| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți despre venirea Papei Francisc in Romania? E un eveniment important și chiar deosebit.Acest papa este unul din cei mai modești și simpatici papi alaturi de Papa Ioan Paul al Doilea.Chiar daca noi suntem ortodocși visez la ziua când Biserica Catolică și Ortodoxa și toate celelalte grupări creștine se vor uni și vor forma biserica Creștină,așa, simplu.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Chiar daca noi suntem ortodocși visez la ziua când Biserica Catolică și Ortodoxa și toate celelalte grupări creștine se vor uni "
S-au unit deja de cativa ani dar nu ai aflat tu inca, unirea s-a facut in anul 2014.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deși nu am pic de respect pentru meseria de popa, papa asta e chiar simpatic. Și e cu picioarele pe pământ.

Eu nu as vrea sa se unească bisericile. Catolicii sunt ceva mai deschisi la minte, nu e nevoie sa fie poluanți de otodoxie

| Mircea08 a răspuns:

Biserica crestina, adevarata biserica crestina, nu poate sa se formeze din biserici care nu sunt crestine! Bisericile spuse de tine au invataturi diferite una fata de alta, prin urmare NU AU INVATATURA LUI IISUS, decat cel mult una din ele - ESTE LOGIC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt multi Catolici pe aici. Stiu ca prin Judetul Alba sunt vreo 2 facultati teologice Catolice, in Iasi iar este o facultate Catolica., iar in Miercurea Ciuc mai toata populatia este catolica + locul de pelerinaj arhicunoscut.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Catolici unguri, care abia vorbesc română.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Falsul si ereticul Papa vine in Romania ca sa faca propaganda si prozelitism, nu vine sa se pocaiasca de ereziile si de razvratirea lui fata de adevar si fata de una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica. De aceea, papistasii raman anatemizati! Este o singura Biserica, nu mai multe, fiindca Hristos nu are mai multe trupuri, ci El este cap al unei singure Biserici, "stalpul si temelia adevarului" (1 Timotei 3, 15).
Lumina Sfanta de la Biserica Invierii din Ierusalim coboara de Pasti numai la rugaciunile ierarhilor si ale credinciosilor ortodocsi! Aceasta lumina sfanta, care coboara in Sfantul si de viata datator mormant al Domnului Iisus Hristos, atesta in fiecare an realitatea ca Hristos a inviat!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Eu tot visez la ziua cand religia asta aberanta va fi interzisa de stat. Ziua cand toate cultele si rahaturile vor disparea!

| Sindbad a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Daca esti nascut in 84 nu avea de ce sa visezi, ca ai trait deja ziua interzicerii religiei de stat (bine intr-o forma foarte atenuata). Uite repere istorice : urss si stalin; china lui mao; albania lui hodja; comunismul la noi. Si eu iti urez sa te duci intr-un stat de genul asta, sa ai parte de ce-ti doresti.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Sindbad):

Sindbad, vezi-ti de calatoriile tale laughing

| Sindbad a răspuns:

Din ce motiv este asa important evenimentul? Francisc, CEO Vatican SA, societate aflata in faliment moral, vine intr-o vizita de lucru incercand sa mai puna de un bussines geopolitic. Nu-mi amintesc ca vreun papa (inclusiv actualul) sa-si fi cerut scuze pnetru momentele vesele cand cu binecuvantarea catolica s-a tras cu tunul in bisericile ortodoxe din Ardeal.
http://www.formula-as.ro/......ania-10909
http://newsbv.ro/2017/04/09/renuntarea-ortodoxie-renuntarea-romania/

Asa ca ce treaba avem noi cu el?

| SG1995 a răspuns (pentru Sindbad):

Eu știam că nu BOR conduce țara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sindbad):

Deoarece Religia este in conexiune cu politica, iar Vaticanul, Biserica Catolica vroia sa se impuna global pretutindeni (Expeditiile de colonizarea Americii au fost finantate de Biserica Catolica).
In ardeal, situatia era mai delicata din cauza miscarii Protestante aduse de sasi. Dar tot catolicii ocupau pozitii de conducere. Ortodoxii daca vroiau sa isi ridice statutul trebuiau sa se converteasca. Asa au aparut Greco-Catolicii

| leo59 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Convertirea" ardelenilor de rand n-a fost o aderare din convingere la credinta catolica. Unirea a fost negociata, in sensul de a trece doar sub ascultarea Romei ( o unire mai mult civica) fara schimbarea cultului. Stim cum au procedat iezuitii: au falsificat actul unirii; chiar si asa, drepturile n-au aparut, romanii nu erau egali cu celelalte natiuni; de aceea unirea taragana si au intervenit in forta, cu tunurile gen. Bukow, daramand in jur de 200 de biserici ortodaxe si omorand multi romani. Acum papa va canoniza vreo sase prelati greco-catolici, care au suferit in inchisorile comuniste; cum raspunde pentru cealalta pagina a istoriei de care se face responsabila Biserica Catolica? Ca penitenta astept restaurarea istoriei macar de la 1700 incoace daca nu chiar punerea in practica a actiunii papei Ioan Paul VI si Patriarhului Atenagora, stergerea consecintei nefastului act de despartire de la 1054, Amin.

| Sindbad a răspuns (pentru SG1995):

Nici eu n-am zis ca va avea prea multe de spus cu BOR

| Sindbad a răspuns (pentru Sindbad):

Ma refer la papa