uite asta e biblia mea si voi crede``

De parca tu esti cel care i-ai face o favoare daca crezi in El.
Tu nu intelegi ca noi avem nevoie de Isus, si trebuie sa avem atitudinea corespunzatoare daca vrei sa primesti un semn.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Tu crezi ca am sa innebunesc in curand? eu nu-mi doresc nici o viata vesnica,nici paradis,nu vad rostul, eu cand mor vreau sa mor pe veci, intelegi nici de ajutoare divine nu am nevoie, iar daca exista un dumnezeu e un indiferent, nepasatoar si nu i pasa de creatia lui, asa ca eu nu am nevoie de nici o favoare divina

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit.
Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osandit." Matei 12:36-37

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Nilsson):

Serios? Acum ne ameninţi cu tortură veşnică? Lasă că vezi tu ce îţi face Zeus când o să mori si nu crezi cã el aruncă cu fulgere.
Vezi cum suna? Ameninţări bazate pe absolut nimic.
Ce crezi, ca o sa cred de frica? Nu funcţionează așa frate... Imaginează-ţi dacă ar funcţiona asta în viaţa de zi cu zi, cum ar fi ca Einstein sa fi propus legea relativitatii fără nici o ecuaţie şi nici o dovadă demonstrabilă, imaginează-ţi că ar fi spus ca ii arde pe toti zeul focului dacă nu cred... Scuze frate, realitatea nu functioneaza asa.
Ştii ca toți ne naștem atei, nu? Ştii ca trebuie să fim îndoctrinaţi să credem în Moş Crăciun, Iepuraşul de Paşte si Dumnezeu?

| reihiuke a răspuns:

Astia care sunteti mantuiti prin credinta, aratati.mi dovada. Ori un Dumnezeu primitiv care iti cere sa crezi ca prostul pe modul "crede fara nicio dovada" nu pot concepe. De fapt crestinismul nu era asa. Asta e degenerarea produsa de mase.