| Denly a întrebat:

Ce parere aveti despre Vedele indiene?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adevarul Vedelor este etern, este stiinta asupra fiintei, asupra lui Dumnezeu, este incontestabil si este esenta a traditiei universale, este cunoasterea care inspira toate religiile. Vedele sunt cele mai vechi texte din libraria umana, intruchipand adevarul ultim din care toate religiile lumii si a tuturor timpurilor isi extrag esenta. Vedele sunt eterne si impersonale, fara inceput si sfarsit, data aparitiei lor neputand fi stiuta cu exactitate. Ele nu sunt niste texte adunate intr-o carte, Vedele sunt izvoare venite din constiinta Divina, si se reveleaza perpetum in constiinta umana din toate timpurile, din toate traditiile, depasind orice bariera de individualizare culturala, geografica sau de timp. Vedele raman vesnic vii in constiita umana."

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La fel de pline de razboaie ca Biblia si Coranul.

| Elvina a răspuns:

La fel ca orice alta scriere religioas,, facuta pentru a manipula prostii.